Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
18,569 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • 21.tt

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň pán doktor,

  v 15.tt som začala krvácať, mala som mäkký krčok, ten sa upravil liekmi Duphaston a Asccorutin.Teraz som v 21. týždni a po kontrole USG mi bolo zistené, že plod je uložený veľmi nízko, aj pohyby cítim skoro až pri lonovej kosti. Môj ošetrujúci lekár mi jedine zakázal pohlavný styk. Chcem sa opýtať na možné riziká (či môžem potratiť)a čomu sa mám vyvarovať, nakoľko mám doma 13mesačné dieťa a som naň sama.
  Ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  tento nález je síce rizikový z potratu, ale potrebná je tzv. cervikometria - meranie dlžky čípku ultrazvukom Ak je skrátená pod 25 mm, tak je riziko potratu reálne, ale nedá sa mu v podstate nejako zabrániť.

Podobné otázky

 • Skrátený krčok 21.tt

  , Autor: nkika

  Dobrý deň pán doktor,
  Minulý týždeň som bola na morfologickom ultrazvuku v 20.tt. Som prvorodička. Všetko je v poriadku. Avšak na ultrazvuku mal celkom nízko hlavičku. Následne som bola ešte v BA s manželom na platenom vyšetrení u iného doktora. Všetko sa podarilo pomerať okrem hlavičky. Doktor ma poslal von sa poprechádzať, piť vodu, vraj to malého posunie. No neúspešne. Nakoniec sa ho podarilo aspoň pomerať. Doktor mi navrhol kontrolu, že ma pozrie aj zospodu ak chcem, nakoľko som mu vravela, že aj naposledy mal tak hlavičku nízko. Vyšetrením zistil, že krčok je zatvorený, ale nameral uterus length 2,97 cm a cervix v priemere 2,2 cm - vezikulizacia. Poslal ma mojej doktorke a kľudový režim. Riešili sme to samozrejme hneď, lekárka nám dohodla vyšetrenie v nemocnici na ďalší deň, nakoľko bola odcestovaná. Doktor v nemocnici najprv poznamenal, že krčok je úplne v poriadku, som zatvorená bez funnelingu, plod vitalny a namerali niečo vyše 2,7 cm. Povedali, že hospitalizovať ma netreba ani zašiť v tomto momente. A predpísal mi Progestanelle 200mg raz denne večer vaginálne. Doteraz som žiadne komplikácie nemala, výsledky mám dobré a malý je vraj úplne zdravý. Pohyby som začala cítiť celkom skoro už na konci 16.tt. Jedine výsledky som mala zvýšené na štítnu žľazu a tam mi endokrinológ nasadil Euthyrox 25mg. Okrem toho beriem každý druhý deň Femibion2. Chcem sa len spýtať na Vás názor, či je možné, aby sa malý časom posunul vyššie alebo mi týmto pádom hrozí predčasný pôrod. Odpočinok mi vyslovene prísny nenariadil vraj sa nemam len namáhať ale sem tam sa môžem prejsť. Prácu viem robiť z domu. Doktorka mi nariadi častejšie kontroly, asi každý týždeň.
  Znepokojuje ma tá hlavička nakoľko pri meraní krčku bolo vidno, že ju má pri tej stene krčka.:( Stále nerozumiem, prečo je Zrovna tam. Príp. či mi viete vy dať ešte nejaké odporúčania, aby som úspešne prešla aspoň do bezpečných týždňov. Pomôže mi ten progestanelle udržať krcok aspoň tak ako je? Ďakujem veľmi pekne vopred za odpoveď.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  bez vyšetrenia si iba veľmi ťažko možno predstaviť, ako nález vyzerá, lebo popisy Vašich dvoch vyšetrení sa dosť líšia. Ak je krčok 27 mm, tak je riziko predčasného potratu alebo predčasného pôrodu nízke. Progesteron vaginálne spevňuje krčok a dáva sa pri dlžky pod 25 mm.
  Hlavička je natlačená v dolnom segmente vždy v dôsledku kontrakcii, plod je v tomto ohľade pasívny. Je potrebné sledovať dlžku krčka v pravideľných intervaloch pomocou vaginálneho ultrazvuku.

 • Choroba

  , Autor: Červená paprika

  Dobrý deň, mám otázku. Som v 21.tt. doma sa starám o dve deti,obidve choré. Podarilo sa mi ochorieť. Dnes dom bola po týždni pri lekárke. Sama to už nezvládam. Doktorka mi napísala amoksiklav. Mam teploty aj hrozný kasel. Môžu uškodiť lieky bábätku???ďakujem

 • menstruacna bolest v 21tt

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobry den pan doktor,
  zaujimalo by ma ci je normalne pocitovat menstruacnu bolest v tehotenstve,som v 21.tt a priblizne kazdy mesiac pocitujem jeden dva dni bolesti identicke s menstruacnymi,je to bez akehokolvek vytoku.
  velmi Vam dakujem

 • bolest

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Som 21.tt a asi mesiac ma pobolieva ľavá strana podbruška,niekedy pichá.Lekár povedal,že je to kvôli placente,ktorú mám na prednej strane a predpísal mi iba magnézium a nos-pu.Myslíte,že je to vhodné? Nemôže to byť napr. niečo s vaječníkom?