Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
19,246 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
  • Poloha plodu

    , Autor: martina149

    Dobrý deň,som v 34.tt a po USG vyš.mi lekár povedal,že poloha bábätka je koncom panvovým až priečne.Myslíte si,že sa ešte môže otočiť?lebo všade píšu niečo iné.Ďakujem.

Podobné otázky

  • Konzultácia ultrazvuku

    , Autor: Kika82

    Dobrý deň pán doktor,
    dnes 25.7.24 som bola u svojho gynekológa na prehliadke. Som v 34+1tt a chcela by som Vás poprosiť o konzultáciu hodnôt z ultrazvuku či sú v poriadku, vystrašila ma najmä hodnota BPDxFOCD či nie je moc vysoká, či je syn v poriadku? Taktiež mám tehotenskú cukrovku. Hodnoty sú nasledovné:
    BPDxFOCD: 89/36+3
    TADxAPD:304/34+6
    FL:56/34+0
    Poloha plodu: ne (alebo he) - neviem to dobre z knižky prečítať
    RI v a. umbilicalis: 0,63
    Váha plodu 2436g
    Ďakujem Vám veľmi pekne vopred za informácie.
    Prajem Vám pekný deň.

  • poloha

    , Autor: Dusty128

    Dibrý deň pán doktor, chcela som sa opýtať na výsledky z dnešného screeningu. Gestačný vek podľa PM 30+6. Neviem si vysvetliť nič z týchto záznamov ako je postavenie, placenta gr. II a či je v norme a merania umbilicalis a cerebri media.
    Poloha plodu: pozdĺžná, hlavičkou, postavenie II.
    Placenta: predná stena, gr. II
    Plodová voda: normohydramnion
    Morfológia plodu: situs viscerum solitus, plod bez viditeľných anomálií
    BPD:73,57mm
    FOD:93.85mm
    HC:277,63mm
    AC:268,10mm
    HL:51.95mm
    FL:59.02mm
    TCD:36.05mm
    Odhad hmotnosti plodu: 1623g
    RI a umbilicalis:0.67, RI a. cerebri media:0.85
    Rast plodu: primeraný, proporný.
    Som diabetička, tak snáď sú tieto výsledky úspokojivé.
    Ďakujem vopred za odpoveď.

    Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

    Dobrý deň,
    dieťa pri vyšetrení bolo hlavičkou dole a malo chrbátik u Vás vpravo (úplne normálne), plod nemal žiadne viditeľné vývojové chyby, rozmery Vám musí zhodnotiť Váš lekár podľa používanej tabuľky, Odhad váhy je normálny a prietoky v cievach sú tiež normálne.
    Ako diabetička by ste mali mať meranie plodu približne á 14 dní, aby sa zistil prípadne skorý nadmerný rast a upravili dávky inzulínu.

  • Dieťa natlačené na prednej stene

    , Autor: Janka12

    Dobrý deň pán doktor. Som v 29tt, som dosť chudá 52kg, iba brucho mi narástlo. Placentu mám na prednej brušnej stene, a myslím že aj dieťa je väčšinu času natisnute úplne vpredu. Často sa napína, hlavne pri chôdzi, celé brucho sa mi natiahne, väčšinu času cítim na pravom boku akoby bola väčšia časť tela, myslím že aj hlavičku viem niekedy kde asi má nahmatat, kopance cítim zase veľmi nízko.. neviem si predstaviť ako je tam natlačený, no lahnem si na jeden bok cítim že tam má časť tela, na druhom boku tiež..
    Nemôže nejako škodiť to že je väčšinu času takto vpredu, keď tam mám aj placentu? Že by aj na ňu nejako tlačil? Poradňu mám až o 12 dní, neviem či radšej vopred bežať alebo cítim to čím ďalej tým viac práve preto že rastie a silnie... Ďakujem.

    Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

    Dobrý deň,
    pokiaľ necítite kontrakcie alebo nekrvácate, nie je potrebné navštíviť poradňu, podobné pocity popisuje veľká časť žien. Aj tak sa nedá poloha plodu v maternici nijako ovplyvniť.

