Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
19,200 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • pečeňové testy

  , Autor: alexa003

  Chcela by som sa spýtať - robia sa štandardne pri tehotenstve aj pečeňové testy? Teraz som v 33. týždni a začalo ma svrbieť telo. Počula som, že to môže byť dôsledok intrahepatálnej cholestázy. Sú moje obavy opodstatnené? Mám si u doktora vyžiadať, aby mi spravil tieto testy?

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  neorbia sa. Ale ako náhle Vás svrbí telo, tak sa jedná o tehotenskú cholestázu a vtedy je potrebné vyšetrenie pečeňových testov, liečba Ursosanom a možno aj skorší porod.

Podobné otázky

 • Svrbenie tela

  , Autor: pt_mich

  Dobrý deň, chcela by som sa spýtať na Váš názor ohľadom svrbenie kože. Momentálne som v 39.tt. Prvýkrát som cítila svrbenie rúk a nôh niekoľko týždňov dozadu. Moja gynekologička mi vzala krv na pečeňové testy, ktoré boli v poriadku. Svrbenie ustúpilo. Neskôr sa objavilo znova, aj s bolesťou pod pravými rebrami. 15.5.2024 som bola na pohotovosti, kde odobrali znova krv na pečeňové testy aj žlčové kyseliny. Výsledky boli v poriadku a bolesť bola pripísaná zistenej hydronefróze pravej obličky. Svrbenie znova trochu ustalo, ale asi týždeň na to začalo zas. Znova som o tom hovorila svojej gynekologičke na poradni 24.5.2024. Tá mi povedala, že mi testy znova robiť netreba, keď 9 dní predtým boli v poriadku. A že pokiaľ to svrbenie nie je neúnosné, nejde o cholestázu. Odvtedy sa snažím na to nemyslieť, ale stále ma sem tam svrbia ruky a nohy. CTG som odvtedy už mala robené asi 3x, bolo v poriadku. Bojím sa o bábätko, veď som už takmer na konci. Mohlo by ísť o cholestázu? Ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  hladina žlčových kyselín pri cholestáze nie je stabilná, kolíše a mení sa. Okrem toho ju treba sledovať nie nalačno ale hodinu po jedle. Osobne by som zvážil vyvolanie pôrodu, ak ste už v ukončenim 39. týždni, pretože naozaj môže ísť o cholestázu.

 • Pečeňové testy

  , Autor: Kiki24

  Dobrý deň!

  Momentálne som v 35tt. a počas tehotenstva chodím každé 2mesiace aj na endokrinologiu kvôli štítnej žľazy. Tam za každým mi zoberú krv na vyšetrenie hormónov, krvného obrazu a aj na pečeň. Teraz naposledy(min.týždeň) sa ma doktorka pýtala, či som nebola chorá (nebola som) , lebo mám mierne zvýšené ALT= 0,70. Neriešila ďalej, vravela, že to môže byť aj z magnézia. Len keď som prišla domov a začala som študovať, že v tehotenstve je nebezpečné mať ALT zvýšené, teda tie pečeňové testy mať zvýšené, tak som sa zľakla. + som sa dozvedela, že vlastne aj svrbenie dlaní môže byť príznakom cholestazy, a to svrbenie som mala ešte vo februári, ale vôbec som to nespojila s tehotenstvom, lebo bežne mám suché ruky + žiadne iné ťažkosti som nemala a aj to svrbenie nebolo to také, že by ma obmedzila alebo v noci že by som sa budila na to, iba trošku a potom keď som nakrémovala bolo v poriadku.

  Chcem sa opýtať pán doktor, to mierne zvýšené ALT naozaj je v poriadku ? (keď zvyšné pečeňové sú OK. GMT=0,19; AST= 0,51; ALP= 1,02; Bilirubín= 15).

  Ešte dodám, že v novembri u svojho gyn. mi brali krv na pečeňové testy a boli v poriadku.

  Vopred Vám veľmi pekne ďakujem za odpoveď!

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  výsledok je hraničný a nemal by znamena´t problém. Ak máte normálny krvný tlak a nemáte iné problémy, nemusíte sa s tým stresova´t.

 • Zlé krvné testy

  , Autor: Lulu23

  Dobrý deň,

  som v 39tt a na vyšetrení u internistu mi vyšli vraj zlé pečeňové testy a nízke hodnoty trombocytov, hemoglobínu a erytrocytov.

  ALT: 0.19
  ALP: 2.61
  Trombocyty: 114
  Erytrocyty: 3.19
  Hemoglobin: 119.2g/l

  Nemôže to ohroziť nejako bábätko? V pondelok mám ísť ku svojmu gynekológovi na kontrolu, ale celkom ma pani internistka vystrašila.

  Ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  hodnoty trombocytov sú o niečo znížené, ale hodnota nad 100 je v tehotnosti považované za normálne, rovnako aj hemoglobín nad 110 je pre tehotné v norme.
  ALT máte v norme a ALP je v tehotnosti zvýšené vždy kvôli tomu, že ho produkuje aj placenta. Takže to zhrniem, máte normálne hodnoty. Možno by som zopakoval trombocyty, či neklesajú, ak sa budú držať nad 100, nie je potrebné žiadne opatrenie.

 • svrbenie brucha

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobry den. Som v 29.tt a strasne ma svrbi brucho. Natieram sa kremami na prevenciu strii v tehotenstve, ale nic nezabera. Ani obycajny krem. Cez den ma ani moc nesvrbi, ale v noci je to strasne. Vobec kvoli tomu nemozem spat. Pocula som, ze by sa mali urobit pecenove testy v ramci poradne? Alebo je nieco na to? Dakujem Luba

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  ak Vás svrbí naozaj iba koža na bruchu a nie aj na rukách a stehnách, tak je tehotenská cholestáza nepravdepodobná. Vhodné je kožné vyšetrenie.

 • bodanie pod rebrom

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý den , pán doktor, ja som už písala ohladom bodania pod pravým rebrovým oblúkom, dala som si urobit aj vyšetrenia, ako ste doporuči, ale na sono žalúdka aj obličky sú ok. Tá bodava bolesť však trvá dalej, Je to ale pri prušom pohybel, napr. ked zdvihnem pravú ruku alebo pri otáčaní v posteli, vtedy ma to riadne zabolí ako ked je natrhnutý sval, potom ma to bolí aj na dotyk.Je to normálne. poradte, prosím, dakujem. Som32tt.