Poradňa gynekológa a pôrodníka

Poradňa gynekológa a pôrodníka
20,492 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij, MPH, ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa a pôrodníka
 • Candida

  , Autor: Becky

  Dobrý deň. Mám 33 rokov a dlhodobé problémy (už cca 4 roky) s miernymi ale pretrvávajúcimi bolesťami podbruška a kríżov, hlienovitým a svrbiacim výtokom. Niekedy zapácha, niekedy je úplne bez zápachu. Liečili sme sa s partnerom aj na ureaplazmu 20 dní doxyhexal. Teraz som zase zmenila lekára, pretože s tými bolesťami by som sa už nejak naučila žiť, ale to svrbenie už bolo neúnosné. Vystriedala som množstvo liekov - antbiotiká, antimykotiká, všetko takmer bez výsledku. Jediné čo mi pomohlo aspon na kratko bol volnopredajny candivac. Za celý ten čas mi nevyšla zo sterov candida a teraz u nového lekára mi vyšlo - e. coli, staphylococus aureus a masivne candida albicans. Dostala som liečbu lokálnu - clotrimazol tbl, krém a celkovú - prokanazol + raz do týždňa medoflucon. Zdá sa že sa konečne cítim trošku lepšie, ale bojím sa či sa to ešte bude dať vyliečiť po tolkych rokoch. Čo by ste mi odporučili ešte ako podpornú liečbu? Všimla som si na internete aj nejaký lysgyn, čo by mal byť tiež candidový lyzát na podporu imunity. Alebo s čím máte dobré skúsenosti? Mám aj oslabenú bunkovú imunitu, liečila som sa viac krát na imunológií ale bezúspešne. Viem že je dobré užívať aj probiotiká, spodné prádlo si periem na 60 a prežehlujem, alkohol nepijem, nefajčím, cukor som už tiež obmedzila ale nakolko mám 160cm a 48kg, tak si už velmi nemozem dovolit chudnut.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, s Lysgynom nemám prakticky žiadne skúsenosti, užívať ho ale skúsiť môžete. Je to voľnopredajný preparát. Vaginálne probiotiká by ste mali užívať dlhodobejšie a pri stabilizácii stavu si kúry realizovať niekoľkokrát ročne. Vhodné je realizovať si raz za čas aj vaginálne výplachy. Oslabená imunita a porušená vaginálna mikroflóra užívaním veľkého množstva antibiotík, či antimykotík nemá priaznivý vplyv a tvorí dobrú živnú pôdu pre kvasinky. Postupujte podľa odporúčaní Vášho obvodného gynekológa.

