Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
18,159 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • utrogestan

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobry den p. doktor,
  mam na Vas otazocku, prosim o odpoved. Momentalne som v 11 tt. tehotenstva, uzivam utrogestan 2 krat 2 denne. Na dalsiu kontrolu idem zaciatkom 14 tt.
  Moja otazka je, ci mozem utrogestan uzivat aj po 12 tt. nadalej 2 krat 2 tablety alebo ho mam vysadit, pripadne len znizit davkovanie?
  Ako by ste mi odporucili?
  Dakujem za Vasu odpoved, prajem Vam prijemny den.

Podobné otázky

 • Utrogestan

  , Autor: Hunty

  Dobrý deň. Som v 9.týždni tehotenstva a nevedome som používala utrogestan peroralne. Predpísal mi ho doktor, ale nepovedal mi ako ho mam užívať. A ja som nevedela ze sa užíva vaginálne. Hrozí niečo môjmu bábätku?

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  utrogestan sa môže užívať perorálne aj vaginálne. Na začiatku tehotnosti je to jedno, ako sa podáva, pri prevencii predčasného pôrodu po 26. týždni by sa mal podávať vaginálne, aby sa vstrebával rovno do krčka a spevnil jeho štruktúru. Vášmu zárodku z tejto strany nič nehrozí.

 • Dĺžka krčka maternice.

  , Autor: Kkaudy

  Dobrý deň.
  Som tretorodicka v 19tt a pán doktor mi cervikometriou nameral dĺžku krčka 3,3cm bez funelingu a predpísal mi progestanelle 200mg 2x denne preventívne vzhľadom na moju anamnézu. V oboch tehotenstva ch som mala problém so skracovanim a otváraním krčka a brala som utrogestan až do konca od cca polovice tehotenstva.
  Je podľa vás tento nález v poriadku na daný týždeň?

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  nález je v poriadku a v podstate je otázka, či ste predtým predčasne porodili. Ak áno, je vaginálne (do pošvy) podanie progestanelle plne indikované.

 • Krčok

  , Autor: LillyD

  Dobrý deň.

  Chcem sa opýtať na váš názor na moj nález a odporúčanie doktora. Pri kontrole v 16tt mi zistil otvorený krčok a povedal, že to môže spôsobiť potrat (som po 1MA v 10tt kde sa robil kyret, užívam od začiatku tehu utrogestan a fraxiparine lebo mám 3 trombogilne stavy).
  nález: CS: 1, CM: 37,8mm s incip.funelingom. Mala som už ukončiť užívanie utrogestanu, doktor mi ho kázal brať ešte 10dní, potom vysadiť, naordinoval 3x denne magnerot a kludovy režim ale kontrolu až o mesiac. Mne to príde divne, keď mi hrozí potrat, vysadiť o 10dni utrogestan a prist na kontrolu až o mesiac - čo na to hovoríte? A aký mate názor na serklaž, či to sa už nerobí? Doktor to sice nespomenul ale teda vraj sa to niekedy robilo. Ďakujem.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  pootvorený krčok v 16. týždni je dosť neobvyklý nález. Magnézium a kľudový režim samozrejme nemajú vplyv na dlžku gravidity. Ak by bolo podozrenie na nedostatočnosť krčka, indikované je vaginálne podávanie Utrogestanu, ktorý spevňuje krčok, prípadne naozaj serkláž
  Kyretáž pri MA zvyšuje riziko predčasného pôrodu asi o 20%, preto už riešime túto diagnozu pomocou liekov.

 • Biopsia

  , Autor: Nika 098

  Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, či je vhodné robiť biopsiu v 25.tt. Mám pretrvávajúci nález L-SIL z OC+ HPV. Výsledky z kolposkopie na spodnej pere v rozsahu č.4-7 cif. Prítomná rozsiahlejšia lézia, nepravid.tvaru kontaktne krvácajúca. TZ II + známky HPV, výraznejšia acetopozitivita, na č. 11 prítomná metaplázia 5mm
  Č.2-3 povrchová lézia acetonnegatívna, iódpozitívna
  Keďže som mala problémy aj predtým s krvácaním beriem utrogestan . Je prosím vhodné zasahovať do krčka? Môže biopsia spôsobiť nejaké riziko v tehotenstve? Alebo na základe výsledkov to môže počkať až po pôrode?
  Ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  biopsia z krčku v tehotnosti sa odporúča iba vtedy, ak kolposkopický nález nemôže na 100% vylúčiť invazívny nález. Pri L-SIL z cytológie riziko pokročilejšieho ochorenia je pomerne malé, ale lekár, ktorý previedol kolposkopiu musí zhodnotiť riziká a prínosy odberu. Samotný odber vzorky neznamená pre tehotenstvo riziká.
  Ešte raz zopakujem, kolposkopický nález u tehotnej by mal určite zhodnotiť špecialista v kolposkopii s praktickými skúsenosťami, biopsia by sa mala robiť iba ak sú známky pokročilejšieho ochorenia. U nás máme na klinike lekárku, ktorá ako jediná má certifikát z kolposkopie udelený anglickou královskou spoločnosťou gynekológov, takže tieto indikácie u nás robí vysoko špecializovaná kolegyňa.

 • Utrogestan

  , Autor: Dada1189

  Dobry den, Dakujem pekne pan Profesor za odpoved, snazime sa o babatko od februara 2022 v Oktobri minuleho roka som mala zamlknuty potrat v 12 tt.Nerozumiem preco lekar mi povedal ze mam brat neustale utrogestan pokial nedostanem menstruaciu a ked som sa ho pytala ci to mysli vazne odpovedal ze ano. Povedal ze vysadit Len ked menstruaciu dostanem alebo ked budem tehotna.Odporucate vysadit alebo brat dalej? Kedy si mam prosim spravit tehotensky test?