• Kortikoidy na pľúcka

    Dobrý deň pán doktor, som 34+1, hrozí mi predčasný pôrod skrz krčok, ale aj skrz placentu (bábätko môže mať len niečo cez 1600/1700g), chceli by to však ešte udržať. Kortikoidy mi pichnúť odmietli, vraj to môj prípad ešte nie je. Ale čo ak prídu nejaké komplikácie najbližšie dni ? Ja by som bola spokojnejšia keby som liečbu kortikoidami mala za sebou, bojím sa, že bábätko nebude mať ešte dostatočne vyvinuté pľúca. Je tento postup lekárov v poriadku ? Prečo tak s tými kortikoidami čakajú ?

    Dobrý deň,
    musím veľmi pochváliť kolegov, že nepodali zbytočne kortikoidy. Majú sa podať naozaj iba vtedy, ak je riziko predčasného pôrodu neodvratné a možno ho očakávať takmer s istotou do týždňa, zrejme sa nejedná o Váš prípad.
    Existujú dôkazy, že zbytočné podané kortikoidy (pacientky ich dostali ale neporodili predčasne) zvyšujú riziká oneskoreného neurologického vývoja plodu. Preto sa teraz ako jeden z parametrov kvality starostlivosti pôrodnice hodnotí aj percento zbytočných podaní kortikoidov (samozrejme vždy bude, pretože nie je vždy možné presne predpovedať pôrod).
    Ak sa u Vás rozbehne predčasný pôrod, vždy sa dá na istý čas zabrzdiť a kortikoidy sa potom stihnú podať.
    Podávanie "pre istotu" už nemožno považovať za správny postup, naopak je to škodlivá prax.