Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
18,154 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • zápal prsníkov

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý večer, chcela by som sa spýtať, pri prvom dieťati ktoré som kojila 15 mesiacov som nemala žiadne problémy, pri druhom dieťati som v jeho druhom mesiaci mala zápal prsníka preliečený atb, teraz bude mať štyri mesiace a ja mám druhý krát zápal liečený atb, môže to byť aj z toho že asi pred dvomi týždnami som bola chorá bolelo ma hrdlo mandle a dostala som aj herpes, teraz ked sa liečim atb zase sa mi herpes vyhodil. Ešte sa chcem spýtať, na prste mám neliečenú mykozu nechta od tehotenstva, môže to súvisieť so zápalmi. Dal by sa zápal preliečiť iba nejakými tvarohovými zábalmi a medipyrinom ak už sú vysoké teploty.Ako by sa dalo zabrániť zápalom. Veľmi pekne ďakujem za odpoveď ,viem že je tých otázok veľa ale potrebovala by som radu.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  zápaly prsníka by nemali s ostatnými priamo súvisieť, ale je možné, že máte prechodne zníženú imunitu. Tvarohové zábaly pomožu pri retencii mlieka ale ak už je infekcia, tak sú neúčinné.

Podobné otázky

 • odstavenie kojenia

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobry den,v auguste budem musiet absolvovat liecbu,kvoli ktorej budem musiet odstavit kojenie.Zatial kojim kazde 2hod.Ako mam postupovat,aby bolo aj dietatko najedene a aby som nedostala zapal prsnikov.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  ak musíte prestať kojiť tak prestanete dieťa prikladať a mlieko nahradíte umelým. Prsníky si nebudete vytláčať a ni dráždiť a prechodne znížte príjem tekutín.

 • herpes

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň pán doktor.
  Prekonala som zápal prsníkov presne 3 týždne po pôrode. Užívala som sumamed a vysoké teploty mi ustúpili do 2 dní. Hneď nato ako som bola schopná starať sa o svojho synčeka som si ho vybozkávala a ešte v ten deň sa mi vyhodili na pere hneď niekoľko herpesov. Je to pre 3 týždňové dieťatko nebezpečné? Teraz si dávam pozor dodržiavam max. hygienu...ale predsa nemôže sa dieťatko nakaziť? Ako dlho je herpes na pere infekčný?
  Ďakujem Vám za vašu odpoveď.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  ak ste nemala výsev, tak ste nebola infekčná, plod má od Vás protilátky, preto by nemal byť ohrozený. Vy ste infekčná dovtedy, kým máte mokvavý výsev.

 • Parlodel

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň,

  prosím o radu.....
  po prepustení z pôrodnice som dostala zápal prsníkov tak som išla ku gynekol. a ten po zhliadnutí mojich prsníkov mi nasadil antibiotiká Augmentin 625 a Parlodel s poznámkou okamžite prestaňte kojiť....Samozrejme, že kojiť som chcela, no po jeho vyjadrení som ho poslúchla a brala tabletky Parlodel týždeň - prsia sa upokojili ale chcela by som znova začať kojiť. Môže sa po braní Parlodelu ešte rozbehnúť laktácia? Ked si stlačím dvorec tak mi mliečko ešte ide - hoci prsia sú makké.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  zápal prsníka nie je indikáciou k ukončeniu kojenia. Po Parlodelu je už veľmi ťažké rozbehnúť laktáciu, ale skúste prikaldať, či sa to podarí.