Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
12,986 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • tampóny

  , Autor:

  Dobrý deň, chcem sa opýtať, či je pre mňa nejak škodlivé užívanie tampónov počas MS, ak som mala v minulosti problém s krčkom - 1. predrak. štádium (posledný cytoster bol už ok) a HPV stále prítomné. Ďakujem.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, užívanie tampónov nemá vplyv na výsledky cytológie z krčka maternice, ani na prítomnosť HPV.

Podobné otázky

 • Výtok po pôrode trvajúci už 6 mesiacov

  , Autor:

  Dobrý deň prajem, pán doktor.
  Som 6 mesiacov po pôrode, dcérka sa narodila v 39tt vyvolaným pôrodom kvôli hepatopatii v tehotenstve. Otehotnela som vďaka IVF kvôli veľmi nízkej hladine AMH vo veku 39 rokov. Už počas tehotenstva som mala výtok, ktorý mi nespôsoboval problémy a pripisovala som ho samotnému tehotenstvu. Po pôrode výtok neprestal, najskôr som ho pripisovala čisteniu maternice a pôrodných ciest, neskôr som myslela, že mi každú chvíľu príde menzes. Ten mi prisiel po cca 5 mesiacoch po pôrode, ale výtok nezmizol. Je hlienovitý ale redší, mierne sfarbený dožlta, nespôsobuje pálenie ani svrbenie, vôbec nič, len je. Neustále musím nosiť intimky, v lete do plaviek tampóny. Skúsila som Gynimun, Silvercaps tablety, minuly týždeň opäť Gynimun. Nič nepomáha… samozrejme, riešila som to so svojou gynekologičkou, ktorá pri kontrole nevidela nič, žiaden zápal ani nič podobné a kultivácia vyšla v poriadku. Odporučila mi preventívne probiotiká, ktoré som už aj predtým užívala. V minulosti (rok 2006) som mala robenú konizaciu krčka a porod mi vyvolávali medikamentozne a aj mechanicky (balónikom). Chcela som sa Vás opýtať, či ste sa s niečim podobným počas svojej praxe stretli, či by bolo vhodné nejaké ďalšie vysetrenie alebo je to bežné a neostava mi nič iné, len sa s tým naučiť žiť? Veľmi pekne ďakujem.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, na trhu je viacero vaginálnych probiotík, skúsil by som ešte iné okrem už spomínaných. Ak boli výsledky vaginálnych a USG vyšetrení, ako aj výterov poriadku, nie je potrebná žiadna antibiotická ani antimykotická liečba. Takto je však veľmi ťažké sa bližšie objektívne vyjadriť. Odsledujte si to.

 • Vysetrenie pred zakrokom

  , Autor:

  Som 40 rocna panna a maju mi odstranit polyp z krcka maternice. Berie sa nejaky ohlad pri vysetreni tesne pred zakrokom, co sa tyka v postupe vysetrenia alebo sa vysetruje ako v pripade NEpanien? Viem, ze pri zakroku o panenstvo pridem, ale ci nepridem on uz pri vysetreni? Toho sa desim.
  A dalsia vec: pred zakrokom ma budu zdola holit, kedze sa neholim alebo sa radsej vyholit uz doma? Je to potrebne? A ak ano, holenie sa robi este pred anesteziou?

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, iné, ako gynekologické vyšetrenie na zistenie a potvrdenie nálezu polypu na krčku maternice nie je. Ak ste už v minulosti použili tampóny alebo už boli u Vás použité gynekologické zrkadlá, panenská blana musela byť pretrhnutá. Oholiť sa môžete aj doma sama v kľude, Keďže sa bude od realizovať zákrok v pošve, nemusíte byť vyholená úplne, stačí si upraviť prípadne skrátiť ohanbie. Samozrejme, holenie prebieha mimo operačnej sály, holiť sa na operačnej sále nemôže.

