• Poloha placenty

    Dobry den,
    v 12.tt som mala placentu uloženú na zadnej stene maternice a nízko, teraz v 18.tt je hore a cast na prednej strane a časť na zadnej strane. Je normalne, ze sa placenta za 6 týždňov tak veľmi vytiahne hore az sa dokonca dáva na opačnú stranu ako bola na začiatku?
    Zo 2 týždne cítim uz aj pohyby, no vobec nesilneju, praveze mam pocit ze ich uz prestávam cítim hoci na kontrole bolo vsetko OK. Moze to tlmiť ta placenta, hoci nie je celá na prednej strane ale len jej časť?
    Dakujem

    Dobrý deň,
    troška som prekvapený z Vašej otázky. Placenta v 12. týždni tvorí takmer celý "obal" plodu a v žiadnom prípade sa nedá určiť, kde sa nachádza, pretože sa nachádza takmer všade. Aj v 18 týždni je ešte placenta relatívne veľká a môže ísť z prednej stena cez vrchol na zadnú. Preto sa k týmto veciam určite netreba pred 28. týždňom nejako vyjadrovať. Okrem toho nechápem, prečo Vám niekto robí ultrazvukový skríning tak skoro, má sa robiť po 20. týždni, kedy sú zobrazovacie podmienky ideálnejšie. Medzi tým by sa nemal (ak nie je nejaký dôvod) plod vystavovať zbytočnému ultrazvukovému vlneniu.