Poradňa detského psychológa

Na otazky odpovedá psychologicka.

ARCHÍV: Poradňa uzamknutá

  • Vzdor???

    Dobrý deň, chcem sa spýtať, čo mám robiť alebo ako mám reagovať??? Určite máme obdobie vzdoru, mám dva a polročnú dcérku, prejavovala vzdor plačom a hnevaním sa, tak tri krát do týždňa, ale teraz sa jej to stáva skoro každý deň a skoro pri každom zákaze, a najhoršie je, že k tomu pridala kopanie a normálne ma búcha po tvári, kedˇ jej to chcem pekne vysvetliť, potom už mám toho aj ja dosť a zvýšim na ňu hlas, alebo dostane po ritke. No nič nezaberá, nakoniec sa chce mojkať a musím ju utíšiť na rukách. Bacanie sa naučila od druhých detí, lebo to nikdy nerobila, ale ked sme sa začali stretávať s druhými deťmi, kde ju začali biť, ked im zobrala nejakú hračku, tak odvtedy to praktikuje aj na nás ale aj na druhých deťoch. Prosím vás ako nám správne reagovať???
    Mám ešte jednu otázku, malá sa už pýta na nočník, ale kakať chce len do plienky, normálne to zadržuje pokiaľ nemá plienku, a až do nej sa vykaká, o nočníku nechce ani počuť. Veľmi pekne dakujem za vaše odpovede.

    Odpovedá: Mgr. Miroslava Zimányiová

    Ako som už veľakrát napísala, bitie treba dieťaťu jasne "označiť" ako neprijateľné. To znamená, že veľmi dôrazne a stroho poviete, že to nesmie, prípadne ak sa to práva deje, tak jej chytíte ruku alebo ju položíte na zem a držíte si ju dosť ďaleko od tela, ale držíte ju. (V žiadnom prípade dieťaťom netrasieme!)

    Kakanie do plienky v tomto veku, v prechodovom období z plienok a záchod/nočník sa tu tiež objavuje často. Ja zastávam názor, že je lepšie, ak sa dieťa vykaká do plienky, než aby stolicu zadržiavalo a zafixovalo si zadržiavanie stolice.