• vitamíny pre tehotné

    Dobrý deň p. Doktor,

    trvalo nám 1 rok aj 3 mesiace, kým som otehotnela a som teraz v 6 týždni. Mám 30 rokov, je to moje prvé tehotenstvo, preto chcem urobiť všetko, aby bolo dieťatko zdravé. Viem, že všetkého veľa škodí a všetko treba brať prirodzene,tak ako to vzniklo, tak k tomu aj pristupovať, ale mám veľkú dilemu ohľadom vitamínov. Ja som človek, čo má rád prirodzenosť, preto váham, či ich užívať. Kúpila som si ich, lebo okolie ich užíva, ale keď som si prečítala, že okrem 6 vitamínov obsahujú aj 6 E-čok (umelých prísad), tak uvažujem, či ich užívať. Názory sú rôzne, že je to pre vychrtnuté američanky, že v minulosti sa neužívali a rodili sa zdravé deti. Počula som aj názor, že tie umeliny v nich môžu spôsobiť aj potrat, alebo,že je z nich ženám viac zle od žalúdka, ako keby ich neužívali. Mám známe, ktoré ich užívali celé tehotenstvo a aj také, čo len mesiac alebo vôbec nie.
    Užívam len kyselinu listovú, 4. a 5. týždeň, keď som nemala potvrdené tehotenstvo som užívala 1 tabletku a od 6. týždňa 2 tabletky denne čo je 800 mcg a 100 mg vitamín C-na imunitu. Chcela by som sa uistiť, či to stačí, kyselina listová je najdôležitejšia v začiatkoch pre zdravý vývoj plodu. Bude lepšie, keď nebudem užívať umelé vitamíny, ak sa snažím jesť zdravo-zemiaky, ryžu, ryby, mäso, mlieko, zeleninu, ovocie, celozrnné aj obyčajné pečivo. Mám totiž obavu z toho, že niečoho zjem menej a dieťaťu to bude chýbať ale nie som naklonená k umelinám.

    Ďakujem
    Lenka

    Dobrý deň,
    paradoxom našej doby je, že tehotenské vitamíny by mali význam iba u žien, ktoré si ich nemajú šancu dovoliť kúpiť (afrika, južná ázia), normálne sa stravujúca žena v našej oblasti má dostatok všetkého pre zdarný vývoj plodu.
    ¨Na druhej strane, vitamíny určite neškodia.