Poradňa detského psychológa

Na otazky odpovedá psychologicka.

ARCHÍV: Poradňa uzamknutá

  • Plac

    Dobry den.
    Chcela by som vas poprosit o radu pri vychove nasho syna. Teraz ma 14 mesiacov. Uz od narodenia nam preplakal takmer vascinu casu co bol hore. A spi naozaj velmi malo. Prve mesiace sme stravili chodenim po doktoroch, ale jedina odpoved co sme dostali je ze z toho musi vyrast. Tak sme cakali. Ale v podstate sa nic nezmenilo az doteraz. V noci sa budi kazdu hodinu, niekedy aj castejsie, hladny nie je. nic nevydzi robit dlhsie ako par sekund, je nemozne s nim ist von s kocikom, nakupit, atd. Velmi vela place a dost intenzivne. Chory este nebol. Jedina vec je ze ma malo zeleza, ale to liecime. Boli sme pred mesiacom u neurologicky a ta mi dala radu aby som ho nechala vyplakat a nebrala na ruky. Ale on nie je kludny ani na rukach. Inac je jeho vyvoj uplne v poriadku.
    Dakujem Vam za radu.

    Odpovedá: Mgr. Miroslava Zimányiová

    Obávam sa, že vám nepoviem nič nové. Ak je dieťa po zdravotnej stránke aj po neurologickej v poriadku, neostáva vám asi nič iné, len vyčkať, kým z toho takzvane vyrastie. Existuje určité percento detí, ktoré prvý rok alebo niekedy aj dlhšie preplačú, menej spia, akoby sa nevedeli upokojiť. Sú to deti pravdepodobne dráždivejšie, no táto dráždivosť sa ďalším vývinom upraví a "znormalizuje".
    Toto obdobie je ale zvyčajne extrémne náročné pre rodičov, najmä pre matku, ak sa o dieťa celodenne stará. Ak je to možné, treba preto myslieť na určitú psychohygienu, nechať aspoň v niektoré dni starostlivosť na otca dieťaťa, prípadne požiadať o pomoc starých rodičov či blízkych priateľov.