Poradňa detského psychológa

Na otazky odpovedá psychologicka.

ARCHÍV: Poradňa uzamknutá

  • Znova sa pocikava

    Dobry den, mam 28 mesacnu dcerku. Pred troma dnami sa znova zacala pocikavat a pokakavat. Pred tym sa uz asi 3 tyzdne pytala. Malu a velku potrebu oznamovala "cikam" a "kakam", prisli sme na nocnik a az tam vykonala potrebu. Dokonca aj v nakupnom centre vydrzala po oznameni cikam do dost vzdialeneho wc. Takze si myslim, ze zadrzat vie. Teraz sa ale pocikava. Odbehne do izby, zacne si kreslit a uz len zakrici, ze sa pocikala, ked sa jej spytam, preco nesla do nocnika, povie, ze kreslila. Vratili sme sa do stavu v akom sme boli pred dvoma mesiacmi. Som z toho zufala, je mi do placu, pretoze uz bola samostatna a dokonca som sa jej ani nemusela pytat, ci chce ist na potrebu. Neviem, ci mam zvolit cestu nejakeho zakazu - kym nepojde na nocnik alebo odznova ju ukladat na nocnik. Problem je ze aj to odmieta. Vykrikuje, ze necika. Neviem, ziadna znema u nas doma nenastala, tak si neviem rady, cim to je.

    Odpovedá: Mgr. Miroslava Zimányiová

    Nemá vám byť prečo do plaču. To, že ešte pýtanie sa nie je dostatočne upevnené, je prirodzené a normálne. Niekoľko týždňov, často mesiacov a niekedy aj rokov sa hygienické návyky u detí stále upevňujú, takže nehody alebo obdobia pocikávania a pýtania sa objavujú, striedajú a menia.