• help syndrom

    dobry den...
    chcela by som sa spytat na help syndrom v tehotenstve..
    este pred otehotnenim som bola darcom krvi a stalo sa mi ze ma lekar pri darovani upozornil na malo cervenych krviniek.. nebolo to rizikove, len to bolo na hranici.. krv mi vzali. 4 mesiace na to som otehotnela, ale o babo som prisla.. diagnoza missed abort..
    mohlo to mat suvislost ??? teraz som opat tehotna, v 33+2 tt.. pred 2 tyzdnemi som mala tlak u lekara 150/90.. sestricka mi ho premerala po 5 min. a bol 150/80
    vcera to bolo 120/80..
    pri prvom tehotenstve pred 16r. som mavala stale nizky tlak 90/60 a pod.
    aky by mal byt spravny tlak v tretom trimestri??
    aj pri najmensej namahe, staci ak rozpravam sa zadycham a busi mi srdce.. len teraz som sa docitala nieco o help syndrome a neviem ci to moze mat spojitost s tym darovanim krvi, s naslednym missed ab., a terajsim tlakom kt. je vzdy 120/80 alebo viac..
    dakujem

    Dobrý deň,
    missed abortus nemá s hraničnými červenými krvinkami nič spoločné, ku koncu tehotnosti može vzniknúť preeklampsia, ktorá sa prejaví vysokým tlakom.
    NOrma je do 140/90
    ak by ste mala tlak opakovane vysoký, potrebné je laboratorne vyšetrenie.
    Hellp syndrom nemá nič spoločné s missed ani darovaním krvia ani ničím iným, je to samostatná nozologická jednotka.