Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
16,082 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • Ureaplazma

  , Autor: 1Petra2

  Dobrý deň. U gynekológa mi bola zistená ureaplazma a dostala som silné antibiotika doxyhexal 200 , po dobu 3 týždňov , prvých 5 dní dokonca 2tbl každých 12hod. Potom už len jedna za deň. Lieči sa aj partner. Po akýchkoľvek antibiotikách mávam často hrozný diskomfort. Samozrejme kúpila som si probiotika floraliv ktoré dávam 2hod od antibiotík. Chcem sa spýtať či si môžem v lekárni kúpiť aj nejaké probiotika na vkladanie , napr. Gynella probiotika? Chcem zabrániť ďalšiemu problému ktorý isto príde po liečbe antibiotikami. Za odpoveď ďakujem.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, áno, vhodné je si počas antibiotickej liečby aplikovať vaginálne probiotiká, najlepšie večer pred spaním, počas celej dĺžky liečby, ako aj aspoň týždeň po skončení liečby.

Podobné otázky

 • Ureaplazma - Sumamed 500

  , Autor: NNikoleta_N

  Dobrý deň,

  bývalému partnerovi diagnostikovali ureaplazmy a tým pádom som sa mala preliečiť aj ja. Zašla som ku svojej gyn. a bez akýchkoľvek vyšetrení mi predpísala tie isté lieky čo dostal on od svojho urológa - konkrétne Sumamed 500 - 3 balenia po 3 tabletky s prestávkou 4 dni medzi každým balením. Ked som sa spýtala na kontrolné stery bolo mi povedané že najskôr o tri mesiace ale že určite to bude po tom Sumamede v pohode a nemám si s tým lámať hlavu. Mne to však po tom čo som si na internete už o tom všetko zistila príde ako niečo čoho nie je tak ľahké sa zbaviť a začínam byť z toho frustrovaná kedže liečba trvá dosť dlho už aj tak. Všade píšu že sú to najslabšie antibiotiká na ureplazmy a viac je šanca že nezaberú ako že áno...neviem čo je na tom pravdy kedže nie som doktor. Chcem sa teda spýtať či je možné že naozaj len tento Sumamed zaberie na prvu dobrú alebo či je lepšie fakt tie tri mesiace po liečbe sexuálne abstinovať až do kontroly aby som náhodou nenakazila niekoho dalšieho? Je to strašná záťaž na psychiku, nehovoriac o tom že všetko periem a dezinfikujem aby som neohrozila nikoho dalšieho v domácnosti a začína ma to unavovať. Nemám žiadne príznaky takže o to ťažšie sa mi posudzuje či mi tie lieky zabrali alebo nie...ďakujem vopred za odpoveď

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, na liečbu ureaplazmy sa najčastejšie predpisuje Doxycyklín, čo je tetracyklínový preparát, ktorý nie každý dobre toleruje, alebo potom Sumamed, čo je makrolidové antibiotikum. Áno, liečba by mala byť úspešná. Nakaziť sa dá najmä pohlavným stykom. Za predpokladu, že na osobnú hygienu používate každý svoj uterák a preliečovaní sú obaja sexuálny partneri, malo by to byť v poriadku. Vo väčšine prípadov ureaplazma nespôsobuje žiadne ťažkosti, ako je ale pozitívny a liečený jeden z partnerov, musí byť preliečený aj druhý. Postupujte podľa odporúčaní Vášho obvodného gynekológa.

 • Ureaplasma pavrum

  , Autor: Soni123

  Dobry den,
  Som v 18tt tehotenstva a mam pozitivne vysledky na Ureaplasma pavrum. Lekar mi dal zatial nejake cipky ale antibiotika mi zatial neboli nasadene. Spatne som zistila ze som tuto bakteriu mala uz pred otehotnenim. Viete mi poradit co najlepsie spravit? Ako liecit partnera ak ja zatial nemam antibiotika?
  Dakujem za info.
  S pozdravom,
  Zuzana

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, Ureaplazma parvum je častý nález u všetkých ľudí. Pokiaľ nie sú prítomné klinické ťažkosti, ako penivý výtok, svrbenie, krvavý výtok,..., nie je nevyhnutá antibiotická liečba. Výskyt v populácii je možno aj viac ako u 1/3 žien. Mnohé tehotné ženy ani nevedia, že majú ureaplazmu a normálne donosia plod. Pri liečbe Ureaplasma parvum v tehotenstve by Azitromycin prichádzal do úvahy. Treba povedať, že aj napriek liečbe, Vás, ako aj Vášho partnera, sa môže výskyt ureaplazmy opäť zopakovať. Infekcia počas tehotenstva môže zapríčiniť nízku pôrodnú hmotnosť, pripadne zápal pľúc u novorodenca. Potrat ani predčasný pôrod veľmi nespôsobuje. Postupujte podľa odporúčaní Vášho obvodného gynekológa.

