Psychologická a emočná poradňa - ARCHÍV

Na vaše otázky odpovedá Hrčková & Kundrát - Centrum emočného zdravia a edukácie.

ARCHÍV: Poradňa je uzamknutá

Viac informácií o odborníkoch sa dozviete tu.

  • Dieťa má odmieta

    , Autor: Natt23

    Dobrý deň, moje 15 mesačne dievčatko má začalo pár dní dozadu odmietať. Som s ňou 24/7, od narodenia, otec je prítomný, ale nie viac ako ja. Je skôr na zábavky, ale samozrejme niekedy aj okupe, málokedy už uspi alebo nakŕmi. Uspavat sa nechávala len odomna, ako matky, hlavne večer. Cez deň to ešte dovolila aj jemu aj mojej mame, dokonca mojej mamine aj večer. Je s ňou tiež pomerne často, a majú úžasný vzťah od narodenia. Teraz v lete na dovolenke mala zas obdobie, že odmietala aj ocka, a bola len na mne, keď sa priblížil, tak plač. Aktuálne to má ku mne, začala sa zvláštne na mna pozerat, a keď ju chcem vziať tak absolútne, a plac…je mi z toho veľmi ťažko, aj keď viem, že sú to asi tie obdobia..no chcem sa opýtať, či to môže pramenia aj z niečoho iného? Momentálne chce najviac svoju starku - moju mamu. Ja sa nemozem ani ukazat. A vždy to bolo presne naopak..ďakujem Vám za odpoved.

    Odpovedá: Hrčková & Kundrát

    Dobrý deň, dieťa má rôzne stratégie prežitia v rôznych vývinových obdobiach.
    Z počiatočného, kedy akoby nezáleží, kto konkrétny sa stará, až po to, kedy si dieťa vyberá,
    komu dovolí naň siahnuť. Neberte dcérino srávanie vôbec osobne, dieťa sa riadi inštinktom
    prežitia – stará mama ako skúsenejšia osoba mu mohla citlivejšie odpovedať na jeho
    potreby. Nedajte sa odradiť, starú mamu môžete na nejaké obdobie odstaviť; a chce to len
    trpezlivosť.
    PhDr. Elena Tomková