 • vaginálny zápal

  , Autor:

  Dobrý deň, pán doktor, ďakujem za Vašu odpoveď, ak by ste boli však taký láskavý, zareagovala by som ešte na to, čo ste písali a doplnila informácie a ak by ste boli ochotný ešte na to odpovedať, budem rada. Pýtala som sa, ako liečiť vaginálny zápal ženy, ktorá ešte nemala pohlavný styk. Reagujem na Vašu odpoveď - nie, isto nemala pohlavný styk, bola opakovane vyšetrená gynekologičkou, nepoužíva tampóny, len klasické hygienické vložky, výsledok z odberu bolo (ako som spomínala minule) premnoženie E -coli v pošve), lokálna liečba, ako som písala, je komplikovaná u nej a neefektívna, stále pretrváva výrazné pálenie, svrbenie a mierne zvýšená teplota. V minulosti prekonala zápal močových ciest, ktorý bol preliečený a moč bol v poriadku, ale vaginálny zápal sa nepodarilo vyliečiť. Spomínali ste vaginálne krémy s tenkými aplikátormi, aké konkrétne? Nedopracovala sa k takým. Preto sa by som Vás, pán doktor, poprosila o radu, ako postupovať v takomto prípade, lebo doposiaľ pri lokálnej liečbe nebol v podstate žiadny trvalý efekt. Nebola by teda vhodná celková liečba, ako sa lieči E -coli v pošve, keď žena problémy má, aké ATB sú v tomto prípade účinné alebo čo by ste poradili, keďže problémy pretrvávajú naďalej a lokálne liečiť v takomto prípade je fakt problém, ďakujem Vám vopred za Váš čas a Vašu odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, predpokladám, že za týchto okolností gynekokologička realizovala vyšetrenie cez konečník. Ak nie, je možná klasická aplikácia vaginálnych globuliek. Čo sa týka konkrétnych prípravkov a ich názvov, najvhodnejšie je sa spýtať v lekárni. Majú lepšie skúsenosti a informácie ohľadom týchto prípravkov. Keďže sa nepohybujem v ambulantnej sfére detskej gynekológie, neviem Vám bližšie pomôcť. Najefektívnejšie je vaginálne infekcie liečiť lokálne, nezaťažia tak celý organizmus, ak je to však nevyhnutné, realizuje sa celková antibiotická liečba. Podávajú sa antibiotiká, alebo kombinované prípravky s antimykotikami, na ktorých je daná E. Coli z kultivačného výteru z pošvy citlivá.

 • liecba vaginalneho zapalu

  , Autor:

  Dobry den, chcela by som sa opytat, akym sposobom by sa dal liecit bakterialny vaginalny zapal u zeny, ktora este nemala pohlavny styk a teda rozne vaginalne tbl ci capiky je problematicke zaviest do posvy( zapal pri premonozeni E - coli v posve), dakujem Vam za odpoved.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, je podstatné vedieť, či naozaj nemala žena pohlavný styk, pretože infekcia sa len tak do pošvy nedostane, a ak aj nie, či počas menštruácie používa aj tampóny. Existujú aj vaginálne krémy s tenkými aplikátormi, či vaginálne výplachy. Takto je tažké sa bližšie objektívne vyjadriť.

 • Výrastok

  , Autor:

  Dobrý deň,
  aktuálne žijem v zahraničí a z dôvodu karantény.
  Už pred nejakým časom som si nahmala na vnútornej strane sliznice pošvy výrastok, najprv som si myslela, že to je už krčok, no vykladala som si to rôzne.....
  Výrastok je tuhý, celý je zo štruktúry sliznice. Myslím si, že presahuje veľkosť aj 2-3 cm.
  Pri menštruácii som zvyčajne používala vložky, no tentokrát som kvôli pracovným povinnostiam musela prejsť na tampóny a pri tomto výrastku sa mi veľmi ťažko zavádzajú, pretože mám aj pocit, že nie sú kvalitne a dostatočne hlboko zavedené.
  Po menštruácii (s tampónmi) som si nahmatala, že výrastok sa posunul "hlbšie" a akoby zmenil akoby povrchovú štruktúru, mám pocit, že som ho akoby poškodila a "nadrezala" a na sliznici mi pribudli dve, neviem ako to pomenovať, bublinky alebo nejaké povrchové objekty pripomínajúce afty.
  Mám 21 rokov, cyklus mám po dobu tohto môjho nálezu nezmenený a pravidelný, nezaregistrovala som ani bolesť v podbrušku ani atypický výtok, žiadne pálenie.. Výrastok som si nahmatala po období častého uspokojovania rukou môjho partnera a odvtedy som žiadny sexuálny akt nemala.
  Myslíte si, že mám urgentnejšie vyhľadať lekára tu v zahraničí a nečakať na príchod na Slovensko?
  Ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, aj napriek Vášmu opisu sa neviem bližšie objektívne vyjadriť. Môže sa jednať o polyp pošvy, alebo teoreticky aj o kondylóm, alebo slizničnú riasu, zvyšok okraja panenskej blany, ... Pre určenie diagnózy a stanovenie ďalšieho postupu je nutné navštíviť gynekológa.