Mamy a neviditeľná práca: Prečo sa starostlivosť o rodinu rovná dvom a pol úväzku?

Keď sa povie „matka v domácnosti“, mnohí si predstavia niekoho, kto sa stará o dieťa, varí, perie a upratuje. Často sa však zabúda na to, že táto náročná agenda by sa dala pokojne prirovnať k riadeniu menšej firmy – a pritom nie je finančne ohodnotená.
Ako by sme vyčíslili v peniazoch prácu matiek?
Práve na túto tému poukázala štúdia RBC Wealth Management (ext. zdroj štúdia), podľa ktorej by sa neplatená práca matiek v USA dala prepočítať na takmer 1,5 bilióna dolárov. Výskum ďalej naznačuje, že priemerná matka pracuje každý týždeň až 98 hodín, čo je zhruba o 58 hodín viac, než keby mala „len“ bežný 40-hodinový pracovný týždeň. Ak si tento údaj prepočítame, znamená to, že ženy zvládajú ekvivalent 2,5 úväzku. A hoci oficiálne neodchádzajú ráno do kancelárie a popoludní z nej neprichádzajú domov, realita je taká, že sú prakticky neustále „v práci“ – dieťaťu a rodine musia byť k dispozícii dvadsaťštyri hodín denne, sedem dní v týždni.
Koľko času zaberie ráno pripraviť desiatu, postarať sa o oblečenie, dopraviť deti do školy, vyriešiť lekárske prehliadky, rodičovské stretnutia, nákupy, varenie a všetko ostatné? Mnohým mamám ostane sotva 30 minút “voľného” času denne – a aj vtedy môžu očakávať, že ich niekto vyruší s novou prosbou či neodkladnou úlohou.
Muži by mali zdieľať domáce práce, nie nám s nimi pomáhať
Neplatená práca matiek
Neplatená práca žien (nielen matiek) je dlhodobo v centre pozornosti odborníkov na rodovú rovnosť a pracovný trh. Podľa viacerých analýz majú ženy vo všeobecnosti nižšie mzdy ako muži a často sa stretávajú s predsudkom, že “nemusia” zarábať toľko, keďže sa od nich očakáva, že väčšinu času venujú rodine. Starostlivosť o deti, seniorov či domácnosť je pritom činnosť, ktorá generuje reálnu a hodnotnú pridanú hodnotu, no peňažnú odmenu za ňu ženy (a niekedy aj muži v úlohe primárneho rodiča) väčšinou nedostávajú.
Napriek tomu, že veľa matiek sa snaží skĺbiť domácnosť s kariérou, narážajú na pracovné prostredie, ktoré na nich kladie rovnaké nároky ako na kolegov bez rodinných záväzkov. Okrem pocitu vyčerpania a frustrácie to môže viesť aj k tomu, že ženy častejšie uprednostňujú práve rodinu pred kariérnym postupom.
Mentálna záťaž matiek
S pojmom mentálna záťaž sa spája povinnosť neustále myslieť na rodinný manažment: kto bude variť, ako rozvrhnúť upratovanie, či stihnúť umyť okná, kedy je potrebné kúpiť darček k narodeninám, aké majú deti školské projekty atď. Táto neviditeľná agenda vyčerpáva, no ženy ju spravidla vykonávajú automaticky. Často sa k tomu pridávajú aj pocity viny: ak matka nenavarí “dostatočne zdravé” jedlo alebo neurobí s deťmi domáce úlohy na sto percent, pripadá si, že zlyhala. Snaží sa preto ešte viac, pracuje ešte dlhšie, a to všetko väčšinou bez nároku na prestávku.
Aj keď je vyčíslenie neplatenej práce žien na 1,5 bilióna dolárov (podľa RBC Wealth Management) len orientačné, odborníci zdôrazňujú jeho dôležitosť. Je to jasný dôkaz, že rodinná starostlivosť nie je “len” akousi prirodzenou povinnosťou, ale reálnou prácou. Upozorňuje to zároveň na potrebu zmien vo firmách, štátnej politike i spoločnosti. Ide napríklad o flexibilnejšie pracovné podmienky, ktorých popularita vzrástla hlavne s príchodom práce na diaľku. Ďalej je dôležitá dostupnosť cenovo prijateľných jaslí, škôlok či služieb, ktoré pomôžu rodičom spojiť prácu a starostlivosť o deti. V mnohých krajinách už vznikajú iniciatívy motivujúce otcov k väčšej participácii – napríklad cez platenú otcovskú dovolenku či daňové zvýhodnenia.
MATKY oddychujú len 10 minút denne
Mamy sú v jednom kolotoči
Matky po celom svete sa každodenne ocitajú v kolotoči neplatených povinností, ktoré často presiahnu hranice bežného pracovného času. Hoci čísla 98 hodín týždenne či 1,5 bilióna dolárov vedia prekvapiť, v skutočnosti potvrdzujú len to, čo väčšina mám sama dobre pozná: výchova detí a starostlivosť o domácnosť sú náročné “full-time” povolania, ktoré si vyžadujú rešpekt, uznanie, a neraz aj pomoc.
Keď si uvedomíme, aký význam má tento druh práce pre fungovanie spoločnosti, môžeme začať otvárať diskusiu o tom, akým spôsobom ju spravodlivejšie rozdeliť a ako odmeňovať tých, ktorí ju vykonávajú. Bez odhodlania matiek by veľa vecí vôbec nefungovalo – a je na čase im túto neviditeľnú, no mimoriadne dôležitú zásluhu konečne priznať.
Zdroj: www.mother.ly