Poradňa detského psychológa

Na otazky odpovedá psychologicka.

ARCHÍV: Poradňa uzamknutá

  • zrelosť

    Dobrý deň, mám 3 a pol ročnú dcéru, ktorá je v škôlke úplne iná ako doma. Doma je to šikovné dieťa, ktoré krásne rozpráva, od dvoch rokov vie povedať r. Má možno bohatšiu slovnú zásobu ako ja. Sama sa učí poznávať písmenká, najnovšie ma núti, aby som ju učila ich aj písať. Ak máme návštevu, nie je hanblivá ale normálne komunikuje a aj sa predvádza. Chce byť jednoducho chválená. Ale akonáhle je v škôlke, len pozoruje deti, veľmi sa do hry nezapája, rozpráva ako ostatné deti..šušle a hovorí "v" namiesto "r". Deti sa s ňou veľmi nechcú hrať. Predpokladám, že kvôli tomu rozpráva ako oni. Učiteľky si o nej myslia, že je to zakríknuté a tichučké dievčatko. Dokonca ju občas aj vynechajú z nejakých aktivít, ako je napríklad maľovanie farbami alebo lepenie nejakých obrázkov. Doma to robíme bežne. Ja chápem, že nevedia, čo v nej je, keď sa sama neprejaví, ale bojím sa, aby sa viac neuzatvorila do seba, alebo aby sa nejako nezanedbala.Alebo mám na to upozorniť učiteľky, alebo to nechať na nich? Nechcem tu pôsobiť ako matka, ktorá si myslí, že má nadané dieťa..aj keď si myslím, že je šikovná a pri správnom prístupe, by mohla vedieť viac. Dá sa zistiť inteligencia u tak malého dieťaťa? Môžem s ňou ísť k detskej psychologičke? Alebo je to ešte skoro...

    Odpovedá: Mgr. Miroslava Zimányiová

    Určitá skupina detí, zvyčajne intelektovo dobre vybavených, najprv pozoruje nových ľudí/deti a až keď zistí, ako to medzi nimi funguje, zapojí sa, pridá sa, zaradí sa medzi nich. To môže byť prípad vašej dcéry. No môže to byť aj o jej plachosti, ktorú prežíva vo vzťahoch k ľuďom, ktorých až tak dobre nepozná, ktorí jej nie sú až takí blízki. Verím ale tomu, že postupne sa začlení do kolektívu, oťuká sa a nájde si svojich ľudí.

    Inteligencia sa dá zistiť, otázka je, načo by vám bol nejaký číselný údaj. O jej šikovnosti a zvedavosti a učenlivosti niet pochýb. A možno vzťahy sú oblasť, v ktorej potrebuje ešte trošku času, aby sa pustila do nich smelšie.