Pediatrická poradňa MUDr. Kataríny Legrand

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Katarína Legrand, alias OkiDoki, pediatrička  a mama dvoch dcér. Je autorkou úspešnej knihy Pediatra pre zvedavých rodičov.

  • Priberanie

    Dobrý deň,
    chcem sa spýtať na otázku ohľadom priberania dieťatka. Na konci apríla sa nám narodil chlapček, mal hmotnosť 4100g za 12 dní bude mať 4 mesiace a teraz ma cca 6200g. Podľa tabuliek na internete by mal mať cca 6700g a aj mesačný prírastok je menší ako by mal byť. Na kontrole sme 24.7. mali 6060 g a dnes tých 6200g takže to je cca 140g za 17 dní. Čo som čítala , tak by mal pribrať cca 700g mesačne. Chcem sa spýtať či je to v poriadku alebo málo. Naša doktorka na poslednej kontrole povedala, že je to v poriadku.
    Je kojený a príležitostne aj dokrmovaný UM, keď vidím, že má málo MM. Aj dve bradicky má, aj "faldíky" na rucickach a aj nožičkách. Aj je aktívny, smeje sa. Na poslednej kontrole doktorka povedala, že počuje šelest, ale zatiaľ nas nikam neposlala, ale že nás asi pošle ju kardiológovi na kontrolu. Pre istotu. Nemôže byť príčinou slabeho priberania aj nejaká vrodená chýba srdca. Ale nie je ani fialový, ani opuchnutý ani spavý.
    Je teda všetko v poriadku alebo za tým niečo môže byť? Viem, že sa to takto nedá cez internet presne povedať, ale aspoň ako názor tretej strany.
    Ďakujem za odpoveď.

    Odpovedá: MUDr. Katarína Legrant

    Prajem pekný deň! Myslím si, že všetko je v najlepšom poriadku. Akby Vám malý priberal a rástol slabo, pani doktorka by Vás určite nabádala viac dokrmovať. A keďže tak nerobí, myslím, že si pekne ide po svojej rastovej krivke. Nie je dobré sledovať dáke internetové dáta, lebo neviete z akej krajiny je daná tabuľka. A hlavne, najpodstatnejšie je, ako dieťa rastie do dĺžky, ako ciká, kaká a psycho-motoricky sa vyvíja. Ak je toto všetko v poriadku a Vaše dieťa je spokojné, určite nie je potrebné riešiť jeho váhu takto napresno. S pozdravom doki Katka