• Visanne

    , Autor: elis

    Dobrý deň p. doktorka, chcela by som Vás poprosiť o radu. Ja už som Vám písala, že som užívala Visanne, kvôli endometrioze, a laparoskopii, ktorú mi robili v novembri 2012 a po 4 mesiacom sa mi zase urobila cysta na vaječníku aj napriek tomu, že som užívala tie Visanne. Cysta sa veľmi rýchlo zväčšovala, tak som už nečakala ani na magnetickú rezonanciu a už som týždeň po laparke. Histologický zaver je fragmenty entometrickych cýst zo starými zvyškami krvi a fragmenty folikulárnych cýst. A ja by som sa Vás chcela opýtať, či by som mohla teraz otehotnieť alebo kedy by to vhodné po laparoskopii, lebo liečbu som teraz už odmietla lebo dieťatko chcem (nemam načo čakať mám 30rokov) a od r. 2009 kedy som bola na prvej laparke potom liečená Lucrinom a zase sa mi vrátila a teraz Visanne, ktoré som ani nedobrala, lebo zase tam bola endo. Chcela by som poznať aj Váš názor, lebo už som nešťastná a nechcem čakať na to, že nakoniec nebudem môcť mať deti. Dúfam, že sa Vám podarí za vyznať z tohto textu. A za odpoveď Vám veľmi pekne ďakujem.

    Dobrý deň,
    bohužial endometrióza je progresívne chronické ochorenie, to znamená, že 100% liečba neexistuje a endometrióza sa môže kedykoľve vrátiť. Ideálnym riešením bude tehotenstvo, no po laparoskopii a operácii vaječníka by som minimálne 2 mesiace odporučila počkať so snahou o bábätko. Tu sa potom črtá možnosť nasadenia antikoncepcie s dienogestom, na potlačenie rastu endometriozy na toto obdobie. Aby sa nestalo, že ak sa o 2 mesiace začnete snažiť o dieťatko bude tam opäť cysta.