Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
16,970 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • Ureaplazma

  , Autor: 1Petra2

  Dobrý deň. U gynekológa mi bola zistená ureaplazma a dostala som silné antibiotika doxyhexal 200 , po dobu 3 týždňov , prvých 5 dní dokonca 2tbl každých 12hod. Potom už len jedna za deň. Lieči sa aj partner. Po akýchkoľvek antibiotikách mávam často hrozný diskomfort. Samozrejme kúpila som si probiotika floraliv ktoré dávam 2hod od antibiotík. Chcem sa spýtať či si môžem v lekárni kúpiť aj nejaké probiotika na vkladanie , napr. Gynella probiotika? Chcem zabrániť ďalšiemu problému ktorý isto príde po liečbe antibiotikami. Za odpoveď ďakujem.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, áno, vhodné je si počas antibiotickej liečby aplikovať vaginálne probiotiká, najlepšie večer pred spaním, počas celej dĺžky liečby, ako aj aspoň týždeň po skončení liečby.

Podobné otázky

 • Ureaplazmy - rezistencia na tetracyklín?

  , Autor: Diana111

  Dobrý deň,
  dermatovenerológ mi zistil zo sterov ureaplazmy a predpísal mi antibiotiká Doxyhexal. Nie som si ale istá či mi predpísal správne antibiotiká nakoľko v testoch sa písalo nasledovné:
  Kultivacia na Ureaplasma sp.:
  Nález: viac ako 10*4 cfu/ml ureaplasma sp.
  Stanovenie kvalitatívnej citlivosti na antibiotiká:
  Levofloxacín... C; Moxifloxacín... C; Erytromycín... C; Telitromycín... C; Tetracyklín... R
  Diagnostická súprava identifikuje dva druhy rodu Ureaplasma: Ureaplasma urealyticum a Ureaplasma pavrum.
  C = účinná hladina v sére sa dosiahne pri bežnom dávkovaní
  R = rezistentné

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, všimli ste si správne. Boli Vám síce predpísané antibiotiká, ktoré sa v liečbe Ureaplaziem predpisujú najčastejšie, lekár si však asi nevšimol, že u Vás vykultivovaná ureaplazma je na tetracyklín rezistentná, takže liečba nebude účinná. Je potrebné o tom lekára informovať. Potrebné bude antibiotiká zmeniť na preparát s účinnou látkou Azitromycín (napríklad Sumamed).

 • Ureoplazma urealyticum

  , Autor: Ria20

  Dobrý deň, som s priateľom od začiatku tohto roku….
  V lete tuším to bolo jún/jul ma začalo pobolievať podbrusko
  a žltý výtok… výsledok bol ureaplazma… nechápala som odkiaľ to môže byt a keď som sa nato opýtala sestričky keď mi volala s týmto výsledok že či som to už nejak mohla mat v tele alebo som to musela len chytiť odpoved bola druha možnosť… priateľovi som však verila a obidvaja sme sa preliecili atb tuším Doxyhexal…všetko bolo ďalej ok nemala som už žiadny problém. Nepamätám si však či mi potom niekto ešte robil kontrolné stery či je to naozaj vyliečené… avšak teraz na konci októbra/začiatkom novembra nastal opäť problém bolesti v podbrušku aj pri styku, zltkasty zapáchajúci výtok… najskôr vyšla candida ktorá bola preliecena všetko ok prišiel menzes lenže výtok pokračoval ďalej aj keď už bez zápachu a bez bolesti podbruška…išla som teda znovu že sa mi to nezdá že mám stále zvláštny výtok aj keď je ho máličko a len trosku nažltlý bez zápachu (predtým som nemavala žiadny pripadne klasicky číry bez zápachu) včera mi volala sestrička a opäť ureaplazma… dosť ma to zaskočilo keďže v lete to bolo vyliečené a odvtedy problém nebol, dostala som atb ofloxin 200. Moja otázka teda znie či som sa musela naozaj len znovu pohlavne nakaziť a teda priateľ bol neverný, alebo je možnosť že v lete sa to úplne nepreliečilo len na nejakú dobu vymizli príznaky a teraz (možno oslabená imunita alebo stres niečo pod.) to mohlo opäť nejak prepuknúť a robiť problémy ?
  Za odpoved vopred ďakujem. :)

