Poradňa detského psychológa

1,435 otázok

Na otazky odpovedá psychologicka.

ARCHÍV: Poradňa uzamknutá 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • ???

  , Autor: odbornik2

  Dobry den.Prosim vas o radu.Mam 10rocnu dcerku,je dost vyspela po fyzic.i psychic.stranke,je inteligentna a mame pekny priatelsky vztah.Neviem,kedy zacat s nou hovorit o laske a sexe,nechcem,aby dostala nejake skreslujuce informacie od niekoho ineho.Tema ako puberta,menstruacia mame za sebou,no temy sex sa obavam,neviem zvolit vhodne slova,neviem,co by uz mohla a co este nemusela vediet.Za odpoved velmi pekne dakujem.S pozdravom Lubica

  Odpovedá:

  Určite je dôležité, že ste hovorili o zmenách, ktoré ju čakajú - telesné zmeny, menštruácia atď. Sex je možno pre ňu síce oblasťou, ktorá by ju aj zaujímala, no je to príliš horúca téma, o ktorej dievčatá v tomto veku zvyčajne radšej hovoria s kamarátkami ako s matkami. Môžete jej ponôknuť, že môže za vami prísť, keby ju niečo z tejto oblasti zaujímalo. No môžete jej tiež dať k dispozícii literatúru, ktorá o tom hovorí jej primeraným spôsobom.
  Ďalším spôsobom je napríklad hovoriť o (veku primeraných) knihách, ktoré dcéra prečíta a ktoré píšu o láske (romány, poviedky o láske...), porozprávať sa o filme s touto tematikou, ktorý spolu pozeráte a podobne.
  Je dôležité rešpektovať ostýchavosť a nechuť hovoriť o týchto témach.

Podobné otázky

 • ????

  , Autor: odbornik2

  Dobrý večer! Chcela by som sa opýtať či je to prirodzené,ked môj 5 ročný syn sa rád ku mne túli,ale aj ku starkej, krsnej a jeho sesternici. Vyžaduje si,aby sme ho hladkali po chcrbátiku.stáva sa aj ked sa prezliekam tak rád sa chytá mojej pokožky a bozkáva. to isté sa stalo aj ostatným,že rád ich hladká. Druhý problém máme s pipíkom,stale si ho natahuje,nie len doma ale aj vonku. Snažím sa mu to vysvetliť,že sa to nepatrí. dakujem za skorú odpoved

  Odpovedá:

  Túlenie je pre deti tohto veku celkom prirodzené, hoci niektoré to potrebujú menej a iné viac (ako my dospelí, tiež sú medzi nami veľké rozdiely v tom, koľko telesného kontaktu potrebujeme).
  Naťahovanie pipíka nie je tiež nič neobvyklé, niektorí chlapci prestanú až v škole, kde si uvedomia, že to naozaj už nejde (prípadne to robia aj potom, ale nie verejne, len v súkromí). Netreba to riešiť nepriateľským tónom, skôr len dať mu dole ruku z pipíka alebo ho zamestnať niečím iným (zamestnať jeho ruky).

 • dospievanie u chlapca

  , Autor: odbornik2

  Dobrý den,
  Už asi mesiac sledujem svojho syna 6,5 roka,je prvak,ako sa ustavične chytá medzi nohy.Dokonca ma trošku problem s rečou(chodime k logopedovi,ma miernu brblavost,nie je to koktanie) a ked chce niečo rýchlo povedat ,hned sa chytii za penis a povedal mi, že ho to tak šteklí a aj pričítani,že vškole si chytííí,lebo mu vadí to šteklenie.Je to normalne,prejavuje sa tak dospievanie,alebo by sme mali niekam zajst???Dakujem za odpoved.

  Odpovedá:

  Teda nie som muž, takže z prvej ruky to nemám, ale podľa skúseností viem, že chlapci to do určitého veku zvyknú robiť. Je to taký prejav, ktorý sa objavuje aj v strese, môže pomáhať prekonávať napätie, pocity neistoty atď. Rozhodne netreba dieťa za to trestať alebo napomínať.
  Niekedy mávajú chlapci zápaly predkožky, zistíte to ľahko - konček penisu je červený, niekedy akoby navretý, je tam akási bambuľka začervenalej farby. Vtedy treba repíkové kúpele alebo navštíviť lekára.

