• Nefrokalcinoza

    Dobry den pan doktor. Pri prvom tehotenstve som mala bolest v oblickach 3 mesiace pred terminom. Nevedelo sa zistit co to je, pretoze vsetko sa zdalo byt v poriadku az kym mi urolog neoznamil, ze take oblicky este nevidel. Nevedel vsak co to je, tak ma poslal na CT. Ja som ho absolvovala az ked mal maly 10 mesiacov po dojceni. (po porode bolesti prestali) Zistilo sa ze mam silnu nefrokalcinozu. Nuz ale nic sa s tym nerobi, zjavne to uz mam velmi dlho, mozno aj od detstva, kedy som casto prekonavala zapaly mocovych ciest. Nefrolog z mocu potvrdil normalnu funkciu obliciek aj parathormon mam v poriadku. teraz som v 19. tt a a bolesti v oblasti obliciek zacali uz teraz. Co si myslite , ze by som mala robit, pretoze lekari mi zatial nic konkretne nevedia povedat. hrozi nejake velke riziko pre mna i moje babatko?
    Dost mam obavy.
    A moja druha otazka znie, ci je lepsie v tomto stave ist na sekciu alebo rodit normalne? prve som odrodila sekciou kvoli tehot cukrovke a pre nepostupujuci porod v termine. v termine uplynie od prvej sekcie presne 2 roky.

    Dobrý deň,
    nefrokalcinóza je ochorenie obličiek, kedy sa ukladá vápnik priamo v obličke, nejedná sa o kamene, ktoré vznikajú v odvodných močových cestách. Vzniká často pri zvýšenej hladine parathormónu a liečba patrí do rúk nefrológa a endokrinológa. Vplyv na plod by nemal byť žiadny, ak je funkcia obličiek neporušená a nemá to vplyv ani na voľbu sposobu porodu.