  • Nízko uložená placenta

    , Autor: Any_

    Dobrý deň, som v 33tt, mám nízko uloženú placentu a bábätko je priečne uložené je ešte nejaká šanca ze placenta vyjde vyššie? Nepredstavuje to pre bábätko nejaké komplikácie ak je takto otočené?

    Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

    Dobrý deň,
    závisí na tom, ako nízko je placenta uložená. Ak prerastá na obe strana kanála krčka maternice, tak sa zrejme už nevytiahne a budete musieť rodiť cisárskym rezom. Ak sa vytiahne viac ako 20 mm od bránky, tak je prirodzený pôrod možný a bezpečný.
    Priečna poloha plodu v termíne pôrodu je pomerne zriedkavá, vyskytuje sa iba v 1% prípadov. Väčšina plodov sa pred termínom otočí do pozdlžnej polohy hlavičkou alebo zadočkom. Ak by plod ostal priečne, je indikovaný pôrod plánovaným cisárskym rezom v 39. týždni, alebo pri začiatku pôrodu. Ak by Vám odtiekla plodová voda, je dôležitý rýchly príchod do pôrodnice.

  • Zaostavanie plodu v ukončenom 35 tt

    , Autor: Lenka551

    Dobrý deň,

    včera som bola na pohotovosti kvôli celodennému pocitu napnuteho brucha, tvrdnutie sa nepotvrdilo. Údaje sú z 34+5. V nemocnici mi odporučili navštevovať ich rizikovú poradňu z dôvodu zaostavania plodu. Údaje:

    21.3.2023
    BPD 83,3/ 33+4/, HC 314,2 /34+6/, AC 284,2 /32+3/, FL 62,8 /32+4/, EFW: 2060g, 2. percentil.
    A/B 2,24, pour 0,55, PI 0,81 23. percentil, A. cerebri media: A/B 4,2, Pour 0,76, PI 1,63 22. percentil. CPR 2,01 Z-score 0,04452. percentil.
    Poloha plodu KP, pozdĺžna

    8.3.2023 som bola u svojho Dr. miery neviem ale váha bola 1777g. Prietoky boli ok.

    25.2.2023
    BPD 76,1 /30+4/, AC 264 /30+4/, FL 56,5 /29+2/, EFW 1530 g
    A/B 2,47, pour 0,6, PI 0,96
    Poloha KP

    Krčok bol vždy v poriadku. Babatko je od začiatku v polohe KP. Točili aj CTG včera, podľa všetkého bolo ok. Podľa doktorky je babatko symetrické a nemám sa obávať, v pondelok idem na kontrolu k nim na premeranie. Aj tak mam z toho nepríjemný pocit, su tieto hodnoty moc zle, keďže by malo mať v tomto týždni okolo 2400g?

    Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

    Dobrý deň,
    trochu môže mať vplyv aj naliehanie plodu koncom panvovým, vtedy sú niektoré rozmery plodu ovplyvnené, aj hlavička môže mať trocha iný tvar a bruško môže byť čiastočne utlačené nožičkami.
    Ale 2. percentil je potrebné dobre sledovať, pretože aj keď sú prietoky v norme (teda nie je potvrdená aktuálne porucha funkcie placenty) takéto deti majú vyššie riziko komplikácií. Bolo by vhodné doplniť aj CTG monitor, ideálne tzv. computer CTG, ktorý ukazuje na aktuálne riziko chronického nedostatku kyslíka.
    Dôležité je opakované sledovanie hodnôt prietokov v mozgu a v pupočníkovej tepne, či postupne nedôjde k tzv. centralizácií obehu, kedy plod výrazne rozširuje cievy v mozgu, aby bol mozog čo najviac zásobený kyslíkom. Meranie plodu nemá význam opakovať v kratších intervaloch ako 10-14 dní, pretože nárast za kratšiu dobu je na hranici chyby merania. Namerané hodnoty sa dajú do tzv. rastovej krivky, ktorá vyhodnotí, či sa jedná naozaj o poruchu rastu na základe nedostatočnej funkcie placenty.