Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
18,175 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • hroziaci potrat

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň. Bola som hospitalizovana s diagnozou hroziaci potrat takmer 3 tyzdne. Vtedy som bola 22tt, pri prepusteni 24 tt s nalezom krcok 2 cm, vonkajsi abranka uzavreta, vonkajsia na jeden prst. Bol mi predpisany magnezium 500, guajacuran a kludovy rezim s tym, ze mam lezat "hore nohami". Tiez mi bol nasadeny Macmiror 500, no po nom mam kazdu noc nenormalny vodovy vytok, uplne priehladny a je to, ako by som neudrzala moc. Cez den je to uz v poriadku. Preto sa bojim, ci ide o vytok alebo nebodaj nie o plodovu vodu. Da sa zistit rozdiel medzi vytokom a odtokom plodovej vody?

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  v podstate sa to dá iba presnými testami založenými na podobnom princípe ako sú tehotenské testy, naberie sa ster z pošvy a ten sa vyšetrí podobne ako moč. Robia to iba v nemocnici.
  Osobne si však myslím, že sa nejedná o plodovú vodu.

Podobné otázky

 • Špinanie

  , Autor: Natty

  Dobrý deň,
  Pán Doktor chcela by som sa opýtať v piatok 22.9. som začala 8tt tehotenstva a v nedeľu som si všimla slabunké hnedé špinenie so slabunkou vôňou krvi, ale bolesť v podbrušku necítim ani nic iné. Sledujem to a nevidím tam čerstvú červenú krv ani nic podobne aj keď teraz podvečer keď dlhšie nejdem na WC príde mi, že sa tam trocha viac toho nazbieralo, samozrejme chápem že v tele sa deje veľa zmien a môže sa to stať, len trocha ma to vystrašilo lebo v prvom tehotenstve som sa s tým nestretla.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  každé krvácanie môže znamenať hroziaci potrat, ale s tým nevieme nič urobiť. Treba počkať, ako sa situácia vyvinie, ak sa nebude krvácanie opakovať, riziko nepriaznivého výsledku je malé.

 • Špinenie

  , Autor: Michaelita

  Dobrý deň, pán doktor,
  Chcela by som sa spýtať na špinenie počas tehotenstva. Som na začiatku 8.tt. ale už približne 2 týždne spinim, na začiatku to bol svetlo ružový výtok, potom sa objavilo aj krvácanie tmavo červenej farby a teraz skôr výtok do hneda a bolesti v podbrušku. Bola som aj na pohotovosti aj u svojho gynekológa. Obaja pred týždňom potvrdili, že je všetko v poriadku a doktorka mi nasadila duphaston 2x1. Lenže stále to neprestáva a už týždeň špinim každý deň. Môže to byť niečo vážnejšie? Už som raz potratila a mám z toho obavu.
  Prípadne pomohol by mi ascorutin alebo to môže uškodiť plodu?

  Vopred ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  takéto špinenie môže znamenať hroziaci potrat, ale nedá sa to nijako ovplyvni´t, ak sa má plod potratiť, tomu sa nedá zabrániť. Nie sú presvedčivé dôkazy, že Duphaston by znižoval riziko potratu, ale dáva sa ako jediná možno účinná liečba. Ascorutin nemá význam. Treba počkať ako sa situácia vyvinie.

 • Hematóm a cestovanie lietadlom

  , Autor: Jesssso

  Dobrý, chcela by som sa opýtať či je bezbezpečné letieť 2h 45min letom, ak mám hematóm. Som v 15 tt. Vopred ďakujem za odpoveď

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  samotný let nemá vplyv na plod v 15. týždni ani pri hematome. Je otázka, či je vhodné vôbec cestovať, ak máte takto rizikové tehotenstvo a reálne hroziaci potrat.

 • Spinenie

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobry den, chcem sa spytat som v 9 tyzdni tehotenstva uz dva tyzdne mam spinenie, take slabucko ruzove. Podla ultrazvuku je to v poriadku, hovoril o nejakom hematome, ze ten tam nemam. Lekar mi predpisal duphaston a ascorutin, klud na lozku. Povedal, ze to moze byt menstruacnym cyklom. Ale nemavam tak dlho menses. Na kontrolu ma objednal az o 12 dni. Moze to byt hroziaci potrat? Ake su rizika takehoto spinenia?

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  Každé krvácanie v prvej polovici gravidity je hroziaci potrat, ale nedá sa to nijako riešiť, treba počkať ako to dopadne. Ak je plod zdravý, prežije ak je poškodený, tak sa potratí.

 • Spontánny potrat :(

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň pán gynekológ, moje prvé tehotenstvo prebiehalo bez problémov,bez krvácania.Moje druhé tehotenstvo sa však neskončilo dobre ale spontánnym potratom. V deň keď som šla na kontrolu ku gynekológovi na potvrdenie gravidity som začala pred kontrolou krvácať nie silno,gynekológ ma pred vyšetrením upokojoval že je to normálne,ale keď mi robil ultrazvuk smutne mi povedal že musím ísť do nemocnice ležať pre hroziaci potrat,lebo na sone videl že krvácam dosť. V nemocnici som užívala lieky na udržanie tehotenstva, bola som v kľudovom režime, len v 6.týždni tehotenstva a bábetko malo 6mm,o bábetko som prišla uterus bol bez gestačného vačku, a museli mi robiť aj kyretáž,v prepúšťacej správe mám napísané že gestačný vačok bol s pásikom extraovulárneho hematómu, ovaria bilat.bpn, CD bez tekutiny. Chcem vás poprosiť o odpoveď z čoho vzniká extraovulárny hematóm? može to byť hlavnou príčinou potratu keď som začala krvácať bábetko sa tam neudržalo a vyplavilo? Vopred vám ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  takýto výsledok gravidity je strašne častý a je chyba, že to naši doktori takto riešia. Plod nebol zdravý tak sa potratil a basta. Neriešte to, otehotnite znova.