Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
12,420 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje v Nemocnici AGEL Košice-Šaca.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • Sekcia

  , Autor: Adka7

  Dobrý deň. Som 3 týždeň po sekcií. Super som sa hojila, cvičila lahke cviky čo mi odporučili v porodnici no a včera som som si vsimla že na kúsku na boku jazvy ju mám akokeby otvorenú a mokva mi. Začala som si potierat s repikom nech mi to vysušiť. Myslite že je možné žeby sa mi jazva nejak trhala, otvárala? Ako bolieť to moc neboli len trosku tak ako keby ťahalo. Ale zapálene to zrejme nemám lebo to nieje ani teple ani cervene ani pulzujúce.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, odporúčam navštíviť pracovisko, kde bol operačný výkon robený. Nevidel som lokálny nález, takže sa k tomu neviem bližšie vyjadriť. Vhodná je skôr dezinfekcia 3% roztokom peroxidu vodíka, bežne dostupným, a taktiež je potrebné eliminovať mechanické trenie v oblasti jazvy. Niekedy sa stane, že vznikne v oblasti operačnej rany zápal, ktorý organizmus ohraničí a snaží sa ho vypudiť cestou najmenšieho odporu, teda operačnej rany. Preto je potrebné to skontrolovať, prípadne nasadiť antibiotickú liečbu v závislosti od nálezu.

Podobné otázky

 • Operacia

  , Autor:

  Dobry den,dufam,ze mi budete vediet poradit.. mam problem a caka ma resekcia vaginal.septa,termin este nemam,odhaduje sa na jul,kedze som musela na 4 tyzdne vysadit antikoncepsiu,chcem sa spytat kolko trva tak priemerne rekonvalescencia po operacii,kedze v auguste planujeme ist k moru(ak sa bude dat),teda ako to cele prebieha.. dakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, záleží od nálezu, či sa septum nachádza iba v istej časti pošvy, alebo je v celej dĺžke pošvy, záleží aj od hrúbky, ... Môže sa jednať len o výkon vrámci jednodňovej chirurgie a rekonvalescencia môže byť od pár dní do pár týždňov. Takto sa Vám bližšie objektívne vyjadriť neviem.

 • Hematóm po operácií

  , Autor:

  Dobrý deň, pán doktor. Som skoro 4 týždne po operácií - odobratie vajíčkovodu, neostómia a resekcia tenkého čreva. Už na začiatku som mala pripuchnutú ľavú stranu brucha, potom mi to celé omodrelo. Modriny už zmizli ale stále mám v mieste jazvy tvrdú hrčku. Bolí ma to hlavne keď napnem svaly. Môže byť že sa to ešte nevstrebalo? Bojím sa že by mohlo ísť o pruh. Ďakujem pekne za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, nepoznám použitý šicí materiál, ako ani ostatné informácie a okolnosti, takže sa neviem presnejšie bližšie vyjadriť. Môže sa jednať o podkožný hematóm, závisí od rozsahu. Odporúčam pri pretrvávaní ťažkostí ako aj v prípade nejasností navštíviť zdravotnícke zariadenie, kde bol operačný výkon realizovaný.

 • Bolesti v podbrušku

  , Autor: Andrea

  Dobrý deň. Mám 29 rokov, v r. 2013 sekcia. Som v cykle po vysadení antikoncepcie, posledná menštruácia bola 2.4. , ovulácia prebehla cca v termíne, snažíme sa o dieťa. Momentálne som v 23 dni cyklu, už týždeň pociťujem intenzívne bolesti v podbrušku podobné ako pri menštruácii, pridružili sa k tomu nafúknuté brucho a svrbenie až pálenie bradaviek. Často chodím na toaletu. A bolieva ma hlava. Viete mi poradit o čo by mohlo ísť ? Ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, odsledujte si to. Tehotenské príznaky od predmenštruačných ťažko rozoznať. Vyčkajte na ďalšiu menštruáciu. Pri týždňovom meškaní si urobte tehotenský test. Pri pretrvávaní ťažkostí alebo pri nejasnostiach navštívte Vášho obvodného gynekológa, ktorý Vám vie prípadné tehotenstvo potvrdiť z krvi.

