Pediatrická poradňa MUDr. Kataríny Legrand

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Katarína Legrand, alias OkiDoki, pediatrička  a mama dvoch dcér. Je autorkou úspešnej knihy Pediatra pre zvedavých rodičov.

  • Močenie

    Dobrý deň, odpovedali ste mi na otázku ohľadom močenia. Dopĺňam, že moja dcérka má ešte len 11 týždňov. Nerobí to každú noc, ale sú noci, kedy sa absolútne nevyciká, až ráno. Ale tie plienky sú už potom dosť plné a častejšie. Nie je to skoro na to, aby vedela ovládať svoj močový mechúr? Ďakujem za odpoveď.

    Odpovedá: MUDr. Katarína Legrant

    Pozdravujem Vás! Nie ona ovláda, ale jej regulačné mechanizmy - hormóny, svetlo, a tak - je to vcelku komplexné. Regulovať vedia skôr deti stolicu - resp. vypýtať sa, nejako naznačiť, keďže to v princípe vyžaduje aj väčšie svalové úsilie. Nemočenie v noci prisudzujem skôr cirkadiánnemu rytmu človeka - ako živočícha - neberte toho živočícha v zlom, len tým chcem naznačiť, že to je niečo, čo sa nastaví postupne na základe pravidelného striedania spánku a bdenia (dňa a noci). Majte sa pekne. doki K.