Poradňa detského psychológa

1,435 otázok

Na otazky odpovedá psychologicka.

ARCHÍV: Poradňa uzamknutá 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • masturbácia v 6 rokoch

  , Autor: odbornik2

  Môj syn má 6 rokov a čoraz častejšie ho nachádzam masturbovať. Prvýkrát som sa vyľakala, lebo som ho našla ležať a celého spoteného, myslela som že je chorý, to bolo možno pred rokom a pol, potom som pochopila, že leží na brušku a ruky má pod sebou. vyslovene onanoval. potom sa to opakovalo sem tam - nie často. nevedela som ako reagovať, najprv som mu povedala - nerob to. potom mi to prišlo hlúpe, tak som si to v podstate akože nevšímala. Ale teraz ho tak nachádzam denne a nepáči sa mi to, ale neviem ako mám na to reagovať. Nemyslím si že pokarhanie alebo zákaz pomôže, iba čo nadobudne pocit, že je to niečo nenormálne nezdravé, neprirodzené. Ale zas - takto skoro???????? ako sa mám teda zachovať, čo mu k tomu povedať - ako mu niečo k tomu vysvetliť?

  Odpovedá:

  Aj malé deti sú schopné vnímať slasť a tá je zvyčajne silým motivátorom, či už sa jedná napríklad o cukor v potreva alebo slastné pocity v tele. Teda nie je to skoro.
  Mnohé deti sa nejako dostávajú k svojmu telu a k slastným pocitom, ktoré môžu zažívať, nemusí to byť v rovnakom veku, môže to byť rôzne časté atď.
  Niekedy ale častá masturbácia môže byť signálom, že dieťa je vo zvýšenej miere zaťažené v nejakej oblasti svojho života, môže sa vyskytnúť u detí, ktoré majú nedostatok primeraných podnetov, prípadne majú menej telesného kontaktu s dôležitými osobami atď.
  Pokúste sa cez deň opakovane ho objať, zotrvať s ním v náručí, pred spaním ho môžete jemne masírovať, ak bude chcieť, samozrejme.
  Hovoriť s ním o masturbácii ako o sexuálnej aktivite je predčasné; dieťa v tomto veku vníma celú vec v celkom inom kontexte, skôr ako kontakt so svojím telom. Možno ak by sa sám zaujímal o niektoré veci alebo potom neskôr okolo 9.-10.roku je možné s dieťaťom hovoriť aj o jeho vývine v sexuálnej oblasti. Treba na to ale veľa citlivosti a taktu, treba rešpektovať, ak to dieťa odmieta, no malo by vedieť, že sa na vás ako rodičov môže obrátiť a malo by mať voľne k dispozícii veku primerané publikácie o vývine, o puberte a zmenách, ktoré prináča a podobne. A s dievčatami by mali hovoriť matky (babičky...), s chlapcami otcovia (dedovia...), no ak sa dieťa rozhodne inak, treba to rešpektovať.