Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
15,989 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • Alkohol

  , Autor: Martina2222

  Dobrý deň, chcela by som sa prosím Vás opýtať píla som alkohol cca do 8tt (pivo, tvrdý alkohol) kým som nevedela ze som tehotná. Malé je pohyblivé a dobre vyvinuté. Chcem sa len opýtať ci sa musím moc báť ci to bude v poriadku.
  Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, ak sú výsledky všetkých vyšetrení v poriadku, nemusíte sa obávať. Objednajte sa na špecializované USG PTS, ktoré sa realizuje v 11. - 13. týždni tehotenstva.

Podobné otázky

 • Polygynax a Lomexin

  , Autor: amemic

  Dobrý deň, môj lekár mi predpísal Polygynax a Lomexin. Chcem sa Vás spýtať, či môžem počas liečby požívať alkoholické nápoje a či tieto liečiva znižujú účinky HA, respektíve či je po ukončení liečby potrebná preventívna ochrana aj inou formou. Tieto infomácie neboli uvedené v príbalových letákoch. Ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, spomínané preparáty na liečbu vaginálnej mikózy nemajú vplyv na účinok hormonálnej antikoncepcie. Nemusíte sa obávať. Pokračujte v pravidelnom užívaní tabliet hormonálnej antikoncepcie. Počas liečby vaginálnej infekcie však odporúčam dodržiavať pohlavnú abstinenciu. Po preliečení si realizujte desaťdňovú kúru vaginálnymi probiotikami.

 • Candida

  , Autor: Becky

  Dobrý deň. Mám 33 rokov a dlhodobé problémy (už cca 4 roky) s miernymi ale pretrvávajúcimi bolesťami podbruška a kríżov, hlienovitým a svrbiacim výtokom. Niekedy zapácha, niekedy je úplne bez zápachu. Liečili sme sa s partnerom aj na ureaplazmu 20 dní doxyhexal. Teraz som zase zmenila lekára, pretože s tými bolesťami by som sa už nejak naučila žiť, ale to svrbenie už bolo neúnosné. Vystriedala som množstvo liekov - antbiotiká, antimykotiká, všetko takmer bez výsledku. Jediné čo mi pomohlo aspon na kratko bol volnopredajny candivac. Za celý ten čas mi nevyšla zo sterov candida a teraz u nového lekára mi vyšlo - e. coli, staphylococus aureus a masivne candida albicans. Dostala som liečbu lokálnu - clotrimazol tbl, krém a celkovú - prokanazol + raz do týždňa medoflucon. Zdá sa že sa konečne cítim trošku lepšie, ale bojím sa či sa to ešte bude dať vyliečiť po tolkych rokoch. Čo by ste mi odporučili ešte ako podpornú liečbu? Všimla som si na internete aj nejaký lysgyn, čo by mal byť tiež candidový lyzát na podporu imunity. Alebo s čím máte dobré skúsenosti? Mám aj oslabenú bunkovú imunitu, liečila som sa viac krát na imunológií ale bezúspešne. Viem že je dobré užívať aj probiotiká, spodné prádlo si periem na 60 a prežehlujem, alkohol nepijem, nefajčím, cukor som už tiež obmedzila ale nakolko mám 160cm a 48kg, tak si už velmi nemozem dovolit chudnut.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, s Lysgynom nemám prakticky žiadne skúsenosti, užívať ho ale skúsiť môžete. Je to voľnopredajný preparát. Vaginálne probiotiká by ste mali užívať dlhodobejšie a pri stabilizácii stavu si kúry realizovať niekoľkokrát ročne. Vhodné je realizovať si raz za čas aj vaginálne výplachy. Oslabená imunita a porušená vaginálna mikroflóra užívaním veľkého množstva antibiotík, či antimykotík nemá priaznivý vplyv a tvorí dobrú živnú pôdu pre kvasinky. Postupujte podľa odporúčaní Vášho obvodného gynekológa.

 • Ureaplazmy

  , Autor: Anonym333

  Dobrý deň,
  Chcem sa opýtať včera som dobrala atb azatril po 21 dňoch a doktorka ma objednala až o 8 týždňov na odbery na ureaplazmy keďže mám o 2 týždne oslavu viete mi povedať či už možem alkohol alebo ešte vydržať tých 8 týždňov lebo majú atb ešte úcinok ? Ďakujem pekne

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, kľudne môžete oslavovať, samozrejme s mierou.