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, ureplazmu má každý tretí človek. U väčšiny ľudí však nerobí žiadne ťažkosti. Nakaziť sa dá aj inak, ako pohlavným stykom, takže na partnerovu neveru by som to nezvaľoval. Dôležité je, či ste boli preliečený v lete obaja, vy aj Váš partner. Ak ste boli preliečená iba vy, veľmi jednoducho ste sa mohli nakaziť od nepreliečeného partnera, ktorý nemusí mať vôbec žiadne ťažkosti ani príznaky, či prejavy. Ak je u Vás t.č. opäť potvrdená ureaplazma a máte opäť ťažkosti, je potrebné súčasne preliečiť Vás, ale aj Vášho partnera! Keďže nepoznám žiadne bližšie informácie a okolnosti, neviem sa Vám takto bližšie objektívne vyjadriť. Pri ťažkostiach alebo nejasnostiach sa nebojte pýtať Vášho obvodného gynekológa.

 • Ureaplazma ,mierne zvýšené e coli

  , Autor: 1Petra2

  Dobrý deň. Trápi ma vaginálny diskomfort. Neustále pálenie a štípanie. Nikdy som predtým nemala najmenšie problémy. Cytologia posledná vyšla zle , hsil , následne biopsia ktorá to nepotvrdila ale ukázala na aktívny chronicky zapal. Zistená bola potom ureaplazma ktorá toto mala na svedomí. Liečila som sa spolu s partnerom 3 týždne atb doxybene, počas liečby žiaden styk. Po liečbe bol konečne kľud a ja som si vydýchla. No nie na dlho. Po cca 2 mesiacoch prišiel znovu diskomfort ,no už sa pridružilo aj svrbenie, začervenanie pri vchode do pošvy, bolestivosť pri a po styku,štípanie. Lekár mi kontrolný odber na ureaplazmy urobiť nechcel,tvrdil že to nemá význam kontrolovať skôr ako 5 mesiacov po liečbe. Spravil mi klasickú kultivaciu, všetko čisté iba mierne zvýšené e coli. Predpisal mi macmiror complex na vkladanie. Zlepšenie prišlo už na druhý deň no dneska znovu cítim mierne pálenie a to som už takmer na konci liečby macmiror. Myslite ze takéto problémy môže vyvolať e coli ktoré je navyše zvýšené len mierne? Je postup lekára správny? Môže byť mierne zvýšenie e coli následok 3 týždňovej liečby silnými atb ktoré narušilo pH v pošve? Aj keď som atb brala 2 mesiace dozadu? A čo ak sa ureaplazma nepodarila vyliečiť a problem je stále v tomto ? Len kontrolného steru na ureaplazmu som sa nedovolala. Je to štandardný postup? Vôbec neviem ako si mam pomôcť. Ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, Váš obvodný gynekológ postupuje štandardným spôsobom. S najväčšou pravdepodobnosťou sa u Vás jedná o bakteriálnu vaginózu. Pošva nie je sterilný orgán, nachádza sa v nej množstvo baktérií, dobrý ch aj zlých. Vplyvom dlhodobejšieho užívania viacerých antibiotík u Vás došlo k porušeniu vaginálnej mikroflóry. Skúste si realizovať vaginálny výplach Cloginom alebo Rosalginom a následne si realizujte desaťdňovú kúru vaginálnymi probiotikami. Odsledujte si to. Pri pretrvávaní ťažkostí alebo v prípade nejasností navštívte Vášho obvodného gynekológa.

