Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
17,797 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • Candida

  , Autor: Becky

  Dobrý deň. Mám 33 rokov a dlhodobé problémy (už cca 4 roky) s miernymi ale pretrvávajúcimi bolesťami podbruška a kríżov, hlienovitým a svrbiacim výtokom. Niekedy zapácha, niekedy je úplne bez zápachu. Liečili sme sa s partnerom aj na ureaplazmu 20 dní doxyhexal. Teraz som zase zmenila lekára, pretože s tými bolesťami by som sa už nejak naučila žiť, ale to svrbenie už bolo neúnosné. Vystriedala som množstvo liekov - antbiotiká, antimykotiká, všetko takmer bez výsledku. Jediné čo mi pomohlo aspon na kratko bol volnopredajny candivac. Za celý ten čas mi nevyšla zo sterov candida a teraz u nového lekára mi vyšlo - e. coli, staphylococus aureus a masivne candida albicans. Dostala som liečbu lokálnu - clotrimazol tbl, krém a celkovú - prokanazol + raz do týždňa medoflucon. Zdá sa že sa konečne cítim trošku lepšie, ale bojím sa či sa to ešte bude dať vyliečiť po tolkych rokoch. Čo by ste mi odporučili ešte ako podpornú liečbu? Všimla som si na internete aj nejaký lysgyn, čo by mal byť tiež candidový lyzát na podporu imunity. Alebo s čím máte dobré skúsenosti? Mám aj oslabenú bunkovú imunitu, liečila som sa viac krát na imunológií ale bezúspešne. Viem že je dobré užívať aj probiotiká, spodné prádlo si periem na 60 a prežehlujem, alkohol nepijem, nefajčím, cukor som už tiež obmedzila ale nakolko mám 160cm a 48kg, tak si už velmi nemozem dovolit chudnut.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, s Lysgynom nemám prakticky žiadne skúsenosti, užívať ho ale skúsiť môžete. Je to voľnopredajný preparát. Vaginálne probiotiká by ste mali užívať dlhodobejšie a pri stabilizácii stavu si kúry realizovať niekoľkokrát ročne. Vhodné je realizovať si raz za čas aj vaginálne výplachy. Oslabená imunita a porušená vaginálna mikroflóra užívaním veľkého množstva antibiotík, či antimykotík nemá priaznivý vplyv a tvorí dobrú živnú pôdu pre kvasinky. Postupujte podľa odporúčaní Vášho obvodného gynekológa.

Podobné otázky

 • výsledky z kultivacie

  , Autor: Ivka85

  Dobrý deň, prosím Vás z kultivácie mi vyšli tieto výsledky. Môžu mať tieto baktérie aj vplyv na plodnosť? Chcem sa ešte spýtať sú to bežné baktérie ktoré su premnožené v pošve? alebo ako tomu mám chápať...ďakujem za odpoveď....

  Mikroskopia - priamy preparát:
  Epitelie.....................pozit..++ Gram labilné paličky........pozit..+++
  Leukocyty - PMN.............neprítomné G+koky.......................pozit..++
  lactobacillus...............neprítomné Kľúčové bunky.................prítomné
  Aeróbna kultivácia:
  Nález: ojedinele Enterococcus sp.
  Nález: Staphylococcus sp. - koaguláza neg.
  Kultivácia na kvasinky:
  Nález: ojedinele Candida albicans komplex
  Kultivácia na laktobacily:
  Nález: Lactobacillus sp.(vaginalis) produkujúci H2O2
  Kultivácia na G.vaginalis:
  Nález: Negatívny

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, vaginálnu mikroflóru nemáte úplne v poriadku, jedná sa u Vás o tzv. bakteriálnu vaginózu, aj keď popisované baktérie sa vyskytujú v pošve bežne. Na plodnosť to však vplyv nemá. Realizujte si jednorázovo vaginálny výplach Cloginom alebo Rosalginom a následne si realizujte aspoň 10 až 14 dňovú kúru vaginálnymi probiotikami. Aplikujte si ich do pošvy večer pred spaním.

 • Streptococus aganciale a candida

  , Autor: Janka226

  Dobrý deň mám vyše polroka stále zapal pošvy prv to bola ecola potom enterococus feacalis a teraz streptococus aganciale a candida niesom tehotná vybrala som množstvo antibiotíckych capikou a po liečbe vždy iná baktéria teraz z podľa citlivosti mi dal gynekológ zas penicilinovo nistatinove čipky mám bolesť podbrušku pálenie štípanie a žlto-zelení tahavy výtok keď si dám čipku mám pocit zhoršenia..davala som si 6dni gynoflor ale výtok aj diskofort mám stále tak som si nasadila tie antibiotiká chcem sa opýtať mám ich prestať užívať a mám pokračovať v gynoflore nebudem mať zničenú floru a to mi robí problém ako dlho môžem užívať gynoflor?po gynoflore mám nasadiť ďalšie nejaké voľnopredajné probiotiká do pošvy alebo je to potrebné liečiť tými antibiotikami a neprejde to bez nich...všetky ostatné testy mám v poriadku od mykoplaziem po všetko ostatné dakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, ak Vám boli nasadené lokálne antibiotické preparáty podľa citlivosti na vykultivované baktérie a nedošlo k úplnému preliečeniu, je potrebné uvažovať aj nad inými príčinami ťažkostí. Ak boli výsledky výterov na chlamýdie, mykoplazmy, ureaplazmy a trichomonas vaginalis negatívne, ak ste už opakovane užívali viacero antibiotických preparátov, mohlo u Vás dôjsť k porušeniu vaginálnej mikroflóry a vzniku tzv. bakteriálnej vaginózy. Ak ste už začali s aplikáciou antioticko-antimykotických čapíkov, dokončite liečbu a následne si realizujte dlhodobo kúru vaginálnymi pribiotikami. Pri pretrvávaní ťažkostí bude potrebné realizovať kontrolné výtery cestou obvodného gynekológa.Doplniť bude vhodné aj imunologické vyšetrenie.

