Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
19,213 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • Mäkký krčok

  , Autor: Lenka Lenka

  Dobrý deň p. doktor,

  1, Od začiatku tehotenstva som užívala Utrogestan 100mg 1-0-1. Pri postupnom vysádzaní mi zmäkol krčok. USG nález bol však 34mm, bez funnelingu. Gynekológ mi znova nasadil Utrogestan 200mg 0-0-1. Nález sa zatiaľ nemení, PNku mi nenavrhol, telesne šetrenie tiež nie. Je namieste žiadať PN?

  2, odporúčate v tehotenstve očkovanie proti čiernemu kašľu?


  Dakujem

Podobné otázky

 • Skrátený a mäkký krčok a svadba

  , Autor: domi.nadaska

  Dobrý deň, pán doktor,

  som v 22. týždni tehotenstva. V septembri som akoby zázrakom otehotnela s PCOS. Doteraz všetko prebiehalo bez problémov a tak sme si o dva dni (tuto sobotu) naplánovali a zorganizovali svadbu so všetkým ako ma byt. Včera som išla na gyn. prehliadku po mesiaci a doktorka mi zistila mäkký krčok. Keď ho odmerana ultrazvukom mal 2,5 cm, za 4 týždne sa mi teda skrátil o 2 cm. Povedala, že mi hrozí predčasný pôrod, teda v tejto fáze potrat. Svadbu vraj mám absolvovať, ale nemám tancovat, len sedieť. Okrem toho som pred pár týždňami v aquaparku chytila nejakú infekciu, ktorú som liečila cannestenom, čo podľa mna spôsobilo skrátenie a zmaknutie krčka. Výsledky krvi mám v poriadku, žiadny zápal. Čo mám podľa vás teraz robiť aby som zachránila dieťa? A ako sa postaviť ku svadbe ktorú mám o dva dni?

  Ďakujem,
  Dominika.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  najdôležitejším parametrom je dlžka a tvar krčka pri vaginálnom ultrazvukovom vyšetrení. Ak máte 25 mm krčok, je to hraničná hodnota a mala by ste užívať progesteron vaginálne denne 200 mg.
  Telesné šetrenie neznižuje riziko predčasného pôrodu.
  Kúpanie v Aquaparku určite neovplyvnilo zmenu na krčku, infekcia pošvy na to nemá žiadny vplyv.

 • 21.tt

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň pán doktor,

  v 15.tt som začala krvácať, mala som mäkký krčok, ten sa upravil liekmi Duphaston a Asccorutin.Teraz som v 21. týždni a po kontrole USG mi bolo zistené, že plod je uložený veľmi nízko, aj pohyby cítim skoro až pri lonovej kosti. Môj ošetrujúci lekár mi jedine zakázal pohlavný styk. Chcem sa opýtať na možné riziká (či môžem potratiť)a čomu sa mám vyvarovať, nakoľko mám doma 13mesačné dieťa a som naň sama.
  Ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  tento nález je síce rizikový z potratu, ale potrebná je tzv. cervikometria - meranie dlžky čípku ultrazvukom Ak je skrátená pod 25 mm, tak je riziko potratu reálne, ale nedá sa mu v podstate nejako zabrániť.

 • skrateny krcok

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobry den, prosim o odpoved na otazku, ci je potrebne nalozit pesar. Som v 21 tt (prve tehotenstvo), CS mam 3 (skrateny a makky krcok), na cevikometrii krcek dlzky 50mm, zatvoreny, bez znamok dilatacie a funnelingu. Lekar mi odporuca nalozenie pesaru - je to pri tomto naleze potrebne alebo mam este pockat ci sa stav nezmeni (kontrola o 4 tyzdne).Dakujem.

 • mäkký krčok

  , Autor: Registrovaný používateľ

  P. doktor, mám 35 rokov a som v 28 tt.Včera pri vyšetrení mi lekár povedal, že som otvorená /nakoľko nepovedal aj keď som sa pýtala/,mám mäkký krčok a hlavička je už dole. Vyšetril ma aj vag. ultrazvukom a povedal, že takto to už nevyzerá tak zle ako palpačne a to je "na hranici", ale presné údaje mi nepovedal. V tehot, knižke mám napísané CS 2+. Doporučil mi kľudový režim a 1xmagneb6. Je to moje druhé tehotenstvo, s prvým som týždeń prenášala, lebo som sa neotvárala a pôrod skončil sekciou. P. doktor, veľmi sa bojím, že mi hrozí predčasný pôrod a ďakujem za odpoveď.

 • cervix skore

  , Autor: Registrovaný používateľ

  dobry den pan doktor, mam mäkky krcok, orientovany mediosakralne a cervix dlzku 32 (asi milimetrov). momentalne som 25+3 tt. je to na moj tyzden normalne? ake CS mi z tychto hodnot vychadza?
  aky je vas nazor na cerklaz alebo pesar?
  za odpoved vopred dakujem.