 • Ureaplazma - Sumamed 500

  , Autor: NNikoleta_N

  Dobrý deň,

  bývalému partnerovi diagnostikovali ureaplazmy a tým pádom som sa mala preliečiť aj ja. Zašla som ku svojej gyn. a bez akýchkoľvek vyšetrení mi predpísala tie isté lieky čo dostal on od svojho urológa - konkrétne Sumamed 500 - 3 balenia po 3 tabletky s prestávkou 4 dni medzi každým balením. Ked som sa spýtala na kontrolné stery bolo mi povedané že najskôr o tri mesiace ale že určite to bude po tom Sumamede v pohode a nemám si s tým lámať hlavu. Mne to však po tom čo som si na internete už o tom všetko zistila príde ako niečo čoho nie je tak ľahké sa zbaviť a začínam byť z toho frustrovaná kedže liečba trvá dosť dlho už aj tak. Všade píšu že sú to najslabšie antibiotiká na ureplazmy a viac je šanca že nezaberú ako že áno...neviem čo je na tom pravdy kedže nie som doktor. Chcem sa teda spýtať či je možné že naozaj len tento Sumamed zaberie na prvu dobrú alebo či je lepšie fakt tie tri mesiace po liečbe sexuálne abstinovať až do kontroly aby som náhodou nenakazila niekoho dalšieho? Je to strašná záťaž na psychiku, nehovoriac o tom že všetko periem a dezinfikujem aby som neohrozila nikoho dalšieho v domácnosti a začína ma to unavovať. Nemám žiadne príznaky takže o to ťažšie sa mi posudzuje či mi tie lieky zabrali alebo nie...ďakujem vopred za odpoveď

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, na liečbu ureaplazmy sa najčastejšie predpisuje Doxycyklín, čo je tetracyklínový preparát, ktorý nie každý dobre toleruje, alebo potom Sumamed, čo je makrolidové antibiotikum. Áno, liečba by mala byť úspešná. Nakaziť sa dá najmä pohlavným stykom. Za predpokladu, že na osobnú hygienu používate každý svoj uterák a preliečovaní sú obaja sexuálny partneri, malo by to byť v poriadku. Vo väčšine prípadov ureaplazma nespôsobuje žiadne ťažkosti, ako je ale pozitívny a liečený jeden z partnerov, musí byť preliečený aj druhý. Postupujte podľa odporúčaní Vášho obvodného gynekológa.

 • Ureaplasma pavrum

  , Autor: Soni123

  Dobry den,
  Som v 18tt tehotenstva a mam pozitivne vysledky na Ureaplasma pavrum. Lekar mi dal zatial nejake cipky ale antibiotika mi zatial neboli nasadene. Spatne som zistila ze som tuto bakteriu mala uz pred otehotnenim. Viete mi poradit co najlepsie spravit? Ako liecit partnera ak ja zatial nemam antibiotika?
  Dakujem za info.
  S pozdravom,
  Zuzana

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, Ureaplazma parvum je častý nález u všetkých ľudí. Pokiaľ nie sú prítomné klinické ťažkosti, ako penivý výtok, svrbenie, krvavý výtok,..., nie je nevyhnutá antibiotická liečba. Výskyt v populácii je možno aj viac ako u 1/3 žien. Mnohé tehotné ženy ani nevedia, že majú ureaplazmu a normálne donosia plod. Pri liečbe Ureaplasma parvum v tehotenstve by Azitromycin prichádzal do úvahy. Treba povedať, že aj napriek liečbe, Vás, ako aj Vášho partnera, sa môže výskyt ureaplazmy opäť zopakovať. Infekcia počas tehotenstva môže zapríčiniť nízku pôrodnú hmotnosť, pripadne zápal pľúc u novorodenca. Potrat ani predčasný pôrod veľmi nespôsobuje. Postupujte podľa odporúčaní Vášho obvodného gynekológa.