• cytologia

    Dobrý den,mám 44 r, užívam hak, bola som na preventívke a volala som si o výsledky z cytologie a bolo mi povedané, že su tam nejaké zmeny na krčku, neviem presný vysledok, len tolko, že o pol roka kontrolná cytologia, ale mám príst aj na kolposkopické vyšetrenie...doteraz som mala vždy dobru cytologiu, problémy nemám absolutne žiadne, /cca 3 krát do roka mykoza)...zlakla som sa, može ist o niečo vážne? alebo mohli tie mykozy zhoršit vyledok cytologie?

    Dobrý deň, nevidel som výsledok cytologického vyšetrenia, preto sa Vám takto neviem bližšie objektívne vyjadriť. Možností výsledku môže byť viacero, od ASCUS, ASCH až po LSIL. Predpokladám, že ak by Vám vyšiel HSIL (ťažký stupeň bunkových zmien), Váš obvodný gynekológ by si Vás predvolal. Každopádne je vhodné doplniť HPV typizáciu, prípadne dovyšetrovať aj CINtec. Vaginálne infekcie môžu skresliť alebo zhoršiť nález na krčku maternice. Takto sa Vám však naozaj neviem bližšie objektívne vyjadriť. Pri nejasnostiach navštívte Vášho obvodného gynekológa a prekonzultujte s nim nález, ako aj ďalší postup.