• Streptokok a podanie atb

    Dobrý deň pán profesor,

    ďakujem za predošlú odpoveď ohľadom GBS v tehotenstve.

    Mala by som ešte doplňujúcu otázku. Ak by sa pri pôrode nestihli podať antibiotiká do žily matke včas, podajú sa preventívne novorodencovi alebo sa bude sledovať jeho stav a podajú sa mu až pri objavení príznakov nákazy?

    Môže podanie atb do žily matky alebo priamo novorodencovi negatívne ovplyvniť jeho mikrobióm, resp. či to nejako negatívne ovplyvní bakteriálnu flóru matky a tým aj bábätko keď prechádza pôrodnými cestami.

    Nedostala som žiaľ priestor na zodpovedanie týchto otázok na poradni a preto budem veľmi vďačná za Váš názor a čas.

    Ďakujem.

    Dobrý deň,
    pri prevencii GBS sa podáva čistý penicilín, ktorý má veľmi úzke spektrum účinnosti a preto iba minimálne ovplyvňuje mikrobiom.
    Ak sa nestihnú podať včas, novorodenec sa sleduje, preventívne sa mu ATB nepodáva.