Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
19,200 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • Prvé tehotenstvo rizikové

  , Autor: ZuzMi

  Dobrý deň, rada by som sa opýtala aj na Váš názor. Prvé tehotenstvo sa skončilo potratom v 8 týždni, musela som ísť na kyretáž. Druhé tehotenstvo mi bol nasadený duphaston po tom, čo som začala v prvých týždňoch špiniť. Okolo 20 týždňa mi začalo veľmi často tvrdnúť bruško, takže som ležala doma a brala magnézium. Medzitým som bola na pohotovosti kvôli jemnému krvácaniu, ale nič zlé sa nenašlo. V 31 týždni som išla na pohotovosť kvôli podozreniu že odteká plodová voda, čo sa našťastie nepotvrdilo, ale zistili , že sa mi skracuje krčok, ostala som v nemocnici na pozorovanie a po pár dňoch pozorovania zistili, že sa začínam aj otvárať aj po nasadení magnézia. Pichli mi kortikoidy na pľúcka malého a nakoniec som tam ostala do 36 týždňa kedy som spontánne porodila. Celé tehotentsvo nebola úplne najradostnejšia skúsenosť ale skôr strach o malého (ktorý je našťastie v poriadku), ale mám obavy z ďalšieho tehotenstva. Chcem sa teda opýtať, z Vašej praxe určite viete povedať aspoň to, či máte slúsenosť, že ďalšie tehu bude tiež pravdepodobne rizikové, alebo či sú tieto moje obavy zbytočné. V roku 2021 som tiež podstúpila skracovanie krčka, ale bolo mi povedané, že s tým to nesúvisí. Ďakujem vopred za odpoveď.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  v ďalšej tehotnosti by ste mala brať vaginálne progesterón už preventívne (verím, že Vám ho teraz nasadili pri skracovaní krčka). Dlhodobá hospitalizácia je samozrejme nezmysel, u nás sa riadime podľa dlžky krčka, ak je menej ako 15 mm, podávame kortikoidy ale ženu prepúšťame domov, pretože riziko predčasného pôrodu je rovnaké, či je v nemocnici, alebo doma.