Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
18,175 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • 8 tt

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň!

  Som v 8 tt a doktor mi povedal, že som otvorená na konček prsta. Nasadil mi duphaston 3x1 a kys. listovú. Chcela by som vedieť, či sa môže situácia aj zlepšiť? Či je možne, aby tehotenstvo pokračovalo aj v takomto stave? Prípadne, či môžem nejako ovplyvniť priebeh tehotenstva, aby to dobre dopadlo?

  Ďakujem

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  je to úplny nezmysel, v 8. týždni sa to nedá hodnotiť, hlavne duphaston nič nezachráni. Ak je gravidita zdravá, tak ju donosíte, ak je plod chorý, tak sa potratí.

Podobné otázky

 • Kľudový režim

  , Autor: Kika_211

  Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, som v 28 tt a dnes mi lekár oznámil, že musím nabehnúť na kľudový režim. Bola som v takom strese, že som úplne prepočula čo sa vlastne deje. V karte mám však zaznačené tieto termíny: Tv sono CK 33mm, funeling v dĺžke 8mm do 4mm.TAS poloha hlav., postavenie I., placenta ant. Vedeli by ste mi prosím povedať o čo sa vlastne jedná, či to znamená, že sa otváram a či je možnosť, že keď budem teraz mať 2 tyzdne kludovy rezim a užívať magnezium, do ďalšej prehliadky ( mam naplánovanú cervikometriu), že sa to zmení a budem môcť normálnejšie fungovať a sem tam ísť aj do práce? ...Cítim sa úplne v poriadku, brucho mi netvrdne, nemam ani kŕče, pohyby cítim a vytok mam tiez v norme. Veľmi pekne Vam vopred ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  kľudový režim neznižuje riziko predčasného pôrodu ani u žien, ktorým naozaj hrozí. Cervikometria 33 mm je v norme a Vy nemáte zvýšené riziko predčasného pôrodu oproti ostatným tehotným. Najlepšie na tom je to, že zrejme predčasne neporodíte (nemáte riziko) ale všetci (asi aj vrátane Vášho lekára) budete presvedčení, že vďaka tomu kľudovému režimu :). Vidím, že aj magnézium ste dostali, tiež nemá vplyv na predčasný pôrod.

 • Vyvolanie pôrodu

  , Autor: Nika31

  Dobrý deň pán doktor som po ivf Ket 2.2.2023 som 36+2tt dnes som bola na poradni u svojho gynekológa podľa biometrie mi vychádza 37+4 tt váha je 3332g v správe mám napísané plánovanie programovaneho pôrodu po 38 tt vzhľadom na EFW. Že má väčšiu hlavičku aj bruško a že o týždeň dva môže mať o kilo viac a že v termíne by som ho nevytlacila cez 4 kg.termin porodu mám 24.10. Mám sa o týždeň dostaviť do poradne.Mozem odmietnuť vyvolanie pôrodu moc s tým nesúhlasím.?

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  samozrejme, pretože je to celé nezmysel. Už to, že niekto napíše "programovaný pôrod" pri indukcii, ktorá má podľa neho medicínsku indikáciu je nezmysel.
  Veľké plody nie sú obvykle dôvodom na indukciu, a ak sa indukcia prevádza bez riadnej príčiny, musí sa robiť vždy až po 39. týždni! (to znamená 7 dní pred termínom a neskôr). Proste indukciu odmietnite.

 • Macmiror complex 500

  , Autor: Martina333333

  Dobrý deň,
  dnes som volala svojej doktorke, nakoľko sa u mňa v tehotenstve objavil žltý výtok. Nemá žiadny zápach, ani nie je sprevádzaný svrbením alebo pálením. Bez toho aby, mi urobila ster mi iba predpísala Mackiror complex 500. Nie je nebezpečné ho užívať, pokiaľ nie je 100% istota, že mám nejakú infekciu ? Som v 18 tt + 1 deň.
  Ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  ster je nezmysel a dúfam, že už postupne tento zlozvyk u lekárov prestane. Mikróby v pošve sú veľmi dynamický systém a čo vyjde na kultivácii takmer nikdy nerobí problémy. Výtok samotný nemusí byť známkou infekcie, ak nemá iné prejavy, v tehotnosti je to časté.

 • Genetické testy

  , Autor: bubo38

  Dobrý deň pán doktor chcela by som sa poradiť mám skoro 38 rokov som v 18 tt, afp mi robili v 17 tt a vyšlo negatívne, nt v 12+4 som mala 1,1 mm, viete my poradiť či je nutné absolvovať Triple testy alebo ďalšie genetické testy? je tam stále riziko že môže mať dieťa nejakú vývojovú poruchu aj napriek výsledkom. Ďakujem

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  zrejme nerozumiete pojmu Triple test, je to test, ktorý pozostáva z kombinácie ultrazvuku a z krvných testov. Výsledkom je výpočet rizika, aké máte pre genetické poškodenie plodu, do toho rizika sa započítava aj Váš vek.
  Na základe tohto rizika sa potom dá rozhodnúť pre ďalšie testy. Váš lekár by Vám mal oznámiť toto riziko a na základe toho konzultovať ďalší postup.

 • Časté ultrazvuky

  , Autor: Sima001

  Dobrý deň,

  Ako často je potrebné robiť ultrazvuk v tehotensve?
  Čakám prvé dieťa som v 15+5 tt a od začiatku tehotenstva mi boli pri každej poradni robené ultrazvuky. Prvý cca v 8 tt (vaginálny), v 11+4 tt, v 13 tt kvôli trisomi testom, kt. som si pre istotu dala spraviť, v 15+5 tt, ďalej ma čaká poradňa u môjho lekára v 20 tt a hneď v ten istý týžden som objednaná k špecialistovi na prenatálny skrínig plodu (kt. vraj trvá aj 20 min.).

  V 20 tt dosiahnem vek 35 r., kompletný trisomi test dopadol s výsledkom nízke riziko, prenatálny skrínig mi bol odporučený ak chcem mať istotu, že je všetko v poriadku.
  Od lekára som nemala priame vyjadrenie, či je všetko ok, alebo nie, ostatné výsledky vyzerali byť v norme.

  Mám mať obavu, ak budú dva ultrazvuky za jeden týždeň, z toho jeden bude tak dlhý? Nakoľko sa mi zdá, že je to často, je ultrazvuk bezpečný pre vývoj plodu a jeho mozgu? Ďakujem pekne za odpoveď.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  hoci sa považuje ultrazvukové vyšetrenie za bezpečné, malo by sa robiť iba ak prináša nejaký osoh alebo má potenciál meniť naše postupy.
  Skríningovo sa odporúča iba 3x v tehotnosti - v 10. - 13. týždni, v 20.-22. týždni a po 30. týždni.
  Ešte sa robí aj po 36. týždni na zachytenie neskoršieho rastového zaostávania.