Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
18,568 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • skrateny krcok

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobry den, prosim o odpoved na otazku, ci je potrebne nalozit pesar. Som v 21 tt (prve tehotenstvo), CS mam 3 (skrateny a makky krcok), na cevikometrii krcek dlzky 50mm, zatvoreny, bez znamok dilatacie a funnelingu. Lekar mi odporuca nalozenie pesaru - je to pri tomto naleze potrebne alebo mam este pockat ci sa stav nezmeni (kontrola o 4 tyzdne).Dakujem.

Podobné otázky

 • Skrateny krcok

  , Autor: Alpaka

  Dobry den pan doktor. Chcela by som sa opytat na vas nazor.
  Prve (a zatial jedine) tehotenstvo som pocas prveho trimestra spinila - uzivala som duphaston. V 27 tt som bola hospitalizovana na rizikovom oddeleni, z dovodu tvrdnutia brucha a krcok som mala 22mm. V 34tt som bola prepustena domov s krckom 26mm. Uzivala som utrogestan.
  Babatko bolo od zaciatku velmi nizko. Porodila som nakoniec 36+2.
  Je mozne nejako predpokladat, ako by dopadlo 2. Tehotenstvo? Ci by opat bolo babatko tak nizko, ci mam kratsi krcok celkovo, alebo by hrozilo, ze by bol kratky. Dakujem pekne.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  7 týždňová hospitalizácia je pre mňa nepredstaviteĺná. U nás ak je kratší krčok, dáme injekcie na zrenie pľúc plodu, ale 22 mm je hraničná hodnota, robíme preto ešte jeden test (tzv. fetálny fibronektín) ak je negatívny, ženu prepúšťame kľudne domov. Prísne kľudové režimy nepredlžujú graviditu, iba zvyšujú riziko trombózy.
  Máte vyššie riziko, že budete aj ďalšiu tehotnosť mať skrátený krčok aj vyššie riziko že porodíte skôr. Preto by ste mali užívať Utrogestan do pošvy v podstate od začiatku tehotnosti.

 • Predcasne skracovanie krčka

  , Autor: Bartn

  Dobry den pan Mudr. Záhumenský, v 28tt mi bol zistený skrátený krcok na 21mm (merané v jeden den na 2 rôznych pracoviskách) s funellingom, tyzden na to 19 mm, dva tyzdne na to 20mm, o tyzden 25mm a o dalsi tyzden 27mm bez funellingu. Uzivam magnezium a progesterone. Prosim vas, je naozaj mozne taketo predĺženie krčka maternice, resp. nie je to velka odchýlka merania (+- 8mm medzi najnižšou a najvyššou nameranou hodnotou)? Dakujem

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  takéto predlženie krčka je málo pravdepodobné, ale úlohu pri meraní zohráva technika merania, ale aj napríklad náplň močového mechúra.
  Niekedy sa horná časť krčka priloží k sebe a akoby uzavrie, aj tlakom sondy. V každom prípade určite pokračujte v liečbe, hlavne progesteronom.

 • Skrátený krčok

  , Autor: Majusik98

  Dobrý deň pár doktor,
  dnes som bola na poradni v 24 týždni (23+5), lekár mi povedal že mám skrátený krčok, nie o moc ale mám, veľkosť si už nepamätám. Chcem sa opýtať čo robiť aby sa mi krčok neskratil ešte viac alebo aby sa bábätko nevypytalo na svet skôr. Je možné bábätko normálne donosiť? A hlavne čo robiť a nerobiť aby sa neskracoval.
  Tiež mám niekedy tvrdnutia brucha keď ležím na chrbte, stalo sa mi to asi dva x tak že v priebehu 10 minút mi stvrdlo 3x po sebe, lekár povedal že keď tvrdne v pokojovom režime to už nie je dobre.
  Dakujem za rady.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  normálna dlžka krčka je nad 25 mm, ak máte kratší krčok, mali by ste užívať do pošvy utrogestan, alebo iný liek s progesteronom. Ničím iným sa nedá riziko predčasného pôrodu znížiť.

 • Užívanie magnézia do pôrodu

  , Autor: zuzkaml19

  Dobrý deň, od 35tt som mala nariadený kľudový režim,aby som predčasne neporodila (malý je strašne nízko a skrátený kŕčok) a zvýšenú dávku magnezia, s tým že po ukončení 37tt mám magnézium vysadiť. V 37tt som bola po prvej poradni v pôrodnici hneď hospitalizovaná pre zvýšený tlak,aby vylúčili preeklampsiu, tu mi nepotvrdili...avšak magnézium mi kazali brať ďalej, nemám ho vysádzať. Je to správne?Lebo všade čítam že od 37tt sa má vysadiť, tak ako mi to kázala aj moja gynekologička.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  kľudový režim naozaj nepredlžuje graviditu. Magnézium tiež nepredlžuje graviditu. Ak nemáte preeklampsiu, neviem, prečo by ste mali brať magnézium. Myslím, že ho môžete kľudne vysadiť.

