• Hellp syndrom

    , Autor: zuzana-m

    Dobrý deň, pred 9 rokmi som rodila v 33+4 týždni, z dôvodu HELLP syndrómu. Dieťa bolo v inkubátore, pretože malo problém s dýchaním. U mňa sa to vyvinulo v podstate za víkend, v piatok som bola v poradni a mala som vysoký tlak, dali mi dopegyt a v pondelok ráno ma poslali na infúzky kvôli tlaku (dopegyt ho neznizil), bielkoviny v moči a v noci robili akútnu sekciu. Momentálne som tehotná druhý krát, teraz v 23 týždni tehotenstva, bola som už hospitalizovaná kvôli zvracaniu a 2 krát kvôli krvácaniu z hematomu (mal 10x2cm). Užívala som fraxiparine, ale už druhý týždeň mi ho zmenili na aspirin protect, zároveň už asi mesiac beriem dopegyt 3x1, magnezium 3 denne. Chcem sa opýtať na Váš názor, či sa dá nejak predísť vzniku HELLP syndrómu, či sú ešte nejaké lieky, ktoré by mi mohli pomôcť mu predísť aby som tentoraz nerodila predčasne. Bolo mi povedané, že mám dodržiavať kľúdový režim, ale keď som ho dodržiavala tak tlak mi stúpal, pred tehotenstvom som mala tlak nízky a cvičila, tak som sa začala znova hýbať a tlak sa pohybuje okolo tých 110-70/80. Chcem sa preto aj opýtať, či môžem normálne fungovať alebo dodržiavať ten kľúdový režim? Ďakujem

    Dobrý deň,
    kľudový režim je samozrejme úplný nezmysel, nemá nič spoločné so znížením rizika HELLP syndromu.
    Pretože HELLP sy. v 85% nasadá na preeklampsiu, jediná prevencia je prevencia preeklampsie, ktorá spočíva v užívaní Anopyrinu 150 mg denne od začiatku tehotnosti (respektíve od 12. týždňa).