Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
8,336 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje v 1. súkromnej nemocnici Košice-Šaca.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • Antikoncepcia a antibiotiká

  , Autor:

  Dobrý deň. Na úvod by som Vás rada pozdravila a zaželala všetko dobré.
  Užívam už viac ako pol roka antikoncepciu Daylette. Pred pár dňami som mala problém s ďasnami, môj obvodný lekár mi predpísal antibiotiká Amoksiklav. Spýtala som sa ho či tieto antibiotiká majú vplyv na antikoncepciu, jeho odpoveď znela že nemajú.
  Chcela by som sa spýtať, či je možné že som tehotná keď k pohlavnému styku prišlo keď som brala 5 deň antibiotiká a antikoncepciu som si dala z nového blistra v poradí 4., bola som presne deň po menštruáciu. Chcela by som sa spýtať, odkedy som
  chránená.
  Vopred ďakujem za odpoveď.
  Pekný deň.
  J.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, Amoksiklav síce môže mierne znižovať účinok antikoncepcie tým, že nabudí pečeň k vyšším výkonom a dochádza k rýchlejšiemu odbúraniu účinnej látky antikoncepcie. Ale Daylette obsahuje vyššie hladiny hormónov, takže oslabenie je malé. Ak ste užívali tabletky hormonálnej antikoncepcie pravidelne a od prvého dňa menštruácie, tehotná by ste nemali byť. Ak chcete mať do budúcna na 100% istotu, chráňte sa počas užívania antibiotík ako aj prvých 7 dní nového balenia aj doplnkovo (kondóm). Pri akýchkoľvek ťažkostiach alebo nejasnostiach navštívte Vášho obvodného gynekológa.

Podobné otázky

 • Antikoncepcia a antibiotika

  , Autor: vikus

  Dobrý deň, chcela by som sa opýtať. Dnes som bola u obvodného lekára a predpísal mi na týždeň antibiotika (augmentin) ale do toho beriem antikoncepciu. Mohlo by to znížiť účinok antikoncepcie?

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, áno, užívanie antibiotík má vplyv na hormonálnu antikoncepciu. Počas užívania antibiotík a ešte 7 dní po ich dobratí používajte doplnkovú formu antikoncepcie.