Podobné otázky

 • chronický zápal

  , Autor: Berenika

  Dobrý deň p. doktor, poprosím o informáciu. Pred 7 rokmi ako 39 ročnej mi kvôli ťažkej endometrióze boli odstránené vaječníky(resp. čo z nich zostalo) aj maternica. Endometriózu som mala 13 rokov, ani jedno tehotenstvo, čo sa mi pošťastilo mi stav nezachránilo. Následné klimaktérium nebolo príjemné ale oproti endom. som to zvládala . Užívam fytoestrogény. Nastala určitá atrofia pošvy ale aj to sa dalo vyriešiť, zápaly ma netrápili, mohla som sa kúpať, cestovať...
  V r.2022 sme v rodine mali covid. Ja som neochorela ale začali ma veľmi bolieť miesta kde som mala vaječníky a maternicu, asi týždeň. Následne mi začala bolesť pošvy, vypadávali zelené kúsky, vyšetrenie zistilo zl. stafylokok masívne aj zápal pošvového pahýľu. Vybrala som macmiror a augmenín+vag. probiotiká. Nikdy predtým som žiadne zápal nemala.
  Nastalo peklo. Pálenie, pichanie v pošve, po 2 týždňoch od liečby zase ecoli masívne, zinat. Po ďalších 2 týždňoch zase ecoli masívne. Dali mi ovestin, že sa mám občas natrieť. Aj vonkajší genitál. Bolo mi po ňom veľmi zle, bolesti hlavy, nevoľnosť ale vydržala som, brala som ho cca 1x týždenne asi 3 mesiace,. ATB som už neužívala, dokonca som sa kúpala v bazéne. V lete som bola na dovolenke, kde som začala pociťovať strašné bolesti klitorisu. Genitál som mala červený, pálilo to akoby zaparenina.,hlavne oblasť pod malými pyskami. Zobrali mi ster z pošvy(klitoris nie) vyšlo ecoli, gardnerella. ATB mi následne dávali každé 2-3 týždne, vždy to vydržalo tak týždeň a príznaky sa vrátili. A ešte horšie. Ovestin akoby to ešte zhoršoval.
  Najhoršie je, že mám odvtedy zasiahnutý vonkajší genitál už 2 roky. Klitoris neustále boli, až kožná zistila, že sa mi v ňom abnormálne tvorí smegma, obrovské množstvá kt. mi odstraňovali.Po roku som si vyžiadala ster z klitorisu, nález klebsiela. Skrátim to-neustály zápal genitálu, pošvy- pálenie, rezanie, bolesť hlavne konca klitorisu, pod malými pyskami. Výtok nemám ale ani žiadne zvlhčenie pošvy. V steroch neustále ecoli, enterokoky, proteus, hemoragický enterokok na klitorise, a teraz na preventívke prvý krát aj candida. Konečne nemám celkové atb ale macmiror tbl. a masť. Momentálne po dobraní pálenie celého vonkajšieho genitálu a vchodu do pošvy - tri dni po skončení liečby.
  Užívam rok gynoflor 2x týždene, ten mi aj chvíľu zaberal. Nemôžem už dva roky sedieť pretože mám postihnutú celú oblasť od klitorisu, malé pysky a oblasť okolo močovej rúry. U imunologičky všetko v poriadku. Začala som doslova chradnúť, nemôžem intímne žiť, cestovať, s problémami pracujem. Nikto mi nevie pomôcť, hygienu dodržujem, skúsila som čo sa dalo, čipky, silver, peny, krémy...vždy iba týždeň dva pomôžu. Teraz mám Beliema krém + gel a gynoflor. Prepáčte za dlhý príspevok, nevedela som to lepšie skrátiť. Ak by ste ma vedeli nasmerovať čo by mi pomohlo bola by som rada. Už sa mi nikto nechce venovať. Lekárka povedala nech si dám čo uznám za vhodné. Mohla by som skúsiť znova Ovestin do pošvy aj na vonkajší genitál? V septembri som však mala výtok z prsníka, všetky vyšetrenia boli negatívne, prestal. Ak si dám masť na kandidózu a nemala by som candidu, nezhorším si stav? Ďakujem za trpezlivosť pri čítaní.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, podľa opisu sa u Vás jedná o bakteriálnu vaginózu. Skúste úplne vynechať kúpanie, iba sa sprchujte. Rovnako tak nenavševujte žiadne wellness, ani bazény, či kúpaliská. Opakované užívanie antibiotík, najmä celkových, stav len zhorší. Vhodné je pokračovať v dlhodobej aplikácií vaginálnych, ale aj perorálnych probiotík, vhodné by bolo užívanie aj vitamínových doplnkov a preparátov na podporu imunity, keďže si myslím, že v tom má podiel aj imunita, aj keď výsledky u imunológa boli negatívne. Beliema krém, či gél je tiež vhodný. Cestou imunoalergológa by sa dala realizovať skusmo aj autohemoterapia, nie je to však celkom otázka pre mňa. Ovestin je hormonálny krém, ktorý môže spôsobiť viacero vedľajších účinkov. Lokálna aplikácia Canesten krému, či Candibene Vám neuškodí. Treba však v prvom rade upraviť pH v pošve, ako aj vaginálnu mikroflóru. V pošve sa bežne vyskytujú baktérie, od Gardnerelly až po E.coli, pošva nie je "sterilný" orgán. Vplyvom porušenej vaginálnej mikroflóry dôjde k premnoženiu baktérií a tým dochádza ku vzniku problémov. Na trhu je veľmi veľa preparátov na podporu imunity s obsahom laktobacilov. Skúste sa informovať v lekárni.

 • Ecoli, Gardnerella a Candida

  , Autor: Lemon_22

  Dobry den z vyterov mi bola zistená Candida, e-voli, a Gardnerella doktor mi nasadil Miccimor 500 guľôčky a potom dalacin krem vaginalny a partnerovi Dalacin tabletky C 300mg + canesten je tento postup pre partnera spravny? Zaberie dalacin aj u neho ?

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, celkom nechápem, prečo dostal partner liečbu. Všetky vykultivované baktérie a kvasinky sa bežne nachádzajú v pošve. Došlo k ich premnoženiu. Jedná sa u Vás o tzv. bakteriálnu vaginózu. Realizujte si vaginálny výplach Cloginom alebo Rosalginom a následne si do pošvy aplikujte Macmiror, najlepšie večer pred spaním. Po skončení liečby Macmirorom si realizujte aspoň desať dňovú kúru vaginálnymi probiotikami na úpravu pošvovej mikroflóry. Počas celej dĺžky vaginálnej liečby je potrebné dodržiavať pohlavnú abstinenciu, teda nepraktizovať pohlavný styk. Takto sa Vám neviem bližšie objektívne vyjadriť. Pri pretrvávaní ťažkostí, ako aj v prípade nejasností sa nebojte pýtať Vášho obvodného gynekológa, ktorý pozná všetky okolnosti, informácie, výsledky vyšetrení a najobjektívnejšie sa Vám vie vyjadriť.

