Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
12,374 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje v Nemocnici AGEL Košice-Šaca.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • tampóny

  , Autor:

  Dobrý deň, chcem sa opýtať, či je pre mňa nejak škodlivé užívanie tampónov počas MS, ak som mala v minulosti problém s krčkom - 1. predrak. štádium (posledný cytoster bol už ok) a HPV stále prítomné. Ďakujem.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, užívanie tampónov nemá vplyv na výsledky cytológie z krčka maternice, ani na prítomnosť HPV.

Podobné otázky

 • vaginálny zápal

  , Autor:

  Dobrý deň, pán doktor, ďakujem za Vašu odpoveď, ak by ste boli však taký láskavý, zareagovala by som ešte na to, čo ste písali a doplnila informácie a ak by ste boli ochotný ešte na to odpovedať, budem rada. Pýtala som sa, ako liečiť vaginálny zápal ženy, ktorá ešte nemala pohlavný styk. Reagujem na Vašu odpoveď - nie, isto nemala pohlavný styk, bola opakovane vyšetrená gynekologičkou, nepoužíva tampóny, len klasické hygienické vložky, výsledok z odberu bolo (ako som spomínala minule) premnoženie E -coli v pošve), lokálna liečba, ako som písala, je komplikovaná u nej a neefektívna, stále pretrváva výrazné pálenie, svrbenie a mierne zvýšená teplota. V minulosti prekonala zápal močových ciest, ktorý bol preliečený a moč bol v poriadku, ale vaginálny zápal sa nepodarilo vyliečiť. Spomínali ste vaginálne krémy s tenkými aplikátormi, aké konkrétne? Nedopracovala sa k takým. Preto sa by som Vás, pán doktor, poprosila o radu, ako postupovať v takomto prípade, lebo doposiaľ pri lokálnej liečbe nebol v podstate žiadny trvalý efekt. Nebola by teda vhodná celková liečba, ako sa lieči E -coli v pošve, keď žena problémy má, aké ATB sú v tomto prípade účinné alebo čo by ste poradili, keďže problémy pretrvávajú naďalej a lokálne liečiť v takomto prípade je fakt problém, ďakujem Vám vopred za Váš čas a Vašu odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, predpokladám, že za týchto okolností gynekokologička realizovala vyšetrenie cez konečník. Ak nie, je možná klasická aplikácia vaginálnych globuliek. Čo sa týka konkrétnych prípravkov a ich názvov, najvhodnejšie je sa spýtať v lekárni. Majú lepšie skúsenosti a informácie ohľadom týchto prípravkov. Keďže sa nepohybujem v ambulantnej sfére detskej gynekológie, neviem Vám bližšie pomôcť. Najefektívnejšie je vaginálne infekcie liečiť lokálne, nezaťažia tak celý organizmus, ak je to však nevyhnutné, realizuje sa celková antibiotická liečba. Podávajú sa antibiotiká, alebo kombinované prípravky s antimykotikami, na ktorých je daná E. Coli z kultivačného výteru z pošvy citlivá.

 • liecba vaginalneho zapalu

  , Autor:

  Dobry den, chcela by som sa opytat, akym sposobom by sa dal liecit bakterialny vaginalny zapal u zeny, ktora este nemala pohlavny styk a teda rozne vaginalne tbl ci capiky je problematicke zaviest do posvy( zapal pri premonozeni E - coli v posve), dakujem Vam za odpoved.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, je podstatné vedieť, či naozaj nemala žena pohlavný styk, pretože infekcia sa len tak do pošvy nedostane, a ak aj nie, či počas menštruácie používa aj tampóny. Existujú aj vaginálne krémy s tenkými aplikátormi, či vaginálne výplachy. Takto je tažké sa bližšie objektívne vyjadriť.

