• dvojičky

    Dobrý deň pán doktor, mám hneď niekoľko otázok. Čakám dvojičky, som v 20 týždni, otehotnela som v čase alebo ešte pred užívaním antikoncepcii Cerazette, nakoľko ešte dojčím svoju 9 mesačnú dcérku. Chcela by som sa opýtať:
    1. či môže mať negatívny vplyv na plody užívanie antikoncepcie cca 2 mesiace po oplodnení /nakoľko som nevedela, že som tehotná/ ak ano, aký?
    2. či môžem naďalej dojčiť svoju dcérku, aspoň do jej jedného roka
    3. ako rizikové byvajú tehotenstvá dvojičiek, mám na mysli pobyt v nemocnici pred pôrodom atď.
    4.na čo si treba dávať pozor, aby nedošlo k predčasnému pôrodu, ktorý je pri dvojičkách častý.
    Ďakujem veľmi pekne za odpovede.
    Mariana

    Dobrý deň,
    1. nie, cerazette neškodí takto na začiatku gravidity
    2. určite nie, dvojíčky potrebujú dostatok bielkovín, železa a vápnika, dojčenie by bolo pre Vás veľkou záťažou
    3. dvojíčky sú vždy rizikové z predčasnéh porodu, ale nedá sa to spočítať presne, či určiť riziko, ale musíte počítať aj s alternatívou hospitalizácie
    4. nenamáhať sa, dobre sa stravovať a nestresovať sa