Pediatrická poradňa MUDr. Kataríny Legrand

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Katarína Legrand, alias OkiDoki, pediatrička  a mama dvoch dcér. Je autorkou úspešnej knihy Pediatra pre zvedavých rodičov.

  • Usg mozgu

    Dobry den zelam, mame babatko narodene v 33tt v nemocnici pri prepustani mu robili vseobecne usg mozgu kde napisali spravu,ze ma priestrannejsie predne dve komory. V januari v 1m korigo sme boli v nemocnici na usg,kde sa nalez potvrdil a popisali ho podrobnejsie. Vo februari sme boli na neurologii kde opat robili usg, kde pani doktorka podrobne popisala predne dve komory, plus rozsirene aj SAP 0,85cm frontalne, sym v obl., IHR 1,3cm. Zaver mierne sirsie SAP a BKK viac vlavo. (Plus diastaza a lahky axialny hypotonus.)Kontrola o 3 m. Pediatricka sa vyjadrila ze ide o normalny nalez,kt citujem mal aj jej vnuk. Prosim moja otazka znie ci sa SAP mohli za mesiac tak zvacsit vo februari malo babatko obvod hlavky 39cm v 2m korigo a aktualne 4,5m korigo ma 44cm. Dakujem

    Odpovedá: MUDr. Katarína Legrant

    Prajem pekný deň! Na to, aby som sa vedela vyjadriť k rastu hlavy, by som potrebovala vidieť rastovú krivku - avšak z úvodu rastie hlava 1cm za týždeň, neskôr sa to spomaľuje. Takže len tak nahrubo sa mi ten rast hlavy zdá v poriadku - avšak, opakujem, nemám pred sebou rastovú krivku - takže to nie je plne relevantné. Taktiež, ak ste sledovaní na neurológií, akby boli potrebné nejaké intervencie, určite by ich už niekto navrhol alebo by sa zmienil o tom, čo je potrebné urobiť. Chodíte na kontrolné USG práve preto, aby sa to odsledovalo, akú má to rozšírenie tendenciu - zväčšovať sa alebo zmenšovať - a na základe toho, sa zvolí vždy postup. S pozdravom doki Katka