Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
18,176 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • zily

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobry den pan doktor, potrebovala by som poradit.....som v 27 t.t a na intimnych miestach sa mi porobili take zdurene zily neviem ci su to krcove alebo ake?....ale pohlad nato je dost neprijemny....dost ma to boli teda hlavne "susura" ktoru mam napuchnutu na lavej strane a boli to aj ked sa rano prebudim a postavym na nohy uz to citim a bolest zacina. Doktor mi dal nato liek Detralex...a povedal ze mi hrozi ze pojdem do nemocnice?!!....v tom soku som zabudla sa popytat ...tak sa chcem opytat vas je to take nebezpecne?..je potrebny pri tomto oddych alebo nie?...a co stym robia v nemocnici,...prosim o radu...dakujem krasne Viktoria.

Podobné otázky

 • Prietoky

  , Autor: Barbi01

  Dobry večer dnes som bola na poradnu kde mi prvykrat robila doktorka ozvy som 31tt ale vraj niesu dobre keď ležim na chrbte keď ma dala lahnuť na pravy bok tak boli vraj o trošku lepšie v tehotenskej knižke mam zapisane tieto vysleky
  BP:8,27=33,4tt
  AC:26,16=30,2tt
  FL:6,36=32,6tt
  SID2,90
  EFW: 1814g
  Prosim vas viete mi to vysvetliť mam sa bať že je niečo zle alebo že hrozi predčasny porod alebo niečo take? Doktorka mi nič nato nepovedala iba že ležať a spať mam na boku nie na chrbte a mam sa šetriť a brať magneziu.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  pri ležaní na chrbte dochádza k útlaku veľkej žily v bruchu, pretože tehotná maternica tlačí na chrbticu a pred ňou ide spomínaná žila.
  Tým klesá návrat krvi do Vášho srdca a klesá tlak krvi, čo spôsobuje nedostatočné prekrvenie maternice a spomalia sa ozvy plodu. Preto by sa kardiotokografický záznam nemal snímať v ľahu na chrbte a občas je potrebné polohovať rodičku aj pri ultrazvukovom vyšetrení.
  Uvedené hodnoty sú hodnoty merania plodu, sú v norme.

 • Pôrod na spadnutie

  , Autor: Luckatsc

  Dobrý deň pán doktor.Píšem vám ohľadom môjho stavu.V utorok som prišla do nemocnici bola som 35+3tt...Nález bol spotrebovaný krčok a otvorená na 3cm.Dostávala som magnézium do žily.Pred včerom po ukončení 36tt ma z magnezia odpojili a jedla som len v tabletkach.Cely čas mám tvrdnutie brucha a bolesti krížov.Cítim to celkom intenzívne ale dá sa to vydržať.Včera a dnes (36+2tt) som znova zapojená na magnezku a cgceli ma prepustiť dnes no doktori usúdili,že ma nechajú do piatku nakoľko mám to tvrdnutie brucha a chcú počkať do konca 37tt...Na ctg záznamoch mi ukázalo kontrakciu a včera pred magneziom už dve kontrakcie.Dnes na pásoch žiadnu.Viete mi povedať načo ma nechávajú v nemocníci a či mi naozaj pri týchto nálezoch hrozí v tomto týždni porodiť? Neviem ako funguje to ctg ale kontrakcie ukázalo ale necítila som to ako bolesť.Je možné že cítim kontrakcie ako bolesť chrbta a tvrdnutie? Bojím sa že nebudem vedieť že to prichádza.Nakoľko necitim kontrakcie ani otváranie...Citim len stuhnuté brucho a bolesť chrbta ktorá nieje v intervaloch ale je stála...Ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  nález je naozaj výrazne pokročilý, ale hospitalizácia nepredlži graviditu. Kľudne môžete na začiatok pôrodu čakať aj doma, ale závisí aj na tom, akú máte dostupnosť do nemocnice, lebo pôrod môže pri taktom pokročilom náleze pokračovať celkom svižne, predovšetkým po odtoku plodovej vody. Pravé pôrodné bolesti rozpoznáte, sú typické svojou intenzitou a pravideľnosťou. Ale ani napriek pokročilému nálezu nemusíte predčasne porodiť, u nás sme sledovali rodičku od 33. týždňa otvorenú na 5 cm, a donosila do termínu /bola doma/.

 • Druhé tehotenstvo a skrátený kŕčok

  , Autor: ZuziMel

  Dobrý deň pán doktor.

