Poradňa fyzioterapeuta

Na vaše otázky odpovedá Mgr. Lucia Madejska.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

  • Točenie hlavy

    , Autor: Matulka_C

    Dobrý deň už dlhšiu dobu mám točenia hlavy a stratu rovnováhy , mám stuhnutú šiju a skoliózu neviem ako si pomôcť som v 8 týždni tehotenstva vedeli by ste mi niečo odporučiť

    Odpovedá: Mgr. Lucia Madejska

    Dobrý deň,
    Môže ísť o problém, ktorý vychádza z krčnej chrbtice. Tam by bolo vhodné ísť k fyzioterapeutovi.
    Alebo môže ísť o tzv. vestibulárny syndróm, kde je problém vo vnútornom uchu. Vo vnútornom uchu je umiestnený labyrint a tri drobné kanáliky so špeciálnou tekutinou a bunkami, ktoré informujú mozog o polohe hlavy. Niekedy sa tu vytvoria kryštáliky, ktoré dráždia receptory v kanálikoch a vyvoláva to pocit točenia hlavy, niekedy až pocit na zvracanie, stratu rovnováhy. Existujú polohové manévre na diagnostikovanie vestibulárneho syndrómu a následne aj polohové cviky na uvoľnenie kryštálikov. Odporúčam vyhľadať ORL lekára, ktorý sa venuje poruchám vestibulárneho systému, aby zdiagnostikoval, či je problém v tomto systéme alebo nie. Pekný deň