• Skracujúci sa krčok maternice

    Milý pán doktor.
    Po poslednej návšteve gynekológa som ostala trošku zmätená. Preto by som sa rada opýtala, či postup v mojom prípade je bežný. Som v 33 týždni tehotensta. Pri poslednej návšteve my po palpačnej prehliadke a ultrazvuku pán doktor povedal, že sa mi začal skracovať krčok maternice (cervix 38-40mm). Nasadil mi diazepan 5mg - 1/2-1/2 -1 (momentálne vážim 57 kg) a povedal, že to bude potrebné častejšie skontrolovať. Sestrička ma objednala však až o mesiac, čo už budem mať tesne pred pôrodom. Z tých liekov som úplne omámená a bojím sa aj ako vplývajú na dieťatko. Dieťatko je zároveň ešte otočné pánvovým koncom dole. Mohli by ste mi prosím vysvetliť, či je to skracovanie krčka vážne a či tie dávky liekov ktoré beriem nie sú príliš vysoké k mojej váhe. A tiež či je v poriadku že ma lekár uvidí až 3-4 týždne pred plánovaným dátumom pôrodu? Ďakujem za odpoveď. Maja z Popradu

    Dobrý deň,
    krčok je skrátený, keď meria menej ako 25 mm, 38 mm, čípok je normálny. Diazepam vyhoďte, určite ho neberte. Nikdy som o tom nepočul, aby niekto oblboval tehotnú diazepamom pri normálnom náleze. Keby sme merali všetkým ženám krčok v 33., týždni, tak by brali Diazepam všetky, asi je to jediný sposob, ako by tolerovali prístup uvedeného kolegu.
    Nestresujte sa, žite normálny život, v Poprade je krásne, a taký výlet do Smokovcov raz za týždeň, je lepší než všetky diazepamy.