Poradňa detského psychológa

Poradňa detského psychológa
2,797 otázok

Jana Bašnáková, Eva Vavrákova, Jana Zemandl. Tri psychologičky, vedkyne, spolupracovníčky MAMA a ja i mamy, autorky úspešnej knihy Psychológia pre milujúcich rodičov,  vám poradia v otázkach z oblasti psychológie a výchovy, týkajúcich sa najmenších detí.  Viac o odborníkoch 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • dospievanie u chlapca

  , Autor: odbornik2

  Dobrý den,
  Už asi mesiac sledujem svojho syna 6,5 roka,je prvak,ako sa ustavične chytá medzi nohy.Dokonca ma trošku problem s rečou(chodime k logopedovi,ma miernu brblavost,nie je to koktanie) a ked chce niečo rýchlo povedat ,hned sa chytii za penis a povedal mi, že ho to tak šteklí a aj pričítani,že vškole si chytííí,lebo mu vadí to šteklenie.Je to normalne,prejavuje sa tak dospievanie,alebo by sme mali niekam zajst???Dakujem za odpoved.

  Odpovedá: Psychológ

  Teda nie som muž, takže z prvej ruky to nemám, ale podľa skúseností viem, že chlapci to do určitého veku zvyknú robiť. Je to taký prejav, ktorý sa objavuje aj v strese, môže pomáhať prekonávať napätie, pocity neistoty atď. Rozhodne netreba dieťa za to trestať alebo napomínať.
  Niekedy mávajú chlapci zápaly predkožky, zistíte to ľahko - konček penisu je červený, niekedy akoby navretý, je tam akási bambuľka začervenalej farby. Vtedy treba repíkové kúpele alebo navštíviť lekára.