  Viem, že je tu veľa príspevkov na túto tému, ale predsa sa chcem opýtať. Prvé tehotenstvo (2021) som mala bezproblémové (občas tvrdnutie bruška) až do 30tt kedy na bežnej poradni zistila moja dr, že som na 1cm otvorená. Ihneď nasledovala hospitalizácia, infúzie, antibiotiká preventívne či v tele nie je zápal, magnézium do žily a kortikoidy pre bábätko. Počas pobytu v nemocnici som sa aj napriek neustálemu ležaniu naďalej postupne otvárala a nakoniec som porodila po odtoku plodovej vody spontánne v 33+4tt. Príčina predčasného pôrodu nebola zistená. Malá pobudla istý čas v nemocnici, ale je našťastie zdravá.

  Tentokrát som opäť tehotná, momentálne v 25tt. Vyše mesiaca beriem magnézium kvôli tvrdnutiu bruška. Pred mesiacom mi dr merala kŕčok, ktorý mal 34mm a tak predpísala utrogestan na vkladanie 1tabletu večer, nakázala viac odpočívať a o 2 týždne kontrola. Na ďalšej kontrole bola dĺžka krčku 37mm. Dr opäť predpísala utrogestan, tentokrát ráno a večer jednu tabletu a že mám mať kľudový režim (kontrola zas o 2 týždne). Pri 21 mesačnej dcére sa snažím oddychovať najviac ako sa dá.
  Je riziko, že sa mi zopakuje predčasný pôrod? Toto tehotenstvo ma viac pobolieva bruško aj cítim akoby také tlaky, čo som pri prvom nezažila. Je to normálne?

  Ďakujem za odpoveď

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  Utrogestan do pošvy je najlepšia prevencia predčasného pôrodu, ak ste už raz predčasne porodila. Vaša dlžka krčka je momentálne v poriadku, nad 30 mm je to normálna hodnota. Kľudový režim riziko predčasného pôrodu neznižuje. S anamnézou predčasného pôrodu máte aj v ďalšej tehotnosti toto riziko zvýšené, Utrogestan ho však čiastnočne zníži.

 • Skrátený krčok v 22tt

  , Autor: Luckatsc

  Zdravím pán doktor,chcela by som sa opýtať.
  Dňa 30.1. ma prijali na pohotovosti pretože som mala doma krče v hornej časti brucha,medzi lopatkami a pociťovala som chvenie a tras tela.Bola to pravdepodobne tetánia a jej prejav alebo nejaké preťaženie počas dňa ale nebolo to v dolnej časti pri bábätku.No po prijati na pohotovosti mi spravili vyšetrrnie a zistili skrátenie krčku.V papieroch mám dva údaje a to: TVS: cervikometria 27mm a GV: cervix skrátený na 1,5cm,uterus dráždivý,
  vonkajšia bránka pre špičku prsta otvorená,vnútorná zatvorená,cervix polotuhej konzistencie.
  Po týždni ležania v nemocnici s vyvyšenou panvou mi dávali magnezium do žily a progesteron na zavádzanie.A po kontrolnom vyšetreni sa to nezmenilo akurat je pri údajoch dopísané: že hlavička nalieha na vchod,a Sp.:t.č.bez spootingu.
  ...Prepustili ma domov a nariadili kľudový režim,magnezium 2×denne,progesteron 2× denne.
  Chcela by som sa opýtať nakoľko je to vážne.Som z toho dosť vyľakaná pretože na fórach sú niektore pripady zašitia krčku no mne nič také nepovedali.Viete mi k tomu povedať niečo viac pretože som vystrašená.Ďakujem krásne.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  27 mm nie je žiadna katastrofa, riziko predčasného pôrodu stúpa pri cervikometrií pod 25 mm.
  Nazdával som sa, že nezmysli ako vyvýšená panva sa už nikde nerobia, ale ako vidím, stále sa aplikujú nezmyselné postupy.
  Progesteron nič neskazí, v tom pokračujte a magnézium síce nepredlžuje graviditu, ale aspoň neškodí.
  Neexistuje dôkaz, že by kľudový režim znižoval riziko predčasného pôrodu alebo potratu. Všetko sa deje úplne inde, ak sa rozbehnú procesy vedúce k predčasnému pôrodu (zápal, poškodenie placenty, infekcia, imunitné procesy) tak sa predčasný pôrod (potrat) nedá zastaviť. U Vás som presvedčený, že sa nič také nedeje.
  Progesterón pri vaginálnom podaní sa vstrebáva rovno do krčka a spevňuje jeho konzistenciu, má význam pri jeho nedostatočnej funkcií.

 • problémy v tehotenstve

  , Autor: Registrovaný používateľ

  dobrý deň, chcela by som sa opýtať takú intímnu otázku, som v 29 týždni tehotenstva a som "zo spodku" opuchnutá, mám "ju" takú zväčšenú, neviem ako to mám opísať, neviem či je to v poriadku, ďakujem za odpoveď

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  v tehotnosti je normálne, že vulva trochu opuchne, je viac presiaknutá a prekrvená. Niekedy sa vytvoria aj podkožné krčové žily, tkoré opuch ešte zvýraznia.