Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
19,077 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • Poloha plodu

  , Autor: martina149

  Dobrý deň,som v 34.tt a po USG vyš.mi lekár povedal,že poloha bábätka je koncom panvovým až priečne.Myslíte si,že sa ešte môže otočiť?lebo všade píšu niečo iné.Ďakujem.

Podobné otázky

 • Dieťa natlačené na prednej stene

  , Autor: Janka12

  Dobrý deň pán doktor. Som v 29tt, som dosť chudá 52kg, iba brucho mi narástlo. Placentu mám na prednej brušnej stene, a myslím že aj dieťa je väčšinu času natisnute úplne vpredu. Často sa napína, hlavne pri chôdzi, celé brucho sa mi natiahne, väčšinu času cítim na pravom boku akoby bola väčšia časť tela, myslím že aj hlavičku viem niekedy kde asi má nahmatat, kopance cítim zase veľmi nízko.. neviem si predstaviť ako je tam natlačený, no lahnem si na jeden bok cítim že tam má časť tela, na druhom boku tiež..
  Nemôže nejako škodiť to že je väčšinu času takto vpredu, keď tam mám aj placentu? Že by aj na ňu nejako tlačil? Poradňu mám až o 12 dní, neviem či radšej vopred bežať alebo cítim to čím ďalej tým viac práve preto že rastie a silnie... Ďakujem.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  pokiaľ necítite kontrakcie alebo nekrvácate, nie je potrebné navštíviť poradňu, podobné pocity popisuje veľká časť žien. Aj tak sa nedá poloha plodu v maternici nijako ovplyvniť.

 • Nízko uložená placenta

  , Autor: Any_

  Dobrý deň, som v 33tt, mám nízko uloženú placentu a bábätko je priečne uložené je ešte nejaká šanca ze placenta vyjde vyššie? Nepredstavuje to pre bábätko nejaké komplikácie ak je takto otočené?

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  závisí na tom, ako nízko je placenta uložená. Ak prerastá na obe strana kanála krčka maternice, tak sa zrejme už nevytiahne a budete musieť rodiť cisárskym rezom. Ak sa vytiahne viac ako 20 mm od bránky, tak je prirodzený pôrod možný a bezpečný.
  Priečna poloha plodu v termíne pôrodu je pomerne zriedkavá, vyskytuje sa iba v 1% prípadov. Väčšina plodov sa pred termínom otočí do pozdlžnej polohy hlavičkou alebo zadočkom. Ak by plod ostal priečne, je indikovaný pôrod plánovaným cisárskym rezom v 39. týždni, alebo pri začiatku pôrodu. Ak by Vám odtiekla plodová voda, je dôležitý rýchly príchod do pôrodnice.

 • Zaostavanie plodu v ukončenom 35 tt

  , Autor: Lenka551

  Dobrý deň,

  včera som bola na pohotovosti kvôli celodennému pocitu napnuteho brucha, tvrdnutie sa nepotvrdilo. Údaje sú z 34+5. V nemocnici mi odporučili navštevovať ich rizikovú poradňu z dôvodu zaostavania plodu. Údaje:

  21.3.2023
  BPD 83,3/ 33+4/, HC 314,2 /34+6/, AC 284,2 /32+3/, FL 62,8 /32+4/, EFW: 2060g, 2. percentil.
  A/B 2,24, pour 0,55, PI 0,81 23. percentil, A. cerebri media: A/B 4,2, Pour 0,76, PI 1,63 22. percentil. CPR 2,01 Z-score 0,04452. percentil.
  Poloha plodu KP, pozdĺžna

  8.3.2023 som bola u svojho Dr. miery neviem ale váha bola 1777g. Prietoky boli ok.

  25.2.2023
  BPD 76,1 /30+4/, AC 264 /30+4/, FL 56,5 /29+2/, EFW 1530 g
  A/B 2,47, pour 0,6, PI 0,96
  Poloha KP

  Krčok bol vždy v poriadku. Babatko je od začiatku v polohe KP. Točili aj CTG včera, podľa všetkého bolo ok. Podľa doktorky je babatko symetrické a nemám sa obávať, v pondelok idem na kontrolu k nim na premeranie. Aj tak mam z toho nepríjemný pocit, su tieto hodnoty moc zle, keďže by malo mať v tomto týždni okolo 2400g?

