Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
19,233 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • poloha

  , Autor: Dusty128

  Dibrý deň pán doktor, chcela som sa opýtať na výsledky z dnešného screeningu. Gestačný vek podľa PM 30+6. Neviem si vysvetliť nič z týchto záznamov ako je postavenie, placenta gr. II a či je v norme a merania umbilicalis a cerebri media.
  Poloha plodu: pozdĺžná, hlavičkou, postavenie II.
  Placenta: predná stena, gr. II
  Plodová voda: normohydramnion
  Morfológia plodu: situs viscerum solitus, plod bez viditeľných anomálií
  BPD:73,57mm
  FOD:93.85mm
  HC:277,63mm
  AC:268,10mm
  HL:51.95mm
  FL:59.02mm
  TCD:36.05mm
  Odhad hmotnosti plodu: 1623g
  RI a umbilicalis:0.67, RI a. cerebri media:0.85
  Rast plodu: primeraný, proporný.
  Som diabetička, tak snáď sú tieto výsledky úspokojivé.
  Ďakujem vopred za odpoveď.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  dieťa pri vyšetrení bolo hlavičkou dole a malo chrbátik u Vás vpravo (úplne normálne), plod nemal žiadne viditeľné vývojové chyby, rozmery Vám musí zhodnotiť Váš lekár podľa používanej tabuľky, Odhad váhy je normálny a prietoky v cievach sú tiež normálne.
  Ako diabetička by ste mali mať meranie plodu približne á 14 dní, aby sa zistil prípadne skorý nadmerný rast a upravili dávky inzulínu.

Podobné otázky

 • Kolenačkovanie

  , Autor: Florencia 5

  Pan doktor chcem sa spytat dnes sa mi roztrhol nahrdelnik tak som zbierala koralky po zemi ale nechcela som byt v podrepe lebo uz mam velmi velké brucho aj keď som 26+5 tt tak sa mi zle tak som kolenackovala a brucho na dol na styroch asi tak 15 -20 minut a zbierala chcem len vediet ci je tato poloha na styri a kolenackovanie kvazi dole brucho nebezpecna alebo riskantná pre babätko alebo mozem byt pokojna? Dakujem

 • Ako je uložený plod

  , Autor: @NaNa

  Dobrý deň bola som na poslednej poradni u svojho gynekológa a zabudla som sa spýtať ako je dieťatko uložené pretože pri poslednom ultrazvuku bolo trochu priečne a v papieroch som si dnes našla že ppphlav ? Aká je to prosím poloha je dieťa stále priečne alebo je už otočené dole hlavou ďakujem

 • Špinenie a krv po vyšetrení

  , Autor: Smerka

  Dobrý deň prajem, chcela by som sa s Vami poradiť.
  Aktuálne som v 39+5tt a dnes som bola na vyšetrení u gyn. Robili mi usg vyšetrenie, ctg a aj vaginálne vyšetrenie.
  V lekárskej správe stojí: palp. cervix sakrálne, takmer spotrebovaný, hrdlo skrátene do 2,5 cm , mediosakralne/vonk.branka pre špic prsta, vnútorná bránka uzavretá PV stoja, hlavička balotuje nad vchodom
  USG: jednoplodová gráv.,Poloha pozdĺžna záhlavím,AS+ PP+,euhydramnion,Placenta-PS, PLG-II,PI 0,71 v a.umbil.v norme AC -359 mm /39+6
  CTG: v norme , Fi:10b , reaktívny typ , BFHR 126 , bez tonizácii
  Je podľa tejto správy prosím Vás naozaj všetko v poriadku?
  Moja druhá otázka: Po vaginálnom vyšetrení (dnes okolo 11:25) som si všimla krvavé flaky na vložke alebo ako keby také hnedé špinenie.. Je to prosím Vás v poriadku po vyšetrení?
  Na kontrolu mám o tyždeň môžem počkať dovtedy alebo je problém to špinenie?

  Ďakujem pekne za odpoveď.

 • Dieťa natlačené na prednej stene

  , Autor: Janka12

  Dobrý deň pán doktor. Som v 29tt, som dosť chudá 52kg, iba brucho mi narástlo. Placentu mám na prednej brušnej stene, a myslím že aj dieťa je väčšinu času natisnute úplne vpredu. Často sa napína, hlavne pri chôdzi, celé brucho sa mi natiahne, väčšinu času cítim na pravom boku akoby bola väčšia časť tela, myslím že aj hlavičku viem niekedy kde asi má nahmatat, kopance cítim zase veľmi nízko.. neviem si predstaviť ako je tam natlačený, no lahnem si na jeden bok cítim že tam má časť tela, na druhom boku tiež..
  Nemôže nejako škodiť to že je väčšinu času takto vpredu, keď tam mám aj placentu? Že by aj na ňu nejako tlačil? Poradňu mám až o 12 dní, neviem či radšej vopred bežať alebo cítim to čím ďalej tým viac práve preto že rastie a silnie... Ďakujem.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  pokiaľ necítite kontrakcie alebo nekrvácate, nie je potrebné navštíviť poradňu, podobné pocity popisuje veľká časť žien. Aj tak sa nedá poloha plodu v maternici nijako ovplyvniť.

 • Malý plod

  , Autor: Vikinka444

  Dobrý deň. Prosím Vás na poslednej poradni som bola v 24+4 TT avšak podľa merani vyšlo BPD 5.54 (22+6), FL 4.3 (24+0) a O 604g, 23+2, Doktorka povedala, že plod zaostáva, ale ze nevidí tam nič zlé. Mam percentil 8, a Biom 7-10 dní. Mam jest viac proteinov. Prosím Vás viete mi to lepšie objasniť co sa deje, pripadne prečo? Je možné že dieťa môže byť nejako postihnuté ak genetické testy v 13 TT a merania v 20tt nepreukazali žiadne podozrenie? Ďakujem... Termin pôrodu bol na začiatku vypočítaný správny. Merania vždy sedeli s odchýlkmi 4-5 dní. Je nejaká pravdepodobnosť že pri takýchto meraniach bude pri ďalšej kontrole všetko v poriadku? Mohlo byt taketo meranie spôsobené zlou polohou plodu?