 • bolesť v kríži - vždy od 4.dňa menštruácie

  , Autor: melinda-2

  Dobrý deň prajem,
  Chcela by som si nechať poradiť od Vás, že čo by ste odporúčili, aké vyšetrenie, alebo Váš názor, že v čom môže môj problém koreň.
  Minulý rok od septembra som spozorovala od 4. dňa menštruácie bolesti zo zadu v krížoch na ľavej strane. Bolesti boli úkrutné a trvali priblížne 10dní, potrvávali teda aj po skončení menštruácie. Ďalší mesiac som odpozorovala rovnakú bolesť presne od 4.dňa menštruácie, ale bolelo ma rovnako ľavá strana. Tzn. nestriedalo sa to: pravá, ľavá strana.
  V novembri som vyhľadala obvodnú lekárku, následne som absolvovala ultrazvuk, keďže 2 roky dozadu už som mala zápal obličiek. Na UZV mi zistili, že mám v ľavej obličke rozšírený dutý systém. Medzitým som navštívila gynekológa. Ten zistil zápal maternice, na to mi vypísal Doxyhexal - brala som 19dní. Ďalej zistil, že mám endometriózu. Pokračovalo to s návštevou u urológa, zobral moč, krv. Výsledky boli v poriadku. Poslali ma na CT- obličky: výsledok- bez kalcifikátov, bez ložiskových zmien, ľavý ureter v celom priebehu s hraničnou šírkou do 9,5mm. Podstúpila som aj cystoskópiu - aj tam bolo všetko v poriadku.
  Záver urológa: hydronefroza bližšie neurčená.
  Dnes som 5. deň menštruácie a boli ma to zase v tej ľavej strane. Ja tomu jednoducho nerozumiem. Brala som 12 rokov antikoncepciu, tri roky už neberiem. Mám 30 rokov. Nefajčím, alkohol príložitostne, max. denne jedna káva. Neberiem žiadne lieky pravidelne. Menštruácia býva pravidelne medzi 26-29 dní.
  Urológ ma poslal ešte k primárovi urológovi, že by sa na môj prípad pozrel a že či by ma neotvorili laparoskopycky. Nechcela by som podstúpiť operáciu, keď ani nevedia, čo idú robiť. Vedeli by ste mi poradiť prosím?
  Ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, je veľmi ťažké sa takto vyjadriť, keď nepoznám všetky výsledky ako aj okolnosti. Vami spomínané ťažkosti môžu byť kombináciou gynekologického ako aj urologického problému aj pôvodu. Ak máte už stanovené urologické diagnózy, obdobie menštruácie ich môže zintenzívniť a prejavia sa na plno. Veľmi často sa bolesti počas menštruácie môžu prejaviť kŕčmi v bruchu, bolesťami v krížoch a bolesťou prsníkov. Neviem, či ste mali podobné ťažkosti aj počas užívania antikoncepcie. Bolesti môžu byť spôsobené napríklad aj endometriózou, alebo cystou vaječníka. Možností je viacero, ale keďže nepoznám výsledky vyšetrení ani USG, neviem sa k tomu bližšie objektívne vyjadriť. Čo sa týka laparoskopie, aj u nás robíme diagnostické laparoskopie za účelom zistenia možných príčin bolestí, ak sú výsledky ostatných zobrazovacích metód negatívne alebo nevysvetľujú príčiny ťažkostí.

 • antikoncepcia po 40tke

  , Autor: margareta

  Dobrý večer. Ďakujem za odpoveď, ale môj lekár mi predpíše HAK, akú chcem. Problémy mám s kĺbami, preto nesmiem pribrať a znížené libido. Nefajčím, nemám kŕčové žily, neužívam alkohol, hepatálne testy sú tiež OK. Myslíte, že Mirelle by bola pre mňa vhodná ? Ďakujem.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň,
  ďakujem , že ste mi popísala ďalšie anamnestické údaje, tiež ale závisí od prsníkovej anamnézy, ak nikto v rodine nebmal žiadne ochorenie...
  ale ak nie, vo veku nad 40 rokov sa zväčša doporučuje antikoncpecia s obashom 0,02 mg estradiolu, skúste vyberať z takých preparátov
  s pozdravom