 • Výrastok

  , Autor:

  Dobrý deň,
  aktuálne žijem v zahraničí a z dôvodu karantény.
  Už pred nejakým časom som si nahmala na vnútornej strane sliznice pošvy výrastok, najprv som si myslela, že to je už krčok, no vykladala som si to rôzne.....
  Výrastok je tuhý, celý je zo štruktúry sliznice. Myslím si, že presahuje veľkosť aj 2-3 cm.
  Pri menštruácii som zvyčajne používala vložky, no tentokrát som kvôli pracovným povinnostiam musela prejsť na tampóny a pri tomto výrastku sa mi veľmi ťažko zavádzajú, pretože mám aj pocit, že nie sú kvalitne a dostatočne hlboko zavedené.
  Po menštruácii (s tampónmi) som si nahmatala, že výrastok sa posunul "hlbšie" a akoby zmenil akoby povrchovú štruktúru, mám pocit, že som ho akoby poškodila a "nadrezala" a na sliznici mi pribudli dve, neviem ako to pomenovať, bublinky alebo nejaké povrchové objekty pripomínajúce afty.
  Mám 21 rokov, cyklus mám po dobu tohto môjho nálezu nezmenený a pravidelný, nezaregistrovala som ani bolesť v podbrušku ani atypický výtok, žiadne pálenie.. Výrastok som si nahmatala po období častého uspokojovania rukou môjho partnera a odvtedy som žiadny sexuálny akt nemala.
  Myslíte si, že mám urgentnejšie vyhľadať lekára tu v zahraničí a nečakať na príchod na Slovensko?
  Ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, aj napriek Vášmu opisu sa neviem bližšie objektívne vyjadriť. Môže sa jednať o polyp pošvy, alebo teoreticky aj o kondylóm, alebo slizničnú riasu, zvyšok okraja panenskej blany, ... Pre určenie diagnózy a stanovenie ďalšieho postupu je nutné navštíviť gynekológa.

 • Problemik

  , Autor: lola555511

  Dobrý deň, som 20 ročná baba ktora "ostala panna" panenska blana sa mi nepretrhla iba sa natiahla, no ide o to ze od poslednej menštruácie mam na mieste blany ako keby štipanie, používam tampóny počas celej ms a pri vyberaní som to stipanie citila, ako aj pri styku. Iny problém nemam ani výtok nič take, chcem sa spýtať co by to mohlo byť a niečo na to, čo by ste odporučil. Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, ak ste mali pohlavný styk, pannou už fakticky nie ste. Existuje asi 6 druhov alebo typov blán. Niekedy sa stane, že je panenská blana hrubšia a pri pohlavnom styku nedôjde k úplnému pretrhnutiu, eventuálne sa po pretrhnutí skrúti do tuhý okrajov. Problém sa dá elegantne vyriešiť. Niekedy priamo na ambulancii, niekedy je nutné krátkodobé uspatie vrámci jednodňovej chirurgie. Podobné problémy sme už riešili, nie ste prvá ani posledná, nemusíte sa báť. Takto sa Vám však úplne objektívne bližšie neviem vyjadriť, keďže som nevidel nález. Preto odporúčam návštevu Vášho obvodného gynekológa, ktorý na základe nálezu zhodnotí stav a určí ďalší postup.

 • Pomoc

  , Autor:

  Dobrý deň, mám 18 rokov a už 3 roky trpím mykozou,. Najprv som vyskúšala babské recepty a potom som išla už ku gynekológovi lebo mi to neprestávalo. Gynekológ mi najprv predpisovať vaginálne krémy do pošvy aj tabletky ale liečba nezaberala a tak mi predpísal gynoflor ktorý som si mala dávať vždy po menštruácii na 4 mesiace. Moja posva konečne nebola červená a podráždená ale stále som mala silné výtoky a keď som sa išla po roku okúpať hneď sa mi vrátilo svrbenie začervenanie a v pošve som si našla pár vyrástkov ktoré som tam nikdy predtým nemala a naozaj neviem co to je pretože partnera mam stáleho s ktorým sme spoločne stratili panenstvo. som naozaj zúfalá pretože beriem probiotika, ktoré striedam, mam diétu bez cukrov bieleho pečiva, nosím bavlnené nohavicky a nenosím tampóny počas menštruácie a dbam na hygienu ale nie prehnane. Naozaj už neviem čo mám robiť :(

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, existuje viacero prípravkov, ktoré účinne bojujú s mykózou, záleží od výsledku kultivácie z výteru z pošvy, na základe ktorého sa následne nasadí najvhodnejšia liečba. Čo sa týka výrastkov v pošve, informoval by som o tom Vášho obvodného gynekológa, ktorý Vás vyšetrí a stanoví ďalší postup. čo sa týka preliečenia, niekedy je vhodné, aby bol súčasne preliečený aj partner, inak liečba u Vás nemusí mať efekt.