 • sex.znalosti v 6 rokoch

  , Autor: odbornik2

  Dobrý deň. Mám doma prváčika. Keď raz prišiel zo školy hovoril mi, čo jeho spolužiak (6 r.) stále rozpráva - dievčatám, že sú sexi, že by si na niektorú ľahol vyzlečený, a dokonca aj o tom ako by strkal "pipika" do zadku niekomu - a popri tom ukázal aj pohyby. Som zdesená, že už toto dokáže 6 ročné dieťa.Dokonca aj iné dievča sa mu chcelo vyzliecť a ľahnúť na postel. Neviem, či je to normálne, neviem ako to synovi vysvetliť, myslím, že na takúto tému má ešte minimálne 4-5 rokov čas. Alebo som staromodna.. Naozaj už niekoľko dní som z toho veľmi znechutená aký je dnešný svet - čo budú tie deti robiť za 10 rokov, keď už teraz majú také "znalosti". Či to vidia niekde, počujú, alebo kde k tomu prídu.. Ja dávam deti pekne spať už do osmej večer.. takže nemajú kde takéto niečo vidieť a našťastie ani k takým otázkam sme sa nedostali.... Máme už také niečo prebrať? Alebo ako sa k tomu postaviť??? Ďakujem za odpoveď

  Odpovedá:

  Deti by určite mali vedieť už v tomto veku určité veci o ľudskej sexualite, o tom, ako prichádzajú na svet, o svojom tele a jeho reakciách, no malo by to kopírovať ich záujem. To znamená, že by dieťa malo dostať primeranú odpoveď na všetky otázky, ktoré sa pýta - inak sa bude pýtať tých, ktorí nemusia mať zrovna faktické informácie...
  Ak šesťročné dieťa (spolužiak vášho syna) rozpráva takto otvorene o sexuálnom akte, považovala by som to za problém. Bolo by vhodné to konzultovať s triednou učiteľkou, prípadne aj priamo s rodičmi dieťaťa. Treba to ale robiť taktne, aby sa rodičia necítili ohrození a boli otvorení určitej spolupráci a hľadaniu riešení.
  Rozhodne dohováranie dieťaťu, že to nesmie robiť, nie je tým pravým riešením - dôležité je zistiť, čo sa deje v živote dieťaťa, čo prispelo k predčasnému sexuálnemu prebudeniu - niekedy to môže mať aj iné ako výchovné príčiny.

 • masturbácia v 6 rokoch

  , Autor: odbornik2

  Môj syn má 6 rokov a čoraz častejšie ho nachádzam masturbovať. Prvýkrát som sa vyľakala, lebo som ho našla ležať a celého spoteného, myslela som že je chorý, to bolo možno pred rokom a pol, potom som pochopila, že leží na brušku a ruky má pod sebou. vyslovene onanoval. potom sa to opakovalo sem tam - nie často. nevedela som ako reagovať, najprv som mu povedala - nerob to. potom mi to prišlo hlúpe, tak som si to v podstate akože nevšímala. Ale teraz ho tak nachádzam denne a nepáči sa mi to, ale neviem ako mám na to reagovať. Nemyslím si že pokarhanie alebo zákaz pomôže, iba čo nadobudne pocit, že je to niečo nenormálne nezdravé, neprirodzené. Ale zas - takto skoro???????? ako sa mám teda zachovať, čo mu k tomu povedať - ako mu niečo k tomu vysvetliť?

  Odpovedá:

  Aj malé deti sú schopné vnímať slasť a tá je zvyčajne silým motivátorom, či už sa jedná napríklad o cukor v potreva alebo slastné pocity v tele. Teda nie je to skoro.
  Mnohé deti sa nejako dostávajú k svojmu telu a k slastným pocitom, ktoré môžu zažívať, nemusí to byť v rovnakom veku, môže to byť rôzne časté atď.
  Niekedy ale častá masturbácia môže byť signálom, že dieťa je vo zvýšenej miere zaťažené v nejakej oblasti svojho života, môže sa vyskytnúť u detí, ktoré majú nedostatok primeraných podnetov, prípadne majú menej telesného kontaktu s dôležitými osobami atď.
  Pokúste sa cez deň opakovane ho objať, zotrvať s ním v náručí, pred spaním ho môžete jemne masírovať, ak bude chcieť, samozrejme.
  Hovoriť s ním o masturbácii ako o sexuálnej aktivite je predčasné; dieťa v tomto veku vníma celú vec v celkom inom kontexte, skôr ako kontakt so svojím telom. Možno ak by sa sám zaujímal o niektoré veci alebo potom neskôr okolo 9.-10.roku je možné s dieťaťom hovoriť aj o jeho vývine v sexuálnej oblasti. Treba na to ale veľa citlivosti a taktu, treba rešpektovať, ak to dieťa odmieta, no malo by vedieť, že sa na vás ako rodičov môže obrátiť a malo by mať voľne k dispozícii veku primerané publikácie o vývine, o puberte a zmenách, ktoré prináča a podobne. A s dievčatami by mali hovoriť matky (babičky...), s chlapcami otcovia (dedovia...), no ak sa dieťa rozhodne inak, treba to rešpektovať.