Pediatrická poradňa MUDr. Kataríny Legrand

Pediatrická poradňa MUDr. Kataríny Legrand
339 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Katarína Legrand, alias OkiDoki, pediatrička  a mama dvoch dcér. Je autorkou úspešnej knihy Pediatra pre zvedavých rodičov.   

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Pediatrická poradňa MUDr. Kataríny Legrand
 • Uzliny

  , Autor: Íja

  Dobrý deň pani doktorka. Chcem sa vás s dovolením spýtať, či je dla vášho nazoru v poriadku ak ma dieťa uzlinkovy syndróm a za 1,5roka sa uzliny na krku zväčšili na dĺžku o 1-1,3mm a na šírku sa zmenšili o 0,9m. Je to v poriadku? Nie som si vedomá žiadnej choroby ani zdravotných problémoch pri oboch sonach uzlín krku. Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Katarína Legrant

  Prajem pekný deň! Ak k tomu rádiológ nedal nejaké odporučenie na ďalší postup, predpokladám, že je takýto vývoj možný a vrámci normy. Uzlinový syndróm sa nedá hodnotiť len na základe veľkostí, či rozmerov uzlín. Ide aj o ostatný zdravotný stav dieťaťa, okolie, ostatné uzlinové skupiny. Taktiež je dôležitý charakter uzliny - či je mäkká, pohyblivá, ako vyzerá okolie. Ak uzliny nevykazujú dáke podozrivé zmeny, či charaketeristiky a dieťa nemá žiadne klinické ťažkosti, v princípe sa tým nie je potrebné zaoberať. Nanajvýš skontrolovať s odstupom času - to však by určite navrhol rádiológ, akby to považoval za potrebné. Mnuž tak nejako. S pozdravom doki Katka

Podobné otázky

 • Uzliny

  , Autor: Íja

  Ospravedlňujem sa, dodatok k mojej otázke o zväčšených uzlinach: na prvom sone boli o veľkostiach 10,1x5,5 a 10,9x5,2. Sono po 1,5roku 12x5mm a 12x4mm.

  Odpovedá: MUDr. Katarína Legrant

  Odpovedala som spolu na Vašu prvú otázku - čítala som aj túto doplňujúcu ;) K

 • Tvrdé hrcky

  , Autor: Patiik

  Dobrý deň, v prvom rade mi odľahlo keď som Vás tu našla , chcem sa opýtať na nato inej lekárky . Dcérka keď mala rok a štyri mesiace tak sme jej našli dve nepohyblivé tvrdé hrcky na hlave . Boli sme na usg kde vraj všetko Ok sle dalo zabrať to vyšetriť keďže bola nepokojná . Uzavrel to ako Ok. Tak sme v apríli mali covid neviem či to stym môže súvisieť ona nemala žiadne znaky choroby ale pribudli jej ďalšie hrcky na hlave . V júni sme boli pre môj pokoj na krvných testoch u pediatrixky a tá povedala že ma všetko Ok že nieje ani anemicka ale vraj prekonala mononukleozu tak že to je vraj z toho. Porom jej zmizli alebo sa stiahli neviem presne tak som sa upokojila no v july sa jej urobili zas na hlave len na inom mieste akoby 5cm od ucha , od stredu hlavy až po koniec. Ma ich aj tuším na vrchu hlavy z boku akoby sa konci obočie takým smerom. Tam by vraj LU byt nemali tak čo to môže byt? Na usg ju vyšetrila na hrubo a vraj nič nevidela pýtala som sa či to niesu nádory tak nie . Hádam vie čo hovorí . Krvné testy zas v poriadku len vyššie pečeňové testy. Tie prvé uzliny mala nad uchom taký oblúčik smerom dole . Povedzte mi. O to môže byt ak sú tvrdé a nepohyblivé ? Sk by boli mekke bola by som kludnejsia . Strašne sa bojim či to nemôžu yt lymfony , alebo onko pôvod,rakovina a tak . Ideme k chirurgovi na moje želanie nech sa vyjadrí . A tak prisim o vyjadrenie a vás ????

  Odpovedá: MUDr. Katarína Legrant

  Dobrý deň! Z toho, čo píšete si myslím, že Vaša pani doktorka pre Vás urobila všetko, čo bolo možné - asi aj viac, ako by som urobila ja osobne. Ťažko sa mi k tomu vyjadruje, lebo si dieťa nemôžem vyšetriť, neviem, ako sa jej tie uzlinky menia a, či to nemá k práve prebiehajúcej infekcii alebo idúcim zubom alebo mliečnej chraste vo vlasoch. Ak sa uzlinky zväčšia a zmenšia, je to skôr pozitívny znak, že reagujú na proces v drénovanej oblasti. Každopádne si myslím, že pani doktorka pre Vás urobila maximum. S pozdravom doki K.