Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
13,848 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • HSIL

  , Autor: nikoletta

  Dobrý deň. Ďakujem za včerajšiu odpoveď ohľadom cytologie HSIL. Chcem sa objednať ku vám na zákrok do Šace. Mohli by ste mi prosím vás napísať tel. číslo na ktoré mám zavolať ohľadom konzultácie termínu?Našla som 3 čísla ale neviem ktoré je správne. Ďakujem pekne.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, objednáva sa osobne, každý pondelok, 3. poschodie, gynekologická ambulancia. Musí Vás vidieť prednosta alebo starší lekár na gynekologickej ambulancii, ktorý Vás objedná. Telefónne číslo na našu gynekologickú ambulanciu je 055/7234 213.

Podobné otázky

 • Hpv

  , Autor: Eris

  Dobrý den. Poprosila by som Vás o názor . Chcem sa opytat na správanie HPV v tele ženy. Pred pol rokom som mala 1.predrak.stadium , v januári bola cytologia uz ok, ale HPv poziivita (cely dlhy rad + vysokorizikove typy) ostala. Pred 10 rokmi som bola zaockovana Silgardom , asi nezabral alebo neviem.... Poďme k otázke. Je nutne preočkovanie, ak mam stáleho partnera? Hpv mam z predch.vztahu. Co znamená reinfekcia? Ze sa u uz nakazenej ženy po rokoch hpv opäť prejaví alebo ze dostane telo "nové dávky" vírusu od iného partnera? ostáva hpv uz navždy v tele a prejaví sa , ked bude oslabená imunita , alebo je sanca, ze sa z toho vyliečim? Dakujem pekne

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, HPV je vírus, podobne ako chrípka, nádcha, či herpes. Ostáva v organizme a pri poklese imunity sa môže opäť infekcia prejaviť. Je potrebné rozlíšiť prítomnosť HPV infekcie a zmeny na bunkovej úrovni v zmysle LSIL, či HSIL (staršie značenie CIN I, II, III, IV). Existuje niekoľko stoviek HPV vírusov, od nízko-, stredne- až po vysokorizikové. Silgard účinkuje iba proti 4 najčastejším typom HPV vírusu (6, 11, 16, 18), nezamedzuje prítomnosti a infekcii ostatnými typmi. V súčasnosti je na trhu Gardasil 9, ktorá je zameraná na 9 najčastejších typov HPV. Preočkovať sa týmto preparátom môžete, aj napriek tomu, že ste už dávnejšie boli očkovaná Silgardom. Dôležité je, či sú prítomné zmeny na krčku maternice spôsobené HPV. Samotná infekcia HPV neznamená automaticky zmeny na krčku. Ak bola cytológia v poriadku a nie sú prítomné zmeny na krčku, HPV infekcia tak ako prišla, odoznie. Záleží od imunitného systému Vášho organizmu. Postupujte podľa odporúčaní Vášho obvodného gynekológa.

 • hpv virus

  , Autor: ketrin88

  dobrý den, mam pozitivne vysledky na hpv virus. mam 31 rokov, 1 dieta. da sa to aj inak ,,liečit,, ako ockovanim (gardasil9) ? Dozvedela som sa, ževraj otehotnením a porodom sa môžu zmeniť vzsledky na negativne. Je to pravda ? totižto chceme druhe dietatko a dr.praveže nam neoporucala otehotniet teraz. ako postupovat ? dakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, HPV infekcia je vírusová infekcia, podobne ako chrípka, či herpes. Infekcia môže spontánne vymiznúť, nie je na to potrebné tehotenstvo. Nepoznám však Vaše výsledky, záleží však od druhu HPV vírusu. Existuje niekoľko stovák HPV vírusov, nízkorizikové, stredne a vysokorizikové. Záleží aj od výsledku cytológie, či sa jedná o LSIL (CIN I) alebo HSIL (CIN II, III alebo CIS). Očkovanie jednoznačne odporúčam bez ohľadu na výsledok. Pri pozitivite HSIL je liečba operačná - vykonáva sa konizácia a kyretáž. Pri akýchkoľvek ťažkostiach alebo nejasnostiach navštívte Vášho obvodného gynekológa.

 • Cytologia

  , Autor: katka19

  Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o Váš názor. V 2016 som otehotnela bolo mi zistená cyto Hsil +HPV 16, po pôrode 2017 sa mi cyto zlepšila na Lsil PAP IIIa-ASCH +HPV 16, po 6 mesiacoch znova kontrola tie isté výsledky následne som bola odoslaná na kolposkopicke vyšeyrenie,kde mi 2018 robili biopsiu krčka-výsledok z histologie znel: pravidelná sliznica s nešpecifikovanými zápalovými zmenami. Ešte v ten rok december som bola na prevencii u svojej lekárky a vysledok znova LSil PAP IIIa +HPV. Moja otázka znie v akom štádiu je môj zdravotný stav? Uvažujem o zmene lekára z dôvodu že jeho stanovisko bolo že sa to bude len sledovať,žiadne vysvetlenie ani liečba nič teraz vo februáry idem znova na kolposkopiu , podľa výsledkov sa rozhodnem. Ako často sa môže vykonávať biopsia? Ak minulý rok som mala negatívne výsledky. Je možné,že sa moja cytologia ešte môže upraviť? Ďakujem pekne za vašu odpoveď. Pekný deň.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, v závislosti od výsledkov sa postupuje buď v zmysle sledovania a pravidelnej kontroly cytológie alebo aktívneho prístupu v zmysle kolposkopie eventuálne biopsie krčka maternice prípadne konizácie. Spontánne vyhojenie a tým úprava cytológie závisí od druhu a typu HPV vírusu, je však možné. Svoju dôležitost zohráva aj očkovanie. LSIL ešte nevyžaduje konizáciu, ale pravidelné sledovanie. Ak si stav vyžaduje biopsiu, je možné ju opakovať. Pri akýchkoľvek nejasnostiach alebo ťažkostiach konzultujte Vášho obvodného gynekologa.

 • LBC

  , Autor: nikoletta

  Dobrý deň.Vysledky z LBC cytologie-nonneoplasticky nalez, abnormalne bunky, HSIL. Nebolo vysetrene HPV. Moje otázky sú- či mám v sebe určite HPV infekciu keď mi vyšlo HSIL? Zistilo by sa zo steru keby tam boli už nádorové bunky? Je veľká pravdepodobnosť že z HSIL sa vyvinie rakovina za nejakú dobu? Odporúčanie na konci výsledkov je bioptické vyšetrenie,, čo to je? Ďakujem pekne.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, HSIL (high grade intraepithelial lesions) je označenie pre bunkové zmeny, tiež pod skratkou CIN II - CIN III. HSIL vzniká na podklade HPV vírusov a poruchy imunity. Zo steru sa prítomnosť nádorových buniek a ich rozsah jednoznačne neurčí. Práve preto je nevyhnutné bioptické vyšetrenie - chirurgický zákrok - konizácia, kedy sa z krčka maternice vyreže kužeľ, urobí sa aj kyretáž a odobrané tkanivo sa odošle na histológiu. Podľa výsledkov histológie sa určí ďalší postup. HSIL je prekanceróza pre rakovinu krčka maternice, takže určite to neodkladajte. Pri akýchkoľvek nejasnostiach alebo ťažkostiach navštívte Vášho obvodného gynekológa.