 • Skracovanie krcka

  , Autor: ewula192

  Dobry den, chcela by som sa opytat na vas nazor.

  V 20 TT SOM BOLA HOSPITALIZOVANA nakolko na poradni mi namerali skrateny krcok 2,9cm.
  Lezala som 14 dni kde mi nasadili utrogestan 2x1 + magnerot 3x1 a pocas pobytu v nemocnici som brala infuzie. Pri stere som mala pozitivny nalez na ureaplasma urealyticum >10^4ml. Po orepusteni som sledovana na poradni.
  6.12. Som bola na kontrole kde ma opat poslali na prijem z dovodu( 29tt+0)
  Vonk.: uterus veĺ.grav.m.VII.-VIII,normotonjs DK-bed edemov
  Vag:hrdlo skrstene menej ako pre clsnok, brsnka hrdlo pre pst v celom rozsahu, cez vak blan hlavicka nalieha na vchod
  SONO TVS cervix - FRD 27 mm

  POCAS HOSPITALIZACIE SOM brala 5 dni 2x infuzie magnezia + magnezium 3x2 + utrogestan 2x1
  Z vyteru mi bola opat zistena bakteria ale teraz Escherichia Coli nasledne mi nasadili Macrimor na 10 dni.

  Pocas hospitalizacie mi bol premerany krok kde sa nameral 1,8 cm.
  Z daneho dovodu mi boli podane lieky Dexamed 2x12 mg v 30 tt.


  DNES 15.12 som bola prepustena domov s odporucanim ucivat lieky magnezium 3x2, utrogestan 2x1+ dobrat macrimor.
  Pri prepusteni mam zaver:
  Vonk.: iterus velk. Grav. M. VIII, pphl, Op prav., normotonus uteri
  Vag.: hrdlo pre clanok, otvorene pre prst, caz vak blan hlavicka nalieha, klenby ciastocne vyplnene. Pv neodteka
  Pavidelne pocas hospitalizacie som chodila na CTG a tam bolo vsetko v norme.

  Bol mi nariadeny kludovy rezim ale ten dodrziavam od prvej hospitalizacie. Ja ziadne problemy nepocitujem ani tvrdnutie brucha a pohyby citim pravidelne.

  Cim moze byt sposobeny moj stav a jeho zhorsenie ? Je mozne ze dietstko donosim aspon do 36 tt ?

  Este doplnim ze v 1/2023 som podstupila kyretaz nakolko islo o zamlcany potrst mohlo to ovplyvnit skrwcovabie krcka ?
  DAKUJEM

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  pri krčku nad 25 mm je riziko predčasného pôrodu rovnaké ako má bežná populácia.
  Pri krčku pod 25 mm sa odporúča spraviť ešte vyšetrenie na fetálny fibronektín, ak by bolo negatívne, riziko predčasného pôrodu sa znižuje.
  Ureaplazmy v pošve majú veľmi nejasný efekt na riziko predčasného pôrodu, už sa považujú väčšinou za bežnú flóru. Za nebezpečné sa skôr považuje neprítomnosť laktobacilov v pošve, než prítomnosť niektorých konkrétnych baktérii.
  Kyretáž vo Vašej minulosti je vážnym rizikovým faktorom pre predčasný pôrod, je škoda, že ste si ju nechali spraviť, zamlčané potraty sa už riešia tabletami, práve kvôli riziku predčasného pôrodu.
  Kľudový režim tehotenstvo nepredlžuje, zvyšuje však riziko trombozy končatín, preto by bolo dobré, aby ste dodržiavali bežný režim aj s prechádzkami, aby ste trombozu nedostali.
  Takže to zhrnie, Utrogestan vaginálne určite užívajte ďalej, spevňuje krčok maternice. Stačí sledovať dlžku krčku, ak by sa držala okolo tých 18 mm (závisí často aj na meraní), tak je riziko predčasného pôrodu malé. Kúpte si probiotiká do pošvy, a nemusíte prísne ležať. Ak máte záujem, stavte sa u nás v poradni, premeriame krčok a spravíme aj fetálny fibronektín.