 • Prenos

  , Autor: Micha.z

  Dobrý deň
  Dostala som výsledky od Mudr. Potrebujem vedieť či tento nález :
  Diagnostická súprava identifikuje dva druhy rodu Ureaplasma :Ureaplasma urealyticum a
  Ureaplasma parvum.
  Sa prenáša skôr od mužského pohlavia ? Alebo to prenáša skôr žena?
  Ako skoro sú viditeľne príznaky u ženy a ako skoro u muža ? Dakukem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, ureaplazma sa môže vyskytovať ako u mužov, tak aj u žien. Prenášať sa môže medzi párom navzájom. Nezistíte, kto to dostal od koho. Príznaky nemusí mať ani jeden z páru, prípadne môžu mať príznaky obaja, či iba jeden, aj keď ten nemusel byť prenášač. Postupujte podľa odporúčaní Vášho obvodného gynekológa.

 • Hpv

  , Autor: Lula17

  Dobrý deň pán doktor, bola som u lekárky z dôvodu problému s mocenim. Pri kontrole mi urobila rovno preventívnu prehliadku , sono, a cytologické vyšetrenie.všetko bolo v poriadku ale prišli výsledky z kultivacie ureoplazma a potom cytológia a tam vyšiel pozitívny výsledok na HPv. Odporučila mi očkovanie mám 30r. Ockovat sa dám ale najskôr musím preliecit ureu dala mi antibiotiká Fromilid 500 čítala som že nemusia zabrať a liečba bude neúspešná lieky mám aj pre priateľa. Moja otázka nasadila dr liečbu správne ? A čo sa týka hpv dá sa vyliečiť pokial na krčku niesu zidne zmeny kázala mi posilniť imunitu pracujem v prostredí medzi deťmi takze imunitu mám zlu… čo by ste vy odporúčali brat keďže tých volnopredajnych liekov na imunitu je veľmi veľký vyber neviem podľa čoho vyberat . Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, ureaplazma je pomerne často vyskytujúce sa pohlavne prenosné ochorenie, ktoré však nemusí spôsobovať žiadne ťažkosti a môžete si ho predávať medzi sebou s partnerom. Preto je potrebné preliečiť aj partnera. Čo sa týka HPV, očkovanie určite odporúčam. HPV infekcia môže prísť a odísť, napríklad ako chrípka, a nemusí zanechať zmeny na krčku. To, že máte pozitivitu HPV ešte neznamená automaticky zmeny na krčku. Treba však povedať, že HPV 16 a HPV 18 sú najrizikovejšie typy vo vzťahu ku zmenám na krčku maternice až tvorbe karcinómu krčka. Ak máte ozaj oslabenú imunitu, za zváženie stojí imunologické vyšetrenie. V lekárni je množstvo voľnopredajných preparátov, doplnkov výživy, či vitamínov.

 • Ureaplazma - neúspešná liečba

  , Autor: Beth

  Dobrý deň, chcela by som sa s Vami poradiť ohľadom môjho pol ročného problému- ureaplaziem. Boli mi zistené v októbri minulého roka s nasadenou liečbou Medofloxin a Polygynax. Liečba úšpešná nebola. Opäť mi pani doktorka predpísala túto istú kombináciu liekov. Na kontrolných steroch mi vyšla ureaplazma opäť pozitívna a že už mám aj zápal krčka maternice (symptómy som nepociťovala ani pri ureaplazme ani pri tomto zápale, menzes nemeškal). Predpísala mi Macmiror tbl. aj globule a následne na to som mala užívať Klacid tbl. a Polygynax. Myslela som si že po takomto množstve liekov to už prejde ale výtok mi potvrdil že to tam stále je. Ako posledná možnosť nám padol Doxyhexal na 20 dní. Problém je v tom že mám 14deň užívania a ten typický ureaplazmový výtok je stále prítomný. Na záver chcem povedať že liečba bola dodržaná- žiadne vynechané dávky ani pohlavný styk. Za to ma velmi znepokojuje prečo sa ten stav nelepší. Partner bol na testy u urológa a vyšli mu negatívne výsledky v moči aj v ejakuláte. Zhadzovala som to ešte na oslabenú imunitu- objednala som sa imunologičke a testy mi vyšli v poriadku, teda žiadna oslabená imunita. Prosím Vás o radu ako by ste postupovali v mojom prípade. Ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, u niektorých ľudí (nejedná sa len o ženy) ureaplazma pretrváva a nelieči sa. Význam mykoplaziem a ureaplaziem v gynekológii je veľmi pochybný a mnoho odborníkov to ani nedoporučuje vyšetrovať, pretože premorenosť je obrovská a klinické prejavy infekcie bývajú veľmi zriedkavé. Ureaplazma bežný zápal pošvy ani krčka nerobí, skôr pôsobí v kombináciami s inými baktériami. Tak isto neexistuje pojem ureaplazmový výtok. Ak sú prítomné ťažkosti a výsledky výterov sú negatívne až na prítomnosť ureaplazmy a je odporúčaná liečba, treba vždy preliečiť aj partnera, bez ohľadu na to, či je negatívny alebo nie. Čudujem sa, že Váš obvodný gynekológ Vám hneď nepredpísal Doxyhexal a že sa partner nelieči s Vami. Po doužívaní liečby odporúčam zopakovať mikrobiologické výtery z krčka na mykoplazmy, ureaplazmy, chlamýdie a trichomonas vaginalis, rovnako tak aj výter z pošvy na kultivačné vyšetrenie.