 • Medoflucon

  , Autor: ladvinka

  Dobrý večer pán doktor. Trpím stále sa opakujúcimi mykozami už štyri roky od druhého tehotenstva. Vždy som sa dáko preliecila. Teraz sa mi to opakovalo každý mesiac vždy po menštruácii. Bola som u Dr tak mi dal medoflucon 3 tabletky a spravil výter. Zjedla som jednu,pocítila som úľavu ale vyšlo mi z výteru masívne candida,streptokok a všetko možné. Doktor mi predpísal dalacin na vkladanie na 7 dní. To som dobrala a po menzese opäť svrbenie. Tak som zjedla druhu tabletku medoflucon a je dobre. Ako dlho môžem užívať také tabletky? A prečo sa to vždy vráti po menštruácii? Ešte jedna otázka, keď sa chcem kúpať v bazéne u niekoho alebo na kúpalisku je dobre si dat tampón proti mykoze? Taký klasický myslím. Že vraj to zabraňuje infekcií a kadecoho po kúpaní. Aký je váš názor aj na toto. Ďakujem pekne za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, podľa opisu sa u Vás jedná o tzv. bakteriálnu vaginózu, teda premnoženie bakterií a kvasinkek bežne sa vyskytujúcich sa v pošve vplyvom zmeny pH v pošve a tým vzniku nerovnováhy vaginálnej mikroflóry. Skúste si po skončení menštruácie realizovať aspoň 14 dňovú kúru vaginalnymi probiotikami. Vaginálne probiotiká je vhodné si aplikovať aj počas užívania antibiotík, ako aj po návšteve wellnes, bazénov, sauny, kúpaliska, … Vaginálne probiotiká je najlepšie si aplikovať večer pred spaním. Odsledujte si to. Pri pretrvávaní ťažkostí bude vhodné realizovať rozšírené výtery z krčka na chlamýdie, mykoplazmy, ureapalzmy a trichomonas vaginalis.

 • výsledky z kultivacie

  , Autor: Ivka85

  Dobrý deň, prosím Vás z kultivácie mi vyšli tieto výsledky. Môžu mať tieto baktérie aj vplyv na plodnosť? Chcem sa ešte spýtať sú to bežné baktérie ktoré su premnožené v pošve? alebo ako tomu mám chápať...ďakujem za odpoveď....

  Mikroskopia - priamy preparát:
  Epitelie.....................pozit..++ Gram labilné paličky........pozit..+++
  Leukocyty - PMN.............neprítomné G+koky.......................pozit..++
  lactobacillus...............neprítomné Kľúčové bunky.................prítomné
  Aeróbna kultivácia:
  Nález: ojedinele Enterococcus sp.
  Nález: Staphylococcus sp. - koaguláza neg.
  Kultivácia na kvasinky:
  Nález: ojedinele Candida albicans komplex
  Kultivácia na laktobacily:
  Nález: Lactobacillus sp.(vaginalis) produkujúci H2O2
  Kultivácia na G.vaginalis:
  Nález: Negatívny

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, vaginálnu mikroflóru nemáte úplne v poriadku, jedná sa u Vás o tzv. bakteriálnu vaginózu, aj keď popisované baktérie sa vyskytujú v pošve bežne. Na plodnosť to však vplyv nemá. Realizujte si jednorázovo vaginálny výplach Cloginom alebo Rosalginom a následne si realizujte aspoň 10 až 14 dňovú kúru vaginálnymi probiotikami. Aplikujte si ich do pošvy večer pred spaním.

 • Streptococus aganciale a candida

  , Autor: Janka226

  Dobrý deň mám vyše polroka stále zapal pošvy prv to bola ecola potom enterococus feacalis a teraz streptococus aganciale a candida niesom tehotná vybrala som množstvo antibiotíckych capikou a po liečbe vždy iná baktéria teraz z podľa citlivosti mi dal gynekológ zas penicilinovo nistatinove čipky mám bolesť podbrušku pálenie štípanie a žlto-zelení tahavy výtok keď si dám čipku mám pocit zhoršenia..davala som si 6dni gynoflor ale výtok aj diskofort mám stále tak som si nasadila tie antibiotiká chcem sa opýtať mám ich prestať užívať a mám pokračovať v gynoflore nebudem mať zničenú floru a to mi robí problém ako dlho môžem užívať gynoflor?po gynoflore mám nasadiť ďalšie nejaké voľnopredajné probiotiká do pošvy alebo je to potrebné liečiť tými antibiotikami a neprejde to bez nich...všetky ostatné testy mám v poriadku od mykoplaziem po všetko ostatné dakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, ak Vám boli nasadené lokálne antibiotické preparáty podľa citlivosti na vykultivované baktérie a nedošlo k úplnému preliečeniu, je potrebné uvažovať aj nad inými príčinami ťažkostí. Ak boli výsledky výterov na chlamýdie, mykoplazmy, ureaplazmy a trichomonas vaginalis negatívne, ak ste už opakovane užívali viacero antibiotických preparátov, mohlo u Vás dôjsť k porušeniu vaginálnej mikroflóry a vzniku tzv. bakteriálnej vaginózy. Ak ste už začali s aplikáciou antioticko-antimykotických čapíkov, dokončite liečbu a následne si realizujte dlhodobo kúru vaginálnymi pribiotikami. Pri pretrvávaní ťažkostí bude potrebné realizovať kontrolné výtery cestou obvodného gynekológa.Doplniť bude vhodné aj imunologické vyšetrenie.