 • Menstruacia mešká

  , Autor: lulinka8985

  Dobrý deň som po 4 sekciách (jedno bábo my zomrelo) a dala som si podviazat vajecniky v januári 2015.momentalne mám problém ten že som mala naposledy menstruaciu 27.8.a mešká my.pribrala som , viac som unavená, chutí my viac jesť, a ž prsníka my vyteká tekutina samovolne (to som mala keď som bola cca 7 mes gravi.) V stredu som až objednana k lekárovi. Neviem čo to môže byť. Tehotenstvo vylučujem pretože nato som si dala podviazat vajecniky ďakujem vám za vašu odpoveď Lucia

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, navštívte Vášho obvodného gynekológa podľa plánu za účelom dodiferencovania stavu eventuálne vylúčenia prípadného tehotenstva aj napriek sterilizácii. Niekedy dôjde k rekanalizácii (znovospriechodneniu) vajíčkovodov a tehotenstvo sa vylúčiť nedá. Neviem akou metódou bola vykonaná sterilizácia. Obvodný gynekológ na základe USG ako aj krvných vyšetrení zistí príčinu Vášho stavu a určí ďalší postup.

 • Endometrióza.

  , Autor: Marianna10823

  Dobrý deň, chcela by som sa spýtať na Váš názor. Mám cystu na ľavom vaječníku, veľkosti 4cm a lekár mi povedal, že mám pravdepodobne endometriózu. Budúci týždeň idem na laparoskopiu, pretože by som tieto problémy chcela riešiť. Chcem sa však spýtať, či ma môže endometrióza bolieť aj počas ovulácie, pretože moje bolesti sú najintenzívnejšie približne v polovici cyklu a bolí ma prevažne v hornej časti brucha. Niekedy cítim bolesť aj v panvovej oblasti, no najčastejšie je to vo vyššej časti, raz na ľavej strane, inokedy na pravej a niekedy sa sústreďuje len do pupka. Je to pichavá a niekedy trhavá bolesť. Myslíte, že tie bolesti spôsobuje endometrióza, alebo sa mám báť, že mám niečo s črevami? Resp. môže endometrióza spôsobovať bolesť aj vo vyššej časti brucha a v pupku? Alebo môžem mať endometriózu na črevách? A v prípade ak by som ju mala na črevách ako sa to rieši? Bolesti mám len posledné 2 mesiace. Ako vravím sú najintenzívnejšie v polovici cyklu. Na wc chodím každý 2 deň a niekedy cítim bolesť aj keď vykonávam veľkú potrebu na tej ľavej strane vyššie ma tak zvykne pichnúť keď napnem brucho, ale nie vždy. Strašne sa bojím, že nedajbože skončím s vývodom. Mám 22 rokov. Lekár mi zatiaľ nič nevravel, ako sa to bude riešiť, atď. akurát, že pravý vaječník mám zatiaľ v zdravý a ak by to nebolo teda veľmi vážne chcela by som po LPSK otehotnieť. Akú myslíte, že mám šancu, ak by som mala ešte naozaj ten pravý vaječník zdravý na otehotnenie? A ako rýchlo by som mala po laparoskopii otehotnieť? Viem, že je to príliš veľa otázok naraz, ale lekár mi nič nepovedal, len, že mám ísť na tu laparoskopiu a nič viac. A ja sa bojím toho, čoho ma čaká, nakoľko som ešte mladá a chcem mať aj bábätko. Za odpovede Vám vopred veľmi pekne ďakujem.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň,
  popisované bolesti môžu byť spôsobené endometriózou, rovnako aj zrastmi, ktoré vznikajú ako reakcia na zápal. Samozrejme endometrióza môže postihovať aj črevá je to však menej časté, a riešením v takom prípade nie je resekcia čreva ale hormonálne preliečenie aby sa ložiská zmenšili. V takomto prípade je však veľmi dôležité aby sa operácia na vaječníku vykonala čo najviac šetrne a aby sa zachovalo maximum ovariálneho tkaniva a bola tak zachovaná vaša schopnosť produkovať vajíčka. Diagnóza endometriózy je však spojená s výrazne nižšou šancou na spontánne otehotnenie a je indikáciou k umelému oplodneniu.