Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
18,513 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • glukozovy test

  , Autor: Mimi1809

  Dobry den prajem, moze Euthyrox 50mg ovplyvnit vysledmy glukozoveho oralneho testh, ked si ho dam s vodou nalacno asi hodinu pred prvym odberom krvi, prosim? A naozaj sa pred tym testom nesmie ani pit cistu vodu? Byva mi dost casto zle a mavam nizky tlak.

Podobné otázky

 • Velkost plodu

  , Autor: dragonfly23

  Dobry den p. doktor,
  som v 33tt, bola som na kontrolnom sone kde mi doktor povedal ze je babo napred o cca 2,5 tyzdna a ze by som mala zmenit stravovanie a obmedzit cukry. Ja sladke ale skor vobec nejem, pribrala som zatial 9kg, pijem len obyč. vodu, glukozovy test bol ok. Prosim vas o radu, ci to naozaj mozem ovplyvnit stravou/dietou, bojim sa aby male nemalo cez 4 kila pri porode. Inak tu su hodnoty -
  vaha 2252g, tyzden 32+1, zodpoveda 34+4, BPD 86-36+9, FL 65-33+4, AC 299-35+6, hlavou dole, DCK-32, placenta vpredu, st. I, PI 1,05, RI 0,68
  Dakujem velmi pekne za odpoved.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  plod je symetrický a normálne veľký, ultrazvuk obsahuje priemerné hodnoty, a nikto z nás nie je priemer. Ak ste mala glukozový test negatívny, tak sa nič nedeje.

 • Viac otázok

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň. Mám na vás viacero otázok. Momentálne som v 29 tt., v 22 týždni mi bola robená serkláž kvôli skracujúcemu sa krčku, a tiež sa moje predhcádzajúce tehotenstvo skončilo v 28 týždni. Steh po serkláži zatial drží, občas mi tvrdne brucho, ked si dlhšie neľahnem. Mám nariadený kludový režim, neviem všqak, čo to presne znamená. Snažím sa poležať si aspon trikrát dene po hodinu, chodievam na prechádzku na cca hodinu. Mám dvojročného synčeka,takže sa o neho musím akotak starať.Mô"že prechádzka uškodiť? ALEBO Znamená kludový režim iba ležať. Ked ležím viac, dosť ma pobolieva chrbát, niekedy sa nemôžem anij otočiť. Okrem toho ma pobolieva v podbrušku - jazva po sekcii.. njiekedy nič a niekedy sa to nedá vydržať. Je to normálne?
  Beriem magne B6 tirkrát denne, nemôže uškodiť? ani vo vačšom množstve?
  Dalej ma zaujíma glukozový test, všade píšu, že sa má robiť do 28 tt, mna však objednali až na 32 tt. Má vôbec zmysel robiť test v takotmto štádiu tehotenstva? Môžem ho odmietnuť?
  Môžem sa otvárať aj ked mám nakrčku steh? alebo steh sa rozletí? bojím sa totiž, že sam i rozbehne pôrod skôr, pri prvom tehotenstve som prišla do nemocnice úplne bez bolestí a bola som otvorená na štyri palce...
  dakujem vopred za odpovede

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  o tom sa musíte poradiť s Vašim lekárom, ja osobne Váš nález nevidím a neviem ako drží steh po cereclage.
  Ja osobne orientačné radím pacientkám pri kľudovom režime - vačšiu času polihovať a prechádzku iba v prípade, že im nerobí problém (bolesti, tlaky, tvrdnutie brucha).
  Aj o bolestiach v jazve informujte lekárá, vhodný je ultrazvuk jazvy. Teoreticky ak by ste mala kontrakcie tak pri serkláži je jazva po sekci ohrozená.

 • tehotenska cukrovka

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobry den,
  som v 21. t.t. a bol mi robeny glukozovy test. Pred vypitim sladkej vody som mala hodnotu 9,1. Nasledne po dvoch hodinach bola hodnota znizena na 6,3. Znamena to ze mam tehu cukrovku? v pripade ze ano, hrozi dietatu aj ine riziko ako vyssia hmotnost? Za odpoved vopred dakujem.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  DObrý deň,
  ak ste bola nalačno a mala ste 9,1 máte pravú cukrovku a je potrebné Vás okamžite previesť na inzulín, čo najskor. Ale myslím si, že ste si to splietla.

 • test na tehotenskú cukrovku

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň,

  som v 27 tt a nebol mi ešte robený glukózový test. Na moju otázku, kedy mi ho urobia mi na gynekológii povedali, že ho nerobia, len v prípade, že je nejaké podozrenie, prípadne diagnóza cukrovky v rodine. Na moju rodinnú anamnézu sa však nikto doteraz nepýtal. Nezdá sa mi tento postup správny. Je tento test povinný alebo ako to vlastne je ?

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  vyšetrenie na cukrovku je vyšetrenie doporučené odbornou spoločnosťou a je chyba ak ho niekto nerobí. Informujte o postupe úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.

 • cervix score 2-4

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň vážený pán doktor,

  mám 31 rokov a práve začínam 28.tt (prvorodička). Mám za sebou jeden potrat v 8.tt minulý rok.
  Po dnešnej kontrole u lekára som zostala veľmi vyľakaná. Vraj sa mi priveľmi skrátil krčok maternice. Spýtala som sa teda na hodnotu CS a lekár mi vravel, že on CS moc nerieši, ale vraj mám 2-4. Doteraz som mala CS 0. Vraj je vcelku pevný, len priveľmi krátky. Nariadil mi klud na lozku, žiadne civčenie, občasné krátke prechádzky, pravidelnú stolicu a ziaden stres. Vraj ked toto budem dodrziavat, zvládneme to. Musim vraj vydrzať ešte aspoň 10 týždňov. Snažím sa byť kľudná, ale dá sa to po takejto správe?
  Prosím Vás, môžem urobiť pre svoje bábätko ešte niečo viac, ako mi naordinoval lekár? Súhlasíte s jeho vyjadrením? Vsetky testy (krv, moč, sono, glukózový test) mám v poriadku.
  Za Vašu odpoveď Vám veľmi pekne ďakujem.
  Príjemný zvyšok dňa praje
  Maja

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  CS je bllbosť, potreba je zmerať krčok ultrazvukom. Pohmatové vyšetrenie je strašne nepresné a vedie k zbytočnému stresovaniu žien. Takže kontaktujte niekoho, kto Vám spraví cervikometriu a ak bude krčok dlhší ako 25 mm tak predčasne neporodíte.