Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
18,154 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
  • Placenta praevia

    , Autor: Liraell

    Dobrý deň pán doktor,

    chcela by som sa opýtať, som v 16.tt. a bola mi diagnostikovana placenta praevia. Krcok ma boli od zaciatku tehotenstva, krvacam kazdy den uz cca mesiac spolu so zrazeninami resp. skor su to niake vlasočnice. Moj lekar mi povedal ze nemam mat strach ze casom sa placenta vacsinou upravi. Na nasledujucej kontrole o dva tyzdne mi brali krv na genetiku, a lekar robil sono a zacal ma strasit ze pokial mi to krvacanie neprestava ( beriem ascorutin a vitamíny) môže to naznacovat aj poskodenie plodu. Vysledky genetiky pridu buduci tyzden. Co ma ale zaskocilo a neviem o tom nikde nic najst, vraj sa moze stat aj to ze ako bude babatko rast, tak si tu placentu moze pretrhnut. Aktualne ju ma pod sebou od hlavicky az po nohy a prekryva cely krcok. Pre mna je to bolestive, a stale krvacam. Samozrejme mam kludovy rezim. Pokial vyjdu testy genetiky v poriadku, aka je sanca ze sa moze stat ze si babatko poskodi placentu samo? Veľmi sa obavam co bude dalej.
    Mam za sebou jeden zamlčany potrat v 3.mesiaci a zatial som nerodila, vek 29rokov. Zakroky LSK cysty, čistenie po endometrióze tiez LSK. Obratena maternica - vraj by sa mala napravit tehotentvom ale aktialne nemam ziadne info ohladom toho. RH 0pozit.

    Veľmi pekne ďakujem za ochotu
    s pozdravom Miriam

    Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

    Dobrý deň,
    placenta praevia určite nebolí, Vaše bolesti s tým nesúvisia. V 16. týždni zaberá placenta veľký obvod v maternici a preto sa táto diagnóza nestanovuje, pretože často sa placenta vytiahne a zmení polohu. Určite si plod rastom placentu neroztrhne, taká situácia neexistuje.
    Neustále krvácanie môže mať viacero príčin, môže to byť aj z okraja placenty, ale bez vyšetrenia sa to nedá stanoviť.

Podobné otázky

  • Placenta praevia partialis

    , Autor: Lula56

    Dobrý deň pán doktor, som v 24tt a mám placentu praevia partialis. Lekár mi nič k tomu nepovedal, len to, že sa ešte môže zdvihnúť. Môžete mi prosím k tomu napísať niečo viac, či je to nebezpečné? Veľmi sa bojím, mám za sebou 2potraty, jedno MMT, a pred 6rokmi sekciu. Mohlo toto všetko spôsobiť tu nízku placentu?
    V správe od lekára mám že cervix sakrálne 2,5cm, CK uzatvorený, USG TVS-cervikometria, cervix 3,1cm uzatvorený.
    Ďakujem krásne za odpoveď

    Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

    Dobrý deň,
    cisársky rez v minulosti zvyšuje riziko nízkeho uloženia placenty. Je dôležité zistiť, či placenta prechádza cez jazvu na maternici a či sú na nej známky vrastania do svaloviny. Pri raste maternice sa naozaj môže dolný okraj placenty vytiahnuť vyššie, závisí však na viacerých faktoroch. Bude potrebný podrobný ultrazvuk okolo 30. týždňa.

  • Vedľajšie účinky progestanele

    , Autor: SimonkaL

    Vážený pán prednosta, dobrý deň. Som v 33. tt. tehotenstva s diagnózou placenta praevia centralis, podozrenie vyslovené na druhotrimestrálnom USG, odvtedy bez zmeny. Opakovane som zaznamenala menšie špinenie, niekoľko epizód slabého krvácania - prvá epizóda v 27. týždni tehotenstva. Podľa USG biometrie dieťa rastie primerane, dokonca je oproti termínu podľa LPM o pár dní väčšie. Užívam p.o. progesteron 2x200 mg, Dicynone 3x denne, Ascorutine 3x denne, pre tonizácie magnézium 3x2 tablety, kyselinu listovú a substitúciu omega 3 a 6 MK. Od prvého krvácania mám nariadený prísny kľudový režim, zatiaľ doma, plánovaná je preventívna hospitalizácia po ukončení 34 gt. Snažím sa stravovať racionálne, neprejedám sa, pijem dostatok tekutín, nakoľko pred graviditou, aj počas nej som bola výrazne športovo aktívna kým nezačali komplikácie. Okrem toho mi zistili nefrolitiázu pravej obličky, hydronefróza 1-2. stupeň, sporadicky ma potrápia nočné koliky, ale to sa nejako dá zniesť. Je to moje prvé tehotenstvo, v úvode som mala váhu 50 kg. Trápi ma ale vyšší váhový prírastok, doposiaľ cca 15 kg. Može to mať súvis s hormonálnou substitúciou? Bojím sa dekondície po pôrode, nakoľko mám nariadený kľud na lôžku už 6 týždnov. Mala by som nejakým spôsobom regulovať stravu/príjem tekutín, alebo sa mám spoliehať, na to, že po pôrode kilá pri obnove pohybu a prerušení hormonálnej substitúcie pôjdu dole?
    Ďakujem za odpoveď.

    Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

    Dobrý deň,
    nechcem narúšať terapeutický proces, ale prísny kľudový režim nebol dokázaný ako prínosný pri placente praevia. Krvácanie sa pri nej spúšťa pri remodelácii krčka maternice, čo nemá nič spoločné s námahou. Aj to kvantum liekov je sporné, ale neuškodí.
    V každom prípade u nás v Ružinove by ste mala normálny režim v rámci PN, hospitalizáciu v 34. týždni nariaďujeme iba v prípade, ak má tehotná problém s dojazdom do nemocnice alebo je tam podozrenie na vrastenú placentu do maternice. Inak ponechávame rodičky doma a ukončujeme tehotenstvo plánovane v 38. týždni.
    Určite sú potrebné aspoň prechádzky po byte a cvičenie s nohami, a vyšší príjem tekutín, nech nedostanete trombózu.

  • placenta praevia

    , Autor: Registrovaný používateľ

    Dobry den p. Mudr. Zahumensky. Som v 33tt a mam diagnostikovanu placenta praevia completa. Krvacanie som doteraz ziadne nemala ani ine tazkosti. Prietoky som mala v poriadku. Poprosila by som Vas o popisanie postupu pred porodom a pri porode. Co ma caka a neminie? Prve dieta som rodila cisarskym rezom so spinalnou anestezou. Aj druhy porod bude cisarsky? V akej anestezii? Bude musiet byt naplanovany skor alebo nie? Ak ano, tak asi v ktorom tt.? Co este musim absolvovat pred porodom? Dakujem

    Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

    Dobrý deň,
    Ide o pomerne závažný stav, kombinácia kompletnej vcestnej placenty a stavu po cisárskom reze je vysoko rizikový z niektorých placentárnych komplikácii, mala by ste byť čo najskôr odoslaná na vyšie pracovisko, musí sa vylůčiť tzv. placenta acreta či increta. Vhodné je vyšetrenie magnetickou rezonanciou. Určite stav nepodceňujte a čo najskôr navštívte pôrodnicu.

  • Placenta preavia

    , Autor: Registrovaný používateľ

    Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť ešte o jednu radu. Som v 17. týždni tehotenstva, v 14. týždni mi bola v nadväznosti na jednorazové zakrvácanie diagnostikovaná placenta praevia marginalis, momentálne je už placenta vzdialená cca 9 mm od krčka. Od toho 14. týždňa som ešte dvakrát zakrvácala, šlo ale o drobné krvácania (raz zo mňa vyšili dva kusy hmoty krémovej kozistencie a svetlo hnedej farby, druhykrát sa objavila kvapka krvi v moči na toaletnom papieri, samotný výtok vyzeral v oboch prípadoch nezafarbený). Už som 3 týždne PN a môj lekár ma vypísal na ďalší mesiac s tým, že potom sa uvidí. Nerozumiem však veľmi ako by som sa mala správať, čo môžem a čo nie, ako vlastne u mňa vzniká krvácanie a teda aké moje činnosti či pohyby ho môžu spôsobiť. Musím len ležať alebo môžem v pohode aj celý deň sedieť a chodiť alebo robiť ľahké domáce práce, pracovať s počítačom či ísť na krátku prechádzku? Dá sa prosím Vás odhadnúť aspoň veľmi všeobecne ďalší vývoj, myslím tým či mám čakať, že krvácanie sa bude opakovať počas celého tehotenstva alebo sa to môže po nejakom čase zlepšiť alebo naopak zhoršiť? Ďakujem.

  • Krvácanie a návšteva lekára

    , Autor: Registrovaný používateľ

    Dobrý deň, som v 17. týždni tehotenstva (16 tt + 6). Pred troma týždňami mi bola diagnostikovaná (v nadvaznosti na jednorázové zakrvácanie) placenta praevia marginalis. Na vyšetrení pred pár dňami ma môj lekár informoval, že placenta je už trošku vyššie (predtým sa dotýkala krčka, teraz je vzdialená 9 mm). Chcem sa v tejto súvislosti spýtať, či je pri akomkoľvek aj nepatrnom a jednorázovom zakrvácaní potrebné okamžite navštíviť lekára. Stalo sa mi odvtedy totiž už dvakrát, že som našla buď kvapku krvi na toalenom papieri alebo že zo mňa vyšiel nejaký do hneda sfarbený kus hmoty ale v obidvoch prípadoch bol výtok čistý. Je nutné aj v takýchto prípadoch navštíviť ihneď lekára alebo stačí počkať či sa krvácanie bude pokračovať alebo či sa nebude opakovať. Ďakujem za radu.

    Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

    Dobrý deň,
    v 17. týždni ešte neposudzujeme stav placenty, pretože táto zaberá veľkú časť dutiny maternice, čím je veľmi často akoby praevia.
    Pokiaľ iba slabo zakrvácate, je vyšetrenie zbytočné, pretože aj keby sa rozbiehal potrat, nikto mu nedokáže zabrániť.