 • Stále gynekologický zápal

  , Autor: Becky

  Dobrý deň. Mám 33 rokov a už 4 roky vkuse mám gynekologický zápal. Podstúpila som 2 operácie kvôli cystám a upchatým vajíčkovodom. Mám už len jeden vaječník a maternicu. Vždy po menštruácií sa vráti svrbenie, pálenie, hlienovitý výtok, niekedy so zápachom. Dva krát som sa liečila spolu s partnerom Doxyhexalom kvôli pozitívnej ureaplasme parvum. Výsledky som už mala dva krát po sebe negatívne. V kultivácií mi vychádza Streptococcus aureus, Staphylococcus aureus, Candida albicans alebo Candida glabrata. Stále niečo iné. Stále dostanem čípky, antibiotiká, antimykotiká, ale mne to vôbec nepomáha. Liečila som sa aj u imunologičky, tam už boli tiež lepšie výsledky, ale beriem stále Imunor, zinok, vitamín d, candivac, proste všetky možné lieky aj doplnky. Skúšala som viac krát rosalgin, clogin, rôzne probiotiká lokálne aj celkové, žiadne zlepšenie. Nemôžem mať vôbec s partnerom styk nakoľko ma to bolí a viac krát sa už nakazil aj partner. Jemu sa to však zahojí za nejaký týždeň. Cytológiu som mala v poriadku. Beriem aj lieky na alergiu - Zodac. Bola som s tým aj u dermatovenerologičky, tiež nič nezistila. Dostala som biseptol na streptokoka a to bolo všetko.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, ureaplazma parvum je častý nález u všetkých žien , keby sa robili stery z krčka maternice všetkým ženám. Pokiaľ nie sú klinické ťažkosti, ako napríklad spenený výtok, svrbenie, či krvavý vytok, nie je potrebná antibiotická liečba. Výskyt v populácii je častý. Asi každá tretia žena má ureaplazmu parvum. Mnohé ženy o tom ani nevedia. Predpokladám, že máte bakteriálnu vaginózu spôsobenú častým užívaním a aplikáciou antibiotík. Tým dochádza k porušeniu rovnováhy vaginálnej mikroflóry. Vplyv má určite aj porušená, či oslabená imunita. Môžete si vkladať hlboko do pošvy 2 až 3 krát do týždňa vaginálne globulky obsahujúce striebro. Kúra vaginálnymi probiotikami je tiež vhodná. Časté realizovanie vaginálnych výplachov tiež nie je ideálne. Vypláchnete si aj “dobré” baktérie, ktoré sú normálnou súčasťou pošvového prostredia. Streptococcus aureus neexistuje, asi ste mali na mysli Streptococcus epidermidis, ktorý sa, nie len v pošve, vyskytuje bežne a je prirodzenou súčasťou pošvovej mikroflóry. Iba na základe Vami uvedených informácií sa Vám však takto neviem bližšie objektívne vyjadriť.

 • Výter z pošvy

  , Autor: JulkaNovakova

  Dobry den, chcela by som sa Vas opytat na liecbu pri uvedenych zisteni nalezov a co to vlastne je nakolko moj gyn. ma dovolenku.
  Mikroskopia - prlamy preparat:
  Epitelie...................pozit..++
  Leukocyty………….pozit..++
  Lactobacillus……..pozit..+++
  Aerobná kultivácia:
  NALez:
  Pody ostali sterilne.
  Kultivacia na KVasinKy:
  Nalez:
  oiedinele Candida albicans komplex
  Kultivacia na laktobacily:
  Nález: Lactobacillus sp. (vaginalis) produkujúci H202
  Kultivácia na G.vaginalis:
  NALez: Negativn
  Kultivácia na N. gonorrhoeae:
  Nalez: Negativny
  Anaerobna kultivacia:
  NaLez:
  Negativny

  Vopred ďakujem????????

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, podľa opisu výsledkov máte v pošve ojedinele kvasinky. Nález je inak v poriadku, nemusíte sa obávať, ani znepokojovať. Môžete si realizovať desaťdňovú kúru vaginálnymi probiotikami. Netreba Vám žiadnu špeciálnu liečbu.

 • Mykoza

  , Autor: Nikaaaaa

  Dobrý deň,
  rada by som sa poradila so svojím problémom. V auguste mi vyšiel výter Candida A. Bola som preliecena macmirorom a jednorazovou dávkou flukonazolu. Od vtedy pretvava neustále svrbenie, sem tam lepšie, po menzese oveľa horsie. Výter vyšiel dva krát negatívny. Ale problemy mám. Partner je v poriadku, v auguste navštívil urológa. Skúšala som rôzne voľnopredajné probiotiká. Bola som poslana na imuno, kde mi vysla plesen v krvi. Dostala som polyoxidonium, imunor a flukosandoz 4 tablety. No není lepšie. Momentálne mi gynekologicka dala po telefóne polygynax. Hygienické návyky samozrejme sa snažím dodržiavať. Probiotiká užívam aj vnútorné. Som už zúfalá. Ďakujem za vašu pomoc

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, vhodná je dlhodobá aplikácia vaginálnych probiotík. Skúste aj upraviť stravu v zmysle vysadenia sladkého. Ak ešte neboli realizované rozšírené výtery na chlamýdie, mykoplazmy a ureaplazmy, doplnil by som ich. Takto sa Vám neviem bližšie objektívne vyjadriť. Postupujte podľa odporúčaní imunológa a obvodného gynekológa.