Poradňa detského psychológa

1,435 otázok

Na otazky odpovedá psychologicka.

ARCHÍV: Poradňa uzamknutá 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • 2-rocne dieta

  , Autor: odbornik2

  Dobry den,

  chcem sa opytat ohl. mojej 2-rocnej dcery.
  Uz 10 dni chodi do MS, v triede je medzi 2,5-4-rocnymi detmi. Ucitelka zhodnotila, ze ma oneskoreny vyvin. Chcem sa opytat na Vas nazor.
  Dcerka je velmi vnimava. chodi od 12 m., hruba motorika perfektna, preliezky, hojdacky, smykalky, odrazadlo.. bez problemov. Ukazuje prstom, zdiela pozornost, krmi babiky, stavia kocky, puzzle velmi nemusi, prezera knizky, carbe farbickou (uchop je este slabsi), vklada predmety, upratuje.... vsetko komentuje svojou recou, aktivne ovlada asi 10 slov (mama, tata, haha - havo, kaka - katka, ajoj, nam...). Napodobnuje cinnosti perfektne, slova menej. Aktivne a s uspechom oducame od plienok. Dcera sa v skolke bez problemov aklimatizovala, spapa tam viac ako doma, spi 2,5 hod., medzi deti sa tesi. Ucitelkam vadi, ze sa nevie skoordinovat na dvore, tj. hrat sa na jednom mieste, ale beha z preliezky na preliezky, tiez im vadilo, ze za mnou neplace (v cudz. prostredi, ak ma vela podnetov = hracky, deti - nema problem).
  Zda sa Vam jej vyvoj na 24 mesiacov skutocne oneskoreny? Mame uz teraz vyhladat logopeda, ak rec napreduje pomalsie? Dakujem!

  Odpovedá:

  Nuž neviem, ale čakať od dvojročného dieťaťa, že sa bude hrať na jednom mieste, to je trochu naivné... To, čo deti v tomto aj vyššom veku potrebujú najviac, je pohyb, pohyb a pohyb. Preto aj chodia von na dvor, aby sa vybehali, vyskákali, vypreliezali...
  Ale k vašej otázke: myslím, že podľa vášho popisu sa vaše dieťa vyvíja normálne. Ak chcete mať úplnu istotu, poraďte sa o tom s vašou detskou lekárkou/lekárom, ktorá vaše dieťa pozná od narodenia, pozná iné deti, vie povedať, či to je v norme - aj rečový vývin. O reči sa môžete porozprávať s logopédom/logopedičkou, ale tiež skôr len pre istotu.