Pediatrická poradňa MUDr. Kataríny Legrand

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Katarína Legrand, alias OkiDoki, pediatrička  a mama dvoch dcér. Je autorkou úspešnej knihy Pediatra pre zvedavých rodičov.

  • Hnačka

    Dobrý deň, chcela by som sa spýtať na dôvod hnačky u môjho 2 mesačného bábätka. U pediatričky sme boli, výter z konečníka aj vzorka stolice boli v poriadku. Malej trvajú hnačky už od soboty. Papá pekne, teplotu sme nemerali, ale nemám pocit, že by mala. Nebolo to tak, že by ju po každom kojení niekoľkokrát prehnalo, stolicu mávala tak 1-3x do dňa, ale veľmi riedku až vodnatú. A skoro v každej plienke pri prebaľovaní sú stopy stolice, akoby pri tom, ako si poprdkáva, z nej stále niečo vyjde (niekedy viac, niekedy len úplne málinko). Dnes ráno sa mi pokakala 3x za sebou (pred kojením mala stopu v plienke, prebalila som, po kojení sa pokakala tak mierne a kým som umývala ruky po druhom prebalení, pokakala sa znova a dost silno). Berieme probiofix 5 kvapiek dlhodobo, pediatrička nám teraz odporučila aj nekadex 5 kvapiek. Čo môžem ešte urobiť, aby sa malej uľavilo? Tie kŕče v brušku ju dosť trápia. A navyše sa bojím, aby nebola dehydrovaná v tomto teple. Ja držím diétu (celkovo sa pri kojení vyhýbam veľa veciam, ktoré mi boli povedané ako problémové a momentálne ozaj diétu, odkedy má dcérka problémy). Ďakujem za odpoveď.

    Odpovedá: MUDr. Katarína Legrant

    Dobrý deň! Pokiaľ sa dojčíte a dávate aj probiotiká, veľmi viac sa s tým nedá nič robiť. Dôležité je močenie a dostatok pomočených plienok, či je dieťa čulé, reaguje na Vás, ako sa jednoducho má. To, že má dáke drobné úniky stolice, nie je nič hrozné. Ona sa s tým popasuje. Hlavne treba naďalej dojčiť podľa požiadania a sledovať močenie a stav vedomia. S pozdravom doki Katka