Pediatrická poradňa MUDr. Kataríny Legrand

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Katarína Legrand, alias OkiDoki, pediatrička  a mama dvoch dcér. Je autorkou úspešnej knihy Pediatra pre zvedavých rodičov.

  • Bexsero

    Dobry den,
    chcela by som sa opytat na Vas nazor na ockovanie vakcinou Bexsero proti meningokokom typu B,ide o 8 mesacne babatko. Mam respekt pred ockovanim a viem,ze Bexsero je najsilnejsia vakcina na trhu.Nasa pediatricka sa vyjadrila namastne-neslane,cosi v tom zmysle,ze ano aj vakcina moze sposobit vedlajsie ucinky.Ako samozrejme s nejakou teplotou alebo bolestou ruky pocitam.Ale je tato vakcina nejakym sposobom rizikova-ze vedlajsie ucinky mozu byt vazne?Prekvapila ma doktorka tym,ze nepovedala:jasne,dajte ockovat,je to smrtelna choroba,Bexsero je bezpecna vakcina alebo cosi podobne aby ma ukludnila.Lebo viem,ze to je choroba zriedkava,ale zhodou okolnosti poznam cloveka co na nu skoro zomrel.Dakujem.

    Odpovedá: MUDr. Katarína Legrant

    Prajem pekný deň! Ak rodičia chcú očkovať dieťa proti meningokoku typu B, osobne im odporúčam, čím skôr, lebo menšie deti zvládajú tú vakcínu lepšie ako staršie deti. Deti nad 2 roky už sa očkujú do ruky a registrujem aj niekoľkodňové bolesti končatiny, do ktorej bola vakcína očkovaná, či dokonca opuchy uzlín v podpazuší. Ak chcete počuť, či je vakína bezpečná - aby bola na trhu, musí byť bezpečná. Nik Vám však nezaručí, že práve Vaše dieťa nezareaguje na vakcínu turbulentnejšie - čiže nejakou výraznejšou rekaciou - výraznou horúčkou, niekoľkodňovou mrzutosťou, či bolesťami končatiny, do ktorej sa vakcína podala. Každé liečivo môže mať časté, ale aj zriedkavé reakcie. Týka sa to aj každej vakcíny a pravda je taká, že osobne registrujem najviac búrlivých reakcií po Bexsere (v porovnaní s inými očkovacími látkami). S veľkou pravdepodobnosťou to súvisí so závažnosťou ochorenia a silou očkovaných antigénov. Môžete si vaic prečitať aj tu:
    https://vasaokidoki.sk/meningokokova-nocna-mora/
    S pozdravom doki Katka