Pediatrická poradňa MUDr. Kataríny Legrand

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Katarína Legrand, alias OkiDoki, pediatrička  a mama dvoch dcér. Je autorkou úspešnej knihy Pediatra pre zvedavých rodičov.

  • Uzliny

    Dobrý deň pani doktorka. Chcem sa vás s dovolením spýtať, či je dla vášho nazoru v poriadku ak ma dieťa uzlinkovy syndróm a za 1,5roka sa uzliny na krku zväčšili na dĺžku o 1-1,3mm a na šírku sa zmenšili o 0,9m. Je to v poriadku? Nie som si vedomá žiadnej choroby ani zdravotných problémoch pri oboch sonach uzlín krku. Ďakujem

    Odpovedá: MUDr. Katarína Legrant

    Prajem pekný deň! Ak k tomu rádiológ nedal nejaké odporučenie na ďalší postup, predpokladám, že je takýto vývoj možný a vrámci normy. Uzlinový syndróm sa nedá hodnotiť len na základe veľkostí, či rozmerov uzlín. Ide aj o ostatný zdravotný stav dieťaťa, okolie, ostatné uzlinové skupiny. Taktiež je dôležitý charakter uzliny - či je mäkká, pohyblivá, ako vyzerá okolie. Ak uzliny nevykazujú dáke podozrivé zmeny, či charaketeristiky a dieťa nemá žiadne klinické ťažkosti, v princípe sa tým nie je potrebné zaoberať. Nanajvýš skontrolovať s odstupom času - to však by určite navrhol rádiológ, akby to považoval za potrebné. Mnuž tak nejako. S pozdravom doki Katka