• Skracujúci sa krčok

    , Autor: Katuska322

    Dobrý deň pán doktor, momentálne som 33+2tt, už týždeň som hospitalizovaná v nemocnici, pri kontrole na rizikovej poradni minulý týždeň v stredu som bola otvorená na prst a krčok bol 30 mm, tým že som riziková tehotná, prvorodička, liečená na vysoký krvný tlak už pred tehotenstvom, momentálne sa však drží v norme, mám 37,po ivf,s vysokým rizikom preeklampsie plus mám gestačný diabetes, navrhla mi lekárka hospitalizáciu s tým, že sa to posleduje, všetky odbery, stery, kultivácie boli v poriadku, aj bielkovina klesla z hodnoty 338mg na niečo vyše 200mg, avšak v utorok mi ctg ukázal kontrakcie, mala som tvrdnutie brucha, niečo ako menštruačné bolesti a bolesť v krížoch. Lekárka ma opäť vyšetrila, že už bolo otvorenie viac ako na prst a krčok sa skrátil na 25 mm. Nasadili mi magneziove infúzie, utrogestan a preventívne pichli kortikoidy na dozretie pľúc. Dnes ráno primár povedal, že mi skúsia infúzie vysadiť a posleduje sa ako budem reagovať. Chcem sa opýtať, či opäť môžu po vysadení nastať kontrakcie a dôjsť k predčasnému pôrodu, tomu by som sa rada vyhla, či tých 6 infúzii bolo dostatočných, prip ich môžu nasadiť späť v prípade potreby.? Ďakujem vopred za odpoveď

    Dobrý deň,
    v prvom rade treba povedať že magnéziové infúzie nepredlžujú graviditu, preto sa môžu vysadiť. Dávajú sa skôr na subjektívne skľudnenie rodičky, pretože ak pociťuje kontrakcie, často býva žena vystresovaná. Ale ak naozaj hrozí predčasný pôrod, magnézium sa dáva iba na ochranu mozgu plodu a nie na predlženie gravidity.
    Vaše tehotenstvo je z viacerých hladísk vysoko rizikové, ale hodnota cervikometrie 25 mm je hraničná a zatiaľ nie je potrebné nič riešiť. U nás by sme kortikoidy nepodali (iba ak by hrozil pôrod kvôli preeklampsii). V prvom rade by som sledoval stav plodu, pretože vysoké riziko preeklampsie je potrebné veľmi poctivo sledovať, aj z hľadiska vývoja a rastu plodu. Verím, že beriete Anopyrín, ten to riziko podstatne znižuje.
    Takže za mňa - sledovanie cervikometrie, sledovanie stavu plodu a byť pripravený na pôrod skôr, pretože naozaj máte pomerne vysoké riziká, že nedonosíte.