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  trochu môže mať vplyv aj naliehanie plodu koncom panvovým, vtedy sú niektoré rozmery plodu ovplyvnené, aj hlavička môže mať trocha iný tvar a bruško môže byť čiastočne utlačené nožičkami.
  Ale 2. percentil je potrebné dobre sledovať, pretože aj keď sú prietoky v norme (teda nie je potvrdená aktuálne porucha funkcie placenty) takéto deti majú vyššie riziko komplikácií. Bolo by vhodné doplniť aj CTG monitor, ideálne tzv. computer CTG, ktorý ukazuje na aktuálne riziko chronického nedostatku kyslíka.
  Dôležité je opakované sledovanie hodnôt prietokov v mozgu a v pupočníkovej tepne, či postupne nedôjde k tzv. centralizácií obehu, kedy plod výrazne rozširuje cievy v mozgu, aby bol mozog čo najviac zásobený kyslíkom. Meranie plodu nemá význam opakovať v kratších intervaloch ako 10-14 dní, pretože nárast za kratšiu dobu je na hranici chyby merania. Namerané hodnoty sa dajú do tzv. rastovej krivky, ktorá vyhodnotí, či sa jedná naozaj o poruchu rastu na základe nedostatočnej funkcie placenty.

 • sono v 30tyz.

  , Autor: barbara088

  dobry den.Chcem sa vas opytat ci su tieto vysledky v poriadku-Tyzden podla PM 30+0,
  BPDxFOCD:76-29+5
  AC:232-27+4
  FL:55,8-29+3
  frekvencia srdca+
  poloha plodu:hlavickou
  placenta lokalizacia:ZS-1
  plodova voda je v norme,Zodpoveda g.t.29+1......vsetky testy mame ok,aj testy na glukozu su v poriadku,pohlavie dievca.vopred dakujem

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  bruško je trošku menšie ale stále je to v rámci tolerancie a plod je symetrický. Maximálne by som zvážil kontrolný ultrazvuk za 14 dní.

 • Priečna poloha plodu

  , Autor: Registrovaný používateľ

  Dobrý deň,
  som prvorodička (21 rokov), v 22 týždni tehotenstva, moje dieťatko je v priečnej polohe od začiatku. Doktor povedal,že je aj menšie, ako má byť.V tejto polohe sa mu nedalo určiť ani pohlavie,lebo tam má málo miesta a nožičky skrčené. Čítala som, že táto poloha má zvýšené riziko rastového spomalenia plodu (priečne roztiahnutie maternice zhoršuje výživu plodu), a pôrod sa musí viesť cisárskym rezom.Väčšina mamičiek malo zo začiatku normálnu polohu hlavičkou dole, a neskor sa im zvyklo pretočiť priečne a potom znovu naspäť. Ja sa bojím, že ak od začiatku je v priečnej polohe, a ak v nej ostane aké to môže mať následky na dieťatko. Dieťatko ma veľmi kope, roztláča, a stále na tých istých miestach, tak viem že je stále tak isto, pohyby sú veľmi intenzívne, ako keby sa chcelo aj napraviť a nedá sa mu. Bruško mi rastie skôr do strán, a ani to skoro nevidno že som tehotná. Mám z toho zmiešané pocity. Prosím Vás, aké to môže mať následky na dieťatko, ak by ostalo v priečnej polohe?
  Ďakujem.

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  v 22. týždni je poloha plodu v naprostej vačšine prípadov nestabilná, mení sa v čase pomerne rýchlo, plod sa otáča.
  Ak je zafixovaná priečna poloha malo by to mať nejakú príčinu, teoreticky nejakú vadu maternice, ale naozaj v 22. týždni to skor je iba náhoda, že vždy pri vyšetrení je plod priečne.
  Nič sa nedá robiť, zatiaľ iba sledovať ultrazvukom polohu. Pred porodom sa možno pokúsiť o obrat plodu, ak